Choć z wigilijną wieczerzą jednoznacznie kojarzy się jarski barszcz z uszkami, to nie wszędzie jest on tradycyjną świąteczną potrawą! W wielu polskich domach zupą, którą przygotowuje się na Wigilię Bożego Narodzenia jest wywar z suszonych grzybów. Można do niego dodać fasolę albo makaron. Najważniejsze są jednak grzyby, którym zupa zawdzięcza wyjątkowo wyrazisty smak i aromat!

Zupa grzybowa na święta

Zwyczaj gotowania zupy z suszonych grzybów na Wigilię jest bardzo popularny w południowej części naszego kraju – szczególnie w okolicy województwa małopolskiego. W górskich miejscowościach tradycyjnie na wigilię podaje się zupę grzybową, a barszcz jest tam rzadkością. Dziś, gdy jesteśmy znacznie bardziej mobilni, zwyczaje i tradycje mieszają się ze sobą w różnych regionach Polski. Dlatego warto wypróbować na święta coś nowego i przygotować potrawy typowe dla różnych części naszego kraju!

Przepis na wigilijną zupę grzybową z łazankami

W gotowaniu wigilijnego wywaru z grzybów trzeba się kierować jedną prostą, ale bardzo ważną zasadą – na tej zupie nie wolno oszczędzać! Powinna być zawiesista i gęsta.

Do jej przygotowania potrzebujecie poniższych składników:

Zobacz także:

  • 1,5 l jarskiego rosołu
  • 70 g suszonych prawdziwków i podgrzybków
  • 4 łyżki śmietany 18%
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • Sól
  • Łazanki

Przygotowanie

  1. Grzyby włóżcie do letniej wody i odstawcie do namoczenia na kilka godzin. Po tym czasie delikatnie odciśnijcie je z wody, włóżcie do garnka i zalejcie rosołem.
  2. Wywar powinien się gotować na małym ogniu do momentu, aż grzyby zmiękną. Następnie za pomocą sitka odcedźcie zupę i przelejcie do drugiego garnka.
  3. Do wywaru dodajcie śmietanę i zagęśćcie go mąką, a następnie wrzućcie pokrojone w paski grzyby.
  4. Całość zagotujcie i doprawcie solą do smaku.

Smacznego! Zupę podawajcie z łazankami lub innym makaronem.

Źródło: gotujmy.pl