Otwarte restauracje nie dla wszystkich? Ceny w knajpach pójdą ostro w górę
Adobe Stock
Newsy

Otwarte restauracje nie dla wszystkich? Ceny w knajpach pójdą ostro w górę

Okres pandemii i zamknięcia lokali gastronomicznych dał się wszystkim we znaki. Polacy już zaczęli ostrzyć sobie zęby na luzowanie obostrzeń sanitarnych w knajpach, a tymczasem z branży docierają do nas niepokojące informacje. Będzie drożej niż było kiedyś…

Sobota 15 maja to data graniczna. Właśnie na ten dzień minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i całą grupą doradców i współpracowników ustalili termin otwierania branży gastronomicznej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kiedy zostaną otwarte restauracje?

Jak już powszechnie wiadomo, zacznie się dość ostrożnie. Na pierwszy ogień otwarte zostaną tylko te jadłodajnie, które dysponują restauracyjnymi ogródkami, czyli przestrzenią ze stolikami na zewnątrz. Oczywiście obowiązywać będą wszystkim dobrze znane już zasady dystansu społecznego.

Dopiero po dwóch tygodniach, czyli 29 maja ma nastąpić pełne otwarcie barów, knajp i garkuchni. Rządzący uzależniali swą decyzję od ilości zakażeń i ogólnie pojętej sytuacji pandemicznej. Wszystko wskazuje jednak na to, że cofnięcia decyzji nie będzie.

Jak wyglądało zamknięcie gastronomii w praktyce?

Na ten dzień czekali goście restauracji, smakosze i osoby po prostu lubiące jedzenie na mieście. Drugą grupą ludzi, która wręcz przebierała nogami czekając na otwarcie gastronomii, byli oczywiście właściciele restauracji.

Zobacz także
Kuba Wojewódzki otwiera restaurację. Będzie gotował?

Kuba Wojewódzki otwiera restaurację. Każdy ma się czuć jak w domu: „bez dokładania się do czynszu"

avocado vegan bistro

Gość zapłacił w restauracji 2700zł. Nigdy nie zgadniecie, co zamówił. Powód? Wzruszający

Na pewno znacie przypadki obywatelskiego nieposłuszeństwa wielu restauratorów,  którzy pomimo zakazów, nakazów, próśb i gróźb płynących ze strony kół rządowych, otwierali swoje knajpy dla gości. Nieraz kończyło się to niemałymi skandalami i aferami, łącznie z interwencjami policji.

Te problemy znikną teraz jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Obiady w restauracjach mają smakować jak dawniej, obsługa ma podawać jedzenie z takim samym uśmiechem na ustach jak wcześniej – problem może tkwić jednak gdzie indziej.

Dlaczego ceny w restauracjach mogą wzrosnąć po pandemii koronawirusa?

O co chodzi? To jasne, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Restauratorzy już szykują swoich gości na to, że ceny w knajpach podrożeją. Nawet średnio o 20% w stosunku do tego, co było wcześniej.

W wypowiedzi udzielonej jednemu z portali opowiadał o tym m.in. Robert Sowa, znany kucharz i restaurator. Wzrosty cen posiłków w knajpach wiążą się nie tylko z potrzebą „nadrobienia” strat przez knajpy, ale także z galopującą inflacją, podwyżką cen prądu i innych usług.

Niedawno pisaliśmy także o innym problemie branży gastronomicznej w przededniu otwarcia restauracji. Ze środowiska restauratorów słychać głosy, że do pracy na kuchni i przy wydawaniu posiłków może zabraknąć ludzi.

Czytaj także:

wysokie ceny w restauracjach po lockdownie
Newsy
Otwarcie gastronomii. Wielka radość czy... gorzkie rozczarowanie? Ceny zwalają z nóg
Otwarcie gastronomii to długo wyczekiwany dzień - zarówno przez klientów, jak i przedsiębiorców. Dla niektórych turystów wizyta w świeżo otwartej restauracji była jednak rozczarowująca...

Otwarcie ogródków w restauracjach przyciągnęło w ten weekend tysiące Polaków. Dla niektórych jednak wizyta w lokalach gastronomicznych okazała się być wielkim zawodem. To wszystko przez kuriozalne ceny, którymi niektórzy restauratorzy postanowili „odbić sobie” stracone przez pandemię miesiące. Czy to jednak nie odstraszy klientów? Odmrożenie gastronomii. Wysokie ceny dań Swoją historią na temat wizyty w restauracji podzieliła się jedna z internautek, która odwiedziła lokal nad morzem. O wygórowanych cenach w nadmorskich smażalniach mówi się już od dawna, jednak rachunek, który udostępniła turystka, faktycznie wprawia w osłupienie. Za skromne porcje dla trzech osób, kobieta zapłaciła 175 zł.  „Najtańszy filet z frytkami to prawie 40 zł, surówkę trzeba dokupić dodatkowo, bo nie jest wliczona w cenę. Wzięliśmy jeden zestaw surówek za 10 zł na trzy osoby, ale zdecydowanie wielkość porcji była przeznaczona dla jednej” – zrelacjonowała klientka smażalni. Eksperci twierdzą, że podwyżka cen to efekt inflacji, wzrostu cen składników, a także wielkich strat poniesionych w pandemii. Chociaż sytuacja branży gastronomicznej faktycznie jest ciężka, czy klientów będzie stać na wizyty w lokalach? „W górę poszły ceny wielu produktów. Widzę to, robiąc zarówno prywatne zakupy, jak i zaopatrując się do restauracji. Jest znacznie drożej. Nawet o 20 proc. To musi się przełożyć na ceny w restauracjach. Wielu naszych gości zderzy się z nową rzeczywistością” – informował jakiś czas temu restaurator Robert Sowa w rozmowie z money.pl. Otwarcie ogródków. Kiedy otworzą się całe restauracje? Otwarte ogórki kawiarniane i restauracyjne umożliwiają klientom jedzenie...

Znany kucharz Tomasz Jakubiak otworzy knajpę? „Nie, a na pewno nie w tym kraju”. Dlaczego?
ONS.pl
Newsy
Znany kucharz Tomasz Jakubiak otworzy knajpę? „Nie, a na pewno nie w tym kraju”. Dlaczego?
Gwiazda kulinarnych programów telewizyjnych Tomasz Jakubiak boleje nad stanem polskiej gastronomii. Dlaczego kucharzowi nie przypadły do gustu tarcze antykryzysowe zaproponowane przez rząd?

Doniesienia medialne o panoszącym się po świecie wariancie Delta koronawirusa nie nastrajają pozytywnie. Niemniej jednak wydawać się mogło, że polska branża gastronomiczna otrząsnęła się nieco po dwóch lockdownach , czyli zamknięciu gospodarki na cztery spusty. Restauracje, bary, bistra i inne jadłodajnie zostały otwarte dla gości jeszcze na przełomie kwietnia i maja. Lokale muszą działać oczywiście na specjalnych zasadach bezpieczeństwa, dla ochrony przed rozwojem pandemii COVID-19. Dystans między gośćmi, ograniczona liczba dostępnych stolików, dezynfekcja miejsc po każdym kliencie – to tylko część restrykcji, która dotyczy restauratorów w nowym reżimie sanitarnym. Dlaczego branża gastronomiczna wciąż jest w kryzysie? Większość z właścicieli knajp przywykła do nowej sytuacji na rynku gastronomicznym. Wielu restauratorów postanowiło sobie także powetować straty. Wyższe ceny w restauracjach miały sprawić, że właściciele lokali gastronomicznych staną wreszcie na nogi po ciosie wymierzonym przez COVID-19. Tymczasem okazuje się, że doniesienia o ożywieniu branży gastronomicznej mogą być nieco przesadzone. Przekonuje o tym w jednym z wywiadów znany kucharz, gwiazda telewizji kulinarnych, Tomasz Jakubiak.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Tomasz Jakubiak (@tomasz_jakubiak) W opinii Jakubiaka, trudno na razie o optymizm wśród restauratorów. Szef kuchni zwraca uwagę, że pomoc, która popłynęła do lokali gastronomicznych z rządu w ramach tarcz antykryzysowych, to tylko kropla w morzu potrzeb....

Obiad w restauracji nie dla każdego. Ceny wzrosną nawet o 20 procent
AdobeStock
Newsy
Obiad w restauracji nie dla każdego. Ceny wzrosną nawet o 20 procent
Nie mamy dobrych wiadomości – choć restauracje się otwierają, ceny dań zwalają z nóg.

W trakcie pandemii koronawirusa i przeciągających się lockdownów, restauratorzy byli zmuszeni zamknąć swoje lokale i nie mogli prowadzić działalności tak, jak wcześniej. Teraz gdy zakażeń jest coraz mniej i restauracje mogą ponownie przyjmować gości, rzeczywistość wcale nie rysuje się różowo. Wiele wskazuje na to, że ceny w lokalach mogą wzrosnąć nawet o 20 procent! Czym to jest spowodowane? Drożyzna w restauracjach Mogłoby się wydawać, że powodem podwyżki cen w restauracjach jest fakt, że restauratorzy chcą sobie „odbić” czas lockdownu. Choć część z nich to robi, w większości przypadków wysokie ceny w lokalach są spowodowane czynnikami, na które ich właściciele nie mają w ogóle wpływu. O szczegółach opowiedziała w „Business Insider” Agnieszka Furmaniak z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej: To oczywiście zależy od restauratora i profilu restauracji. Wszystko zdrożało. Podwyżki cen widać szczególnie na produktach spożywczych: w górę poszły ceny zbóż i mięsa. Ogromnie zdrożały także śmieci - niektórzy restauratorzy muszą mierzyć się nawet z 500 proc. wzrostem - ceny mediów także poszły w górę, a trzeba przecież pamiętać, że prąd i woda w restauracji są w ciągłym użyciu. Opłata cukrowa dotyka nas przy sprzedaży lemoniady. Restaurator musi płacić ten podatek, jeżeli sprzedaje napoje słodzone klientowi. Poza tym są zmiany w samych dostawach. Zdarza się, że cena pozostaje u producenta ta sama, ale gabaryty się zmniejszają Brak rąk do pracy Kolejnym problemem, z którym mierzą się restauratorzy, jest brak pracowników . W trakcie pandemii, gdy sytuacja w gastronomii była bardzo niepewna, część osób z branży postanowiła szukać pracy w innych miejscach. Teraz nie chcą wracać do kuchni – zwykle jako...

Od jutra knajpy czynne także w środku. Polacy zlekceważą zagrożenie wirusem i tłumnie ruszą na kolacje?
Flickr
Newsy
Od jutra knajpy czynne także w środku. Polacy zlekceważą zagrożenie wirusem i tłumnie ruszą na kolacje?
Nadszedł dzień, na który czekało wielu Polaków. Od jutra, czyli od 28 maja, restauracje, puby, kawiarnie i wszelkiego rodzaju inne jadłodajnie zostaną otwarte dla klientów także w środku.

Od połowy maja można było korzystać już z bogactwa oferty gastronomicznej w naszym kraju tylko i wyłącznie w przestrzeni tak zwanych ogródków przyrestauracyjnych. Obłożenie knajp było tak duże , że można się spodziewać kolejnej „nawałnicy” klientów w ten weekend. Kończy się maj, za chwilę rozpocznie się czerwiec. Te dwa miesiące to dopiero początek wakacyjnego szału wśród polskiego społeczeństwa. To już tradycja, że wraz z letnimi wyjazdami wzmagał się zwykle ruch w barach i knajpach. Rząd podjął decyzję o otwarciu restauracji także wewnątrz Trzecia fala koronawirusa zdaje się powoli wygasać. Efekty tego procesu widać także w twardych liczbach. Z dnia na dzień maleje liczba stwierdzonych zakażeń Sars-Cov-19. Ponadto coraz mniej jest zajętych miejsc na oddziałach zakaźnych. Coraz mniejsza jest także liczba zgonów do których przyczyniał się COVID-19. Rządzący mogli więc ogłosić przed kilkoma tygodniami plan luzowania obostrzeń sanitarnych w gastronomii. Jak wiadomo, nie dotyczyło to części lokali, które postanowiły stanąć w opozycji do rządowych obostrzeń i już wcześniej zostały otwarte przez swoich właścicieli. Od 28 maja będą mogły zostać otwarte już wszystkie lokale gastronomiczne. Należy jednak pamiętać, że w pubach, restauracjach i garkuchniach nadal obowiązywać będą obostrzenia. Chodzi tutaj o kilka podstawowych zasad, takich jak: Obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych nie będzie mogło przekraczać 50% wszystkich stolików Zajęty będzie mógł być co drugi stolik Odległość między stolikami i poszczególnymi gośćmi restauracji będzie musiała wynosić przynajmniej 1,5 m Dlaczego nie wszyscy ruszą do restauracji 28 maja? Z zeszłorocznego luzowania obostrzeń w restauracjach płynie jednak nauka,...