Oto nietypowy sposób na odchudzanie. Podczas jedzenia trzeba zrobić 1 prostą rzecz
Adobe Stock
Newsy

Oto nietypowy sposób na odchudzanie. Podczas jedzenia trzeba zrobić 1 prostą rzecz

Próbowaliście już jeść uważniej? Jeżeli nie wiecie o co chodzi w tym trendzie, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Gdy zbliża się lato i wysokie temperatury, czas wyjąć z szafy letnie ubrania. Niestety, czasami okazuje się, że idealnie dopasowane spodenki z zeszłego sezonu teraz są zbyt ciasne! Jeżeli chcecie znów nosić ulubione ubrania i nie kupować nowych, trzeba przejść na dietę odchudzającą.

Tych do wyboru jest bardzo dużo, jednak czy którakolwiek z nich jest skuteczna na dłuższą metę? Teraz popularność zdobywa „mindful eating”, czyli uważne jedzenie. O co w tym chodzi?

Na czym polega uważne jedzenie?

Uważne jedzenie (ang. mindful eating) to nie dieta, tylko sposób odżywiania się. Chodzi o to, by zmienić swoje podejście do spożywania posiłków i jeść inaczej, bardziej uważnie. Niezależnie od tego, czy jecie śniadanie, obiad czy kolację, należy bardziej skupiać się na tym, co jemy. Co to oznacza w praktyce? 

Powinno się dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia, zastanawiać się nad jego smakiem, teksturą i zapachem. Takie postępowanie nie ma na celu przysposobić was do kariery krytyków kulinarnych, lecz wydłużyć czas spożywania posiłków. Tak więc po co? Spieszymy z odpowiedzią.

Jeśli będziecie jeść wolniej, to do mózgu zdąży dotrzeć sygnał z żołądka o tym, że jesteście już syci. To pozwoli zjeść mniej i w konsekwencji zredukować masę ciała. Sylwia Pacyna, specjalistka ds. żywienia, która opublikowała poradnik na temat uważnego jedzenia w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej, tak pisze o korzyściach płynących z takiego sposobu odżywiania:

- Spożywając posiłki w pełnym skupieniu, możemy zapobiec niekontrolowanemu zwiększeniu porcji pod wpływem bodźców (np. emocjonalnych), które utrudniają identyfikacje potrzeb organizmu. Uważne jedzenie może stanowić, bardzo trafne, uzupełnienie dietoterapii różnych schorzeń, mających na celu uregulowanie procesów trawiennych.

Zobacz także
Terapia 4 szklanek to hit. Oczyszcza, nawadnia i pomaga schudnąć

Terapia 4 szklanek to hit. Oczyszcza, nawadnia i pomaga schudnąć

Nigdy nie jedzcie tego przed snem. Dodatkowe kilogramy na wadze murowane

Nigdy nie jedzcie tego przed snem. Dodatkowe kilogramy na wadze murowane

Jak jeść „uważnie”, by schudnąć?

By w pełni skorzystać z zalet uważnego jedzenia, stosujcie się do tych zasad:

  • jedzcie dopiero, gdy naprawdę jesteście głodni.

  • jedzcie w spokoju - pośpiech i stres jest waszym największym wrogiem. Usiądźcie przy stole i zjedzcie w ciszy, bez telewizora czy radia w tle.

  • pilnujcie swoich porcji - jeść należy z umiarem, najlepiej nakładając sobie mniejsze porcje, by później ewentualnie zrobić dokładkę.

  • wstawajcie od stołu syci, ale nie przejedzeni. Najlepiej zakończyć posiłek w momencie, gdy macie ochotę dobrać sobie jeszcze trochę jedzenia na talerz. 

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Kotlety mielone

Oto jak schudnąć zmieniając tylko....naczynia. Proste i skuteczne sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Adobe Stock
Newsy
Jak schudnąć zmieniając tylko naczynia? Oto proste sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Nie uwierzycie jak łatwo można ograniczyć ilość spożywanych kalorii i zrzucić kilka kilogramów. Wystarczy do swoich posiłków wprowadzić kilka drobnych zmian.

Zdecydowalibyście się na dietę, gdyby to nie było takie trudne i nie wymagało wyrzeczeń? Mamy dobrą wiadomość. Żeby schudnąć, nie zawsze trzeba zmieniać sposób odżywiania się, opracowywać skomplikowane diety, a potem ich przestrzegać. Czasem, żeby zrzucić parę kilo, wystarczy zmienić... talerze. Ilość jedzenie jest tak samo ważna jak jego jakość Nawet jeśli dbacie o to, co jecie, staracie się kupować zdrowe składniki i włączać do diety owoce i warzywa, a ograniczać mięso, nie musi to mieć wpływu na prawidłową wagę. Zdrowych posiłków można jeść za dużo i tym samym dostarczać sobie zbyt dużo kalorii. Powodem tycia nie zawsze jest spożywanie tłustych, kalorycznych i niezdrowych pokarmów. Chodzi o dostarczenie sobie większej ilości kalorii niż organizm zużywa w ciągu dnia. Proponujemy kilka sposobów na ograniczenie ilości zjadanej żywności: Używajcie mniejszych talerzy. To najprostszy sposób na zmniejszenie ilości jedzenia, które szykujecie sobie na posiłek. Na mały talerz nie zmieści zbyt duża porcja. Jednocześnie mniejsza ilość jedzenia tak podana będzie sprawiała wrażanie pełnej porcji Używajcie mniejszych kubków i szklanek. Dotyczy to sytuacji, gdy pijecie napoje kaloryczne. Wtedy korzystanie z wąskich czy niskich szklanek spowoduje, że słodkiego czy kalorycznego napoju wypijecie mniej i dostarczycie sobie mniej kalorii. Pamiętajcie: herbata i kawa z cukrem i mlekiem to napoje dostarczające sporej dawki kalorii, ale już czarna i gorzka herbata czy kawa zawierają 0 kcal. Możecie je pić bez ograniczeń. Także woda nie zawiera kalorii. Zwróćcie uwagę, aby w ciągu dnia spożywać minimum 2 l płynów Używajcie patelni teflonowych, które pozwalają smażyć bez tłuszczu oraz garnków do gotowania na parze. Tak przygotowane posiłki dodatkowo ograniczą ilość dziennych...

Jedzenie w samotności szkodzi zdrowiu. Ryzyko tych 3 chorób zwiększa się, jeśli często jecie sami.
Adobe Stock
Newsy
Jedzenie w samotności szkodzi zdrowiu. Ryzyko tych 3 chorób zwiększa się, jeśli często jecie sami.
Jadajcie posiłki w towarzystwie? Dzięki temu możecie ograniczyć ryzyko niektórych chorób. Wyjaśniamy, jaki związek ma jedzenie w grupie ze zdrowiem.

Posiłki to bardzo ważny element życia człowieka. Podobnie jak sen, zabierają dużą część czasu w ciągu dnia. I mamy tu na myśli zarówno czas przygotowania dań, jak i ich spożywania. A o tym, że należy jeść powoli, dokładnie gryźć i skupiać się na tym co jemy, wie każde dziecko. Posiłki są też ważne ze względu na wartości odżywcze, których sobie dostarczamy. Nie wystarczy zjeść byle czego. Powinniśmy jeść wartościowe pożywienie, które dostarczy nam dobrej energii do życia. Wreszcie posiłki to także element budowania więzi społecznych. Zrównoważony tryb życia wymaga nie tylko zjedzenia obiadu, ale przede wszystkim zjedzenia go w towarzystwie. Tylko wtedy zaspokoicie apetyt, a przy okazji swoje potrzeby społeczne. Amerykańscy badacze odkryli, że jedzenie w samotności może szkodzić Badania wykazały, że samotność ma zły wpływ na zdrowie, sprzyja izolacji, nasila stany depresyjne, zaburza metabolizm i powoduje rozwój złych nawyków żywieniowych. Trwała samotność przy obiedzie może powodować przede wszystkim: choroby serca, depresję i zaburzenia żywieniowe. Jakie mechanizmy wpływają na szkodliwość samotnego spożywania posiłków? Jest ich kilka: Jeśli jecie w samotności, wybieracie gorszą żywność. Dlaczego? Bo jedząc z bliskimi, troszczycie się o to, co jedzą osoby, na których wam zależy. Chętniej dbacie wtedy o to, żeby pożywienie było świeże i zdrowe. Tylko dla siebie z reguły nie chce wam się gotować. Wybieracie wtedy byle co i jecie w pośpiechu. To powoduje dodatkowy stres, kłopoty z metabolizmem, a w konsekwencji nadwagę Samotne spożywanie posiłków sprzyja zaburzeniom odżywiania. Gdy czujecie się osamotnieni, jesteście bardziej podatni na wahania nastrojów i stany depresyjne. Brak towarzystwa to także brak kontroli nad tym jak i co jecie,...

Jedzenie mniejszych posiłków wydłuża życie o 20 lat
Pixabay
Newsy
Jedzenie takich posiłków może wydłużyć życie nawet o 20 lat. To nic nie kosztuje
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie mniejszych posiłków wydłuża życie nawet o 20 lat. To niesamowite!

Pięć, trzy, a może jeden – ile posiłków spożywacie w ciągu dnia? Jeśli cierpicie na brak czasu i żyjecie w nieustannym biegu, zapewne najczęściej skłaniacie się ku tej ostatniej opcji. Wówczas najadacie się raz, a porządnie. Okazuje się jednak, że takie praktyki nie wpływają pozytywnie na wasze zdrowie i organizm.  Mniej, ale częściej Dietetycy i lekarze zalecają spożywanie małych, regularnych i częstych posiłków. Zwiększenie ich liczby do pięciu, może mieć naprawdę niesamowity wpływ na wasz organizm. Bowiem przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badania dowodzą, że spożywanie o 40 proc. mniejszych posiłków, wydłuża życie aż o 20 lat. Zalety wynikające ze spożywania 5 małych posiłków dziennie Niestety, większość osób jada w ciągu dnia tylko trzy, a czasem nawet jeden posiłek. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że przecież nie ma w tym nic złego. W końcu łatwo jest zadbać o to, by zapotrzebowanie kaloryczne było odpowiednie – wystarczy jeść więcej, a rzadziej. Takie podejście jest błędne. Zwiększenie liczby posiłków do pięciu daje ogrom korzyści, z których prawdopodobnie nie zdajecie sobie sprawy. Przede wszystkim - nie jesteście głodni i nie macie ochoty na podjadanie czy niezdrowe przekąski. Jedzenie w 2-3 godzinnych odstępach sprawia, że nigdy nie dopada was tak zwany ssący głód. Warto również zaznaczyć, że taka liczba posiłków zmusza was do spożywania bardziej różnorodnych potraw. Dzięki temu w waszej diecie prawdopodobnie nie zabraknie warzyw, owoców, mięsa, ryb, białka czy produktów pełnoziarnistych. Dostarczając wszystkie potrzebne składniki odżywcze, będziecie się czuli o niebo lepiej. Mniejsze a częstsze posiłki chronią was również przed przybraniem na wadze. Bowiem dzięki temu, że...

Dieta owsiankowa jest prosta i skuteczna. Wskoczycie w sukienkę rozmiar mniejszą
Pixabay
Newsy
Dieta owsiankowa jest prosta i skuteczna. Wskoczycie w sukienkę rozmiar mniejszą
Owsianka na diecie to absolutnie niezastąpiony produkt. Pobudza trawienie, zapewnia długotrwałą sytość i oczyszcza organizm. 

Planujecie imprezę, a sukienka lekko się nie dopina? Zastosujcie dietę owsiankową, która pozwoli wam szybko zrzucić 1-2 kilogramy!  Dieta owsiankowa trwa zaledwie dzień i polega na błyskawicznym oczyszczeniu organizmu, które może poskutkować utratą nawet 1 kilograma. Przez jeden dzień detoksu należy jeść jedynie zupę owsianą. Jak ona wygląda? Przepis na zupę owsiankową Przygotowuje się ją nieco inaczej niż klasyczną owsiankę. Istotne jest także, żeby nie zawierała ona żadnych dodatków. Składniki: 7-8 łyżek stołowych płatków owsianych (bez soli, cukru ani innych dodatków) 2 litry chudego mleka (bądź mleka sojowego light) Przygotowanie: Oba składniki gotujcie na wolnym ogniu, do czasu aż płatki owsiane będą miękkie. Tak przyrządzoną owsiankę podzielcie na 5 porcji. Aby urozmaicić smak potrawy, można dodać do każdej porcji otrąb owsianych lub odrobinę słodziku (najlepiej ksylitolu, erytrytolu lub miodu).  Dieta owsiankowa – zasady Pierwszą porcję zupy owsiankowej należy spożyć na śniadanie ok. 8 rano. Pozostałe porcje jedzcie w odstępach 2,5 godziny od poprzednich posiłków. Między posiłkami absolutnie wolno podjadać niczego. Można spożywać jedynie niesłodzone napoje takie jak czarna kawa, herbata czy woda mineralna (niegazowana). Tego typu detoks owsiankowy można powtarzać raz w tygodniu lub raz w miesiącu w celu oczyszczenia organizmu i pozbycia się zbędnego kilograma wagi (np. po świętach, weselu czy wszelkich imprezach okolicznościowych połączonych z biesiadowaniem).  Owsianka – właściwości Płatki owsiane to niezwykle zdrowa propozycja – nie tylko na śniadania. Bogate są w białko, błonnik, zdrowe aminokwasy, witaminy z grupy B, magnez czy żelazo. Ponadto: Obniżają ciśnienie krwi Obniżają poziom cholesterolu...