To biszkoptowe ciasto ma swoich wiernych sympatyków. Było znane już w starożytnym Rzymie. Współcześnie to jeden z przysmaków, którym zajadamy się przy świątecznym stole. 

Babka piaskowa z bakaliami

W starożytności do ciasta dodawano owoce granatowca, orzechy piniowe i rodzynki. Keks pieczono w cieście jęczmiennym, a za dodatek służyły owoce, miód i przyprawy.

Czasami keks bywa określany jako cwibak. Świąteczny keks z bakaliami to ciasto, które lubimy szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Jest niesamowite! Głównie ze względu na kolory i niepowtarzalny smak, który zawdzięcza bogactwu bakalii. 

Smaczny keks polany białą czekoladą

Keks można robić na wiele sposobów. Smakuje wyśmienicie polany białą czekoladą z mnóstwem kandyzowanych i suszonych owoców. Powinien mieć dwa dominujące aromaty smakowe - śmietankowy i rumowy. Z keksem dobrze komponuje się wspomniana biała czekolada, ale i skórka pomarańczy.

Zobacz także:

Pyszny deser nie tylko od święta

To kolorowe i pyszne ciasto na pewno znajdziecie wśród słodkości serwowanych na Boże Narodzenie. Pachnący suszonymi owocami wypiek najlepiej po upieczeniu przechowywać w temperaturze pokojowej. Keks można podawać nie tylko podczas świątecznych spotkań. Pasuje również na co dzień, do kawy oraz herbaty.

Składniki:

  • 25 dag mąki

  • 15 dag cukru

  • 1 duża łyżka cukru z wanilią

  • 25 dag masła lub dobrej margaryny 

  • 5 dużych jajek

  • 2-3 łyżki alkoholu ( wódka, rum, koniak)

  • 40 dag mieszanki bakaliowej

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sposób przygotowania

  1. Mieszankę bakaliową wsypujemy do miski, zalewamy wrzącą wodą i mieszamy z wybranym alkoholem. Odstawiamy całość na kwadrans.

  2. Po tym czasie odsączamy bakalie na sitku. Mieszamy je następnie z trzema łyżkami mąki.

  3. Resztę mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

  4. Dobrej jakości margarynę ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym, do utartej masy dodajemy kolejno po jednym całym jajku. Nie przestajemy miksować. Na koniec wrzucamy mąkę i bakalie.

  5. Masę mieszamy. Powinna być gęsta i pachnąca!

  6. Ciasto przekładamy do blaszki ok. 30 cm. Można ją wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować tłuszczem i oprószyć bułką tartą.

  7. Keks pieczemy pełną godzinę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

  8. Na zimny keks wylewamy lukier cytrynowy i wykładamy jego wierzch posiekanymi orzechami. Mniam!

Źródło: Gotujmy.pl