Jak mówi znane przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego zanim zjecie kolejną kanapkę z McDonalds przemyślcie to 10 razy. Bowiem, skutki spożywania fast-foodów, prędzej czy później, dopadną każdego z was. Zastanówcie się więc czy nie warto przejść na zdrową dietę, dzięki której wasze życie może wydłużyć się nawet o 10 lat.

Jaka dieta jest najzdrowsza dla serca?

Pamiętajcie, że dieta to nie to samo co głodówka. Pojęcie to oznacza po prostu sposób odżywiania się – dobry lub zły. Nawet jeśli codziennie jecie kebaba również jesteście na diecie, z tym że bardzo niezdrowej. Jeśli chcecie zadbać o swój organizm koniecznie pomyślcie o zmianie nawyków żywieniowych. 

Zdajemy sobie jednak sprawę, że znalezienie odpowiedniego sposobu żywienia może stanowić duże wyzwanie dla wszystkich, którzy dopiero raczkują w tym temacie. Sprawę z pewnością ułatwi wam nowy raport od U.S. News, uwzględniający najlepsze i najgorsze popularne diety. 

Wśród tych, które najlepiej wpływają na serce na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo – dieta DASH, dieta dr Ornisha i dieta śródziemnomorska.

Zobacz także:

Dieta DASH - na czym polega?

Ten sposób żywienia obejmuje przede wszystkim produkty o niskiej zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Osoby, które ją wybierają, jedzą dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych – płatków owsianych, chleba razowego czy brązowego ryżu. Ważne są również pokarmy białkowe takie jak niskotłuszczowe mleko, ryby, drób i orzechy. Do mocno ograniczanych produktów zalicza się z kolei słodycze, kolorowe napoje oraz czerwone mięso.

Dieta dr Ornisha

To niskotłuszczowa dieta wegetariańska – oparta głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Osoby wybierające ten sposób żywienia przygotowują posiłki na bazie warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów oraz zboża. Ilość spożywanego nabiału jest niewielka.

Dr Ornish będący autorem tej diety kładzie ogromny nacisk nie tylko na rodzaj spożywanych produktów, ale również regularne ćwiczenia, techniki radzenia sobie ze stresem i relacje międzyludzkie. Badania dowodzą, że dieta Ornisha jest w stanie wyleczyć chorobę wieńcową, cukrzycę typu 2 oraz nadciśnienie.

Dieta śródziemnomorska

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta wzorowana na sposobie odżywiania ludzi żyjących na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jej podstawę stanowią warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i oleje roślinne, ale również ryby i owoce morza, które należy dostarczać do organizmu co najmniej 2 razy w tygodniu.