Nie ma co ukrywać – kuchnia nie należy do najczystszych miejsc w domu. Gotowanie i pieczenie generuje mnóstwo brudu, który później kumuluje się w trudno dostępnych zakamarkach. A tam już czają się insekty, które tylko czekają na to, by urządzić sobie ucztę na resztkach z jedzenia!

Niechciani lokatorzy w formie moli i prusaków to nie jedyny problem. Jeżeli dużo smażycie, to tłuszcz osadza się dosłownie wszędzie. Nie jest najgorzej, jeśli wasza kuchnia jest osobnym pomieszczeniem w mieszkaniu. W takim wypadku brud, który przykleja się do cząsteczek tłuszczu, ogranicza się tylko do kuchni i nieco łatwiej jest nad nim zapanować.

Ale jeżeli macie kuchnię połączoną z salonem… Lepiej zainwestować w porządny wyciąg i nauczyć się regularnego sprzątania! Dowiedzcie się, które miejsca w kuchni są najbardziej brudne. Aż włos się jeży na głowie...

Które miejsca są najbrudniejsze w kuchni?

Kto myślał, że najwięcej bakterii znajduje się na desce klozetowej, ten jest w ogromnym błędzie. Kuchnie aż roją się od niebezpiecznych zarazków, dlatego tak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem i sprzątanie! Poniżej opisaliśmy najbardziej brudne miejsca w polskich kuchniach.

Zobacz także:

Lodówka

Przyznajcie się z ręką na sercu – jak często myjecie lodówkę? Brud na półkach i drzwiach lodówki nie jest tylko kwestią estetyki. Pełno jest w niej niebezpiecznych bakterii znajdujących się w otwartych opakowaniach z jedzeniem – dotyczy to przede wszystkim surowego mięsa!

Nie mniej uwagi powinno się poświęcić uszczelkom, które zwykle są bardzo brudne i pełne okruszków i resztek jedzenia. Koniecznie pamiętajcie też o dokładnym wyczyszczeniu klamki. W końcu dotykacie jej kilkanaście razy dziennie rękami, na których znajdują się bakterie i wirusy.

Zlew

Myśleliście, że zlew „sam się czyści” podczas mycia naczyń? Nic podobnego! Wilgoć i rozkładające się resztki jedzenia są idealnym środowiskiem dla bakterii oraz przyciągają niechcianych lokatorów w postaci karaluchów. A do tego rzadko czyszczony zlew po jakimś czasie zaczyna po prostu bardzo brzydko pachnieć. Co najmniej raz w tygodniu wyczyśćcie zlew mocnym detergentem.

Gąbka do naczyń

O tym, jak odrażającym siedliskiem dla bakterii są gąbki do mycia naczyń, pisaliśmy w tym artykule. Wiedzieliście, że na gąbkach znajduje się więcej bakterii niż w ludzkim kale? Koniecznie wymieniajcie je co najmniej raz na dwa tygodnie albo raz na tydzień, jeśli używacie ich często!

Kuchenne szafki

Na drzwiczkach i klamkach osadza się tłuszcz ze smażenia oraz kurz, który krąży w powietrzu i przykleja się do tłuszczu. Nie zapominajcie też o wnętrzach szafek – okruszki z chleba, mąki czy kaszy albo ryżu wabią mole oraz żuka chlebowca.