Gdy zbliża się lato i wysokie temperatury, czas wyjąć z szafy letnie ubrania. Niestety, czasami okazuje się, że idealnie dopasowane spodenki z zeszłego sezonu teraz są zbyt ciasne! Jeżeli chcecie znów nosić ulubione ubrania i nie kupować nowych, trzeba przejść na dietę odchudzającą.

Tych do wyboru jest bardzo dużo, jednak czy którakolwiek z nich jest skuteczna na dłuższą metę? Teraz popularność zdobywa „mindful eating”, czyli uważne jedzenie. O co w tym chodzi?

Na czym polega uważne jedzenie?

Uważne jedzenie (ang. mindful eating) to nie dieta, tylko sposób odżywiania się. Chodzi o to, by zmienić swoje podejście do spożywania posiłków i jeść inaczej, bardziej uważnie. Niezależnie od tego, czy jecie śniadanie, obiad czy kolację, należy bardziej skupiać się na tym, co jemy. Co to oznacza w praktyce? 

Zobacz także:

Powinno się dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia, zastanawiać się nad jego smakiem, teksturą i zapachem. Takie postępowanie nie ma na celu przysposobić was do kariery krytyków kulinarnych, lecz wydłużyć czas spożywania posiłków. Tak więc po co? Spieszymy z odpowiedzią.

Jeśli będziecie jeść wolniej, to do mózgu zdąży dotrzeć sygnał z żołądka o tym, że jesteście już syci. To pozwoli zjeść mniej i w konsekwencji zredukować masę ciała. Sylwia Pacyna, specjalistka ds. żywienia, która opublikowała poradnik na temat uważnego jedzenia w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej, tak pisze o korzyściach płynących z takiego sposobu odżywiania:

- Spożywając posiłki w pełnym skupieniu, możemy zapobiec niekontrolowanemu zwiększeniu porcji pod wpływem bodźców (np. emocjonalnych), które utrudniają identyfikacje potrzeb organizmu. Uważne jedzenie może stanowić, bardzo trafne, uzupełnienie dietoterapii różnych schorzeń, mających na celu uregulowanie procesów trawiennych.

Jak jeść „uważnie”, by schudnąć?

By w pełni skorzystać z zalet uważnego jedzenia, stosujcie się do tych zasad:

  • jedzcie dopiero, gdy naprawdę jesteście głodni.

  • jedzcie w spokoju - pośpiech i stres jest waszym największym wrogiem. Usiądźcie przy stole i zjedzcie w ciszy, bez telewizora czy radia w tle.

  • pilnujcie swoich porcji - jeść należy z umiarem, najlepiej nakładając sobie mniejsze porcje, by później ewentualnie zrobić dokładkę.

  • wstawajcie od stołu syci, ale nie przejedzeni. Najlepiej zakończyć posiłek w momencie, gdy macie ochotę dobrać sobie jeszcze trochę jedzenia na talerz. 

Źródło: zdrowie.wprost.pl