Oto najlepszy sposób mrożenia pieczywa. Dzięki temu chleb zachowa świeżość na długo
Adobe Stock
Newsy

Oto najlepszy sposób mrożenia pieczywa. Dzięki temu chleb zachowa świeżość na długo

Mrożenie chleba to świetny sposób na przechowywanie jego większej ilości. Jeżeli zrobicie to poprawnie, to możecie być pewni, że chleb się nie zepsuje i będzie smakował jak ten prosto z piekarni.  

Mrożenie różnych produktów zapobiega marnowaniu żywności. Gdy przesadzicie z piekarskimi zakupami, po prostu schowajcie ich część do zamrażarki. Jeżeli będziecie je przetrzymywać w chlebaku lub na blacie, szybko ulegną zepsuciu. Przed zamrożeniem musicie je jednak odpowiednio przygotować. Wpłynie to m.in. na późniejszy smak, a także rozmrażanie i porcjowanie. 

Jak mrozić chleb lub inne pieczywo? 

Nie czekajcie z mrożeniem pieczywa. Najlepiej mrozić świeże, dopiero co kupione lub upieczone bochenki i bułki. Nie oznacza to jednak, że powinny być ciepłe, wręcz przeciwnie – muszą ostygnąć. 

  1. Świeży chleb pokrójcie na kromki. Takie działanie pozwoli go później szybciej rozmrozić i podzielić. 

  1. Jeżeli macie bochenek chleba, zróbcie z niego 2 opakowania pokrojonego, mrożonego pieczywa, które zużyjecie w krótkim okresie czasu. 

  1. Pieczywo owińcie szczelnie folią spożywczą lub włóżcie do woreczków strunowych, lub torebek przeznaczonych do mrożenia. Pamiętajcie, że takie opakowania muszą być dokładnie zamknięte. 

  1. Włóżcie do zamrażalnika i wyjmujcie tylko tyle pieczywa, ile potrzebujecie. 

Zobacz także
Został wam czerstwy chleb? Ten smaczny patent na jego wykorzystanie was zachwyci

Został wam czerstwy chleb? Nie wyrzucajcie go, zrobicie z niego coś pysznego na śniadanie

Trzymacie chleb w chlebaku czy w lodówce? Jedna z tych metod sprawia, że o wiele szybciej czerstwieje

Trzymacie chleb w chlebaku czy w lodówce? 1 z tych metod sprawia, że o wiele szybciej sczerstwieje

Jak rozmrażać i przechowywać później chleb? 

Najlepiej rozmrażać pieczywo na spokojnie. Co to oznacza? Opakowanie z chlebem lub bułką wyjmijcie z zamrażalnika i włóżcie je do lodówki, lub pozostawcie na blacie kuchennym. Ważne, by nie pozbawiać go okrycia w postaci foli lub ściereczki. Jeżeli to zrobicie – pieczywo wyschnie. 

Starajcie się nie rozmrażać większej ilości chleba w mikrofalówce. To prosta droga do wysuszenia go. Jeżeli już koniecznie musicie szybko rozmrozić kilka kromek na śniadanie, włóżcie je na minutę do tostera. 

Rozmrożony chleb dobrze przechowuje się w bawełnianym woreczku na żywność, włożony do pojemnika na pieczywo. Możecie również zabezpieczyć go folią aluminiową, która zapobiegnie wysychaniu. Pod żadnym jednak pozorem nie trzymajcie go w foliowych torbach, bo szybko pojawi się pleśń. 

Źródło: poradzimy24.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Trzymacie chleb w chlebaku czy w lodówce? Jedna z tych metod sprawia, że o wiele szybciej czerstwieje
Flickr
Newsy
Trzymacie chleb w chlebaku czy w lodówce? 1 z tych metod sprawia, że o wiele szybciej sczerstwieje
Polacy jedzą coraz mniej pieczywa. Ale wciąż to właśnie chleb często jest podstawą naszej diety. Jak prawidłowo go przechowywać?

Chleb nie tylko zajmuje ważne miejsce w naszym jadłospisie. Chleb to także element naszej kultury narodowej. To właśnie chlebem i solą tradycyjnie witani byli ważni goście. Dzisiaj ten obrzęd zachował się właściwie tylko jako element ślubnego ceremoniału. Tak czy siak, większość z nas wciąż z szacunkiem i estymą wyraża się o chlebie. W końcu to właśnie „na chleb” się zarabia, czy też „za chlebem” wyjeżdża się do innych krajów... Niektóre starsze osoby do dziś zachowują niemal nabożny stosunek nawet do okruszków chleba, które spadają na ziemię. Wszystko w imię tego, by „chleba nam nigdy nie zabrakło”. Warto kontynuować i pielęgnować ten piękny stosunek dawnych Polaków do chleba. Jednak dzisiaj nie dość, że konsumpcja pszennych i żytnich bochenków spada, to jeszcze sporo pieczywa się marnuje. Powinno się więc kupować pieczywo z głową. Ponadto konieczne jest zdecydowanie, w jaki sposób chleb będzie się przechowywało. Jak powinno się przechowywać pieczywo? Na wstępie musimy zaznaczyć, że inaczej świeżość zachowuje pieczywo żytnie, a inaczej pszenne. Wypieki żytnie na zakwasie lepiej zniosą nawet parę dni po wypieku, z kolei pszenne bułki i chleby wysusza się o wiele szybciej. I właśnie temu wielu z nas stara się zapobiec na przeróżne sposoby. Jednym z nich jest przechowywanie pieczywa w foliowych torebkach. Wbrew pozorom nie jest on pozbawiony sensu. Krótki pobyt pieczywa (zwłaszcza pszennego) w torebce foliowej zapobiegnie jego wyschnięciu i pozwoli na zachowanie smaku chleba. Dłuższe przechowywanie chleba w siateczce może jednak przyspieszyć proces jego psucia. Ponadto tak przechowywane pieczywo szybko stanie się gumowe i niezbyt smaczne i apetyczne. Alternatywą dla foliowego worka jest worek papierowy. Ten lepiej nada się do pieczywa żytniego. Takie chleby przechowywane w workach papierowych,...

Włóżcie to warzywo do chlebaka. Pieczywo zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie
Adobe Stock
Newsy
Włóżcie do torebki z pieczywem to warzywo. Chleb zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie
Przyniesiony do domu chleb dość szybko przestaje być świeży, a co gorsza już nawet po kilku dniach potrafi ulec zepsuciu. W ten sposób marnuje się dużo pieczywa. Jak do tego nie dopuścić? Jak przedłużyć jego trwałość i uniknąć pleśnienia? Przyda się wam to warzywo.

Któż z nas nie lubi cieszyć się smakiem świeżego pieczywa z nutą masła? By móc czerpać pełnię przyjemności z jedzenia chleba czy bułek, warto kupować niewielkie ich ilości móc je spożyć do końca w jak najlepszym stanie. Co jednak, gdy kupicie go więcej?  Jak przedłużyć ich przydatność do spożycia i zachować ich właściwości?  Czy można zamrażać pieczywo? Gdy po przybyciu do domu zorientujecie się, że przesadziliście z piekarnianymi zakupami, warto zadziałać od razu. Nadmiar bułek i chlebów po prostu zamroźcie. Nie czekajcie kilku dni, zróbcie to, póki pieczywo jest świeże:  W tym celu pokrójcie pieczywo na kromki.  Podzielcie je na małe porcje, do pojedynczego rozmrożenia (na 1-2 dni).  Zawińcie w folię spożywczą i włóżcie do zamrażalnika.  Dlaczego chleb pleśnieje?  Pieczywo pleśnieje z kilku powodów. Jednym z nich jest wilgoć, kolejnym brak dostępu powietrza, a także dość wysoka temperatura. Pobyt pieczywa w worku foliowym to wymarzone warunki do rozwoju pleśni. Najlepiej przechowywać je w chlebaku w woreczku materiałowym, zwłaszcza z lnu.  W jaki sposób przedłużyć trwałość pieczywa selerem naciowym?  Użytkowniczka TikToka katya.macle podzieliła się ze swoimi fanami metodami przechowywania żywności. Zaprezentowała również sposób, w jaki zabezpiecza chleb przed psuciem. Jak twierdzi, ta metoda pozwala utrzymać go w dobrym stanie nawet przez 3 tygodnie.   Jeżeli więc również chcecie jeszcze bardziej przedłużyć trwałość i świeżość chleba, włóżcie do woreczka z nim kawałek selera naciowego, a następnie przechowujcie w lodówce lub w chłodnym miejscu. @katya.mackle Reply to @bethann_louise here are some food preservation tips 🫶🏼 #zerowaste #reducewaste #foodstorage...

Zostało wam po świętach pieczywo? Oto proste sposoby na odświeżenie czerstwego chleba
Flickr
Newsy
Zostało wam po świętach pieczywo? Oto proste sposoby na odświeżenie czerstwego chleba
Święta, święta i po świętach. Chyba w każdym polskim domu po Wielkanocy zostaje w kuchni sporo chleba. Jak go odświeżyć, by potem zaraz smacznie zjeść?

Chleb. Lepiej kupić go więcej, niż by potem miało zabraknąć. Nic w tym dziwnego, że z takiego założenia wychodzi większość polskich gospodyń domowych. W końcu brak chleba w czasie tak ważnej rodzinnej uroczystości jak Wielkanoc, byłby prawdziwą wpadką, a osoba za nią odpowiedzialna spaliłaby się ze wstydu. Do jajek, do żurku, do wędlin, do sałatki jarzynowej – chleb je się podczas wielkanocnych świąt niemal ze wszystkim. Często zdarza się jednak, że zostaje wam po Poniedziałku Wielkanocnym nawet jeszcze kilka bochenków. Nawet nie myślcie o tym, by go wyrzucać. Jeżeli nie macie zwierząt domowych lub gospodarskich, które mogłyby zrobić użytek z czerstwiejącego chleba, jest jeszcze kilka innych metod. Jak poradzić sobie z dużą ilością pozostałego po świętach chleba? Na początek rada z myślą o przyszłych świętach. Jeżeli kupujecie sporo pieczywa na raz, od razu zamroźcie kilka bochenków w zamrażarce. Chleb i bułki można bez problemu mrozić także i po świętach. Wtedy jednak nie zachowa on walorów smakowych i świeżości. Wielu z nas nie ma jednak w zamrażarce wystarczająco miejsca, by zmieścić tam pieczywo żytnie, pszeniczne i jeszcze inne rodzaje. Co więc w takim wypadku czynić? Zacznijmy od przechowywania chleba. Nie należy robić tego w ciepłym miejscu. Złym wyborem będzie także zapakowanie pieczywa w foliowe torebki. Sztuczne materiały znacznie przyczynią się do przyspieszenia psucia pieczywa. Chleb owinięty w materiałowe szmatki i pozostawiony w chlebaku rzeczywiście szybciej się zeschnie i już po kilku dniach stanie się dość czerstwy, ale to żaden problem w porównaniu do jego zepsucia i konieczności niezwłocznego wyrzucenia. Jak odświeżyć suchy i czerstwiejący chleb: Takie pieczywo można bez problemu odświeżyć. Jak? Oto nasze sposoby na czerstwy i...

Pomidory też można mrozić. Sprawdźcie, jak zrobić to poprawnie
Flickr
Newsy
Wiedzieliście, że pomidory można mrozić? Zróbcie to w ten sposób, by zachować ich smak
Smak dojrzałych na słońcu pomidorów nie da się porównać ze smakiem tych dostępnych zimą, a także wiosną. Ich miąższ jest słodki, miękki i wyjątkowo soczysty. Warto zachować go również na zimne dni. Można to zrobić umiejętnie mrożąc działkowe zbiory. 

Metod na przechowanie pomidorów przez zimowe miesiące jest wiele. Można robić z nich przeciery, wekować, kisić, a w końcu również mrozić. W mrożonej formie to warzywo przetrwa z wami wiele miesięcy i będzie wspaniałym dodatkiem do treściwych zup, leczo, a nawet sałatek czy kanapek. Zobaczcie, jak można zamrozić pomidory w różnych formach.  Jak zamrozić pomidory w całości?  Decydując się na taki sposób przechowywania pomidorów, powinniście zastanowić się, do czego później chcecie je wykorzystywać. Pozwoli to wybrać odpowiednią dla nich formę podczas mrożenia. Pokrojone pomidory nadają się np. do leczo lub gulaszy, zmiksowane do sosów, całe do kanapek.  Jeżeli zdecydowaliście się na opcję zamrażania pomidorów w całości, powinniście wybrać do tego ich mniejsze odmiany. Warzywa dokładnie umyjcie, wysuszcie i połóżcie na desce, tak by nie stykały się ze sobą. Następnie wsuńcie je do zamrażalnika na 24 godziny. Po tym czasie przełóżcie do woreczków strunowych i włóżcie ponownie już razem do zamrażarki.  Jak mrozić pomidory w plasterkach i zblendowane?  Pomidory, które chcecie wykorzystywać do robienia zup i sosów musicie najpierw obrać ze skórki i usunąć z nich zielone końcówki. Później wystarczy je zblendować i przelać do pojemników. W takiej formie można je przechowywać, aż do wiosny.  Jeżeli potrzebujecie z kolei mieć tzw. gotowca na kanapki lub do sałatek, zdecydujcie się na pokrojenie ich w kostkę lub plasterki. Jak zamrozić takie pomidory?  Umyjcie warzywa i dokładnie osuszcie je ręcznikiem papierowym.  Jeżeli nie lubicie pomidorów ze skórką, to teraz jest właściwy moment, by je obrać. Możecie to zrobić zalewając je gorącą wodą i ściągając skórę.  Pomidory pokrójcie w kostkę lub plasterki,...