Oto najbardziej szkodliwa przyprawa. Polacy dodają ją do większości potraw
Pixabay
Newsy

Oto najbardziej szkodliwa przyprawa. Polacy dodają ją do większości potraw

Uważajcie na żywność z tym składnikiem! 
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 18, 2021

Dzisiaj wiele produktów zawiera szkodliwe składniki, które producenci dodają, aby przedłużyć ich świeżość, poprawić wygląd lub nasycić smak. Chociaż spełniają swoje zadanie i sprawiają, że jedzenie jest dłużej zdatne do spożycia, a także posiada bardziej kuszący, intensywny smak, ich wpływ na wasze zdrowie nie jest obojętny. Eksperci stale pracują nad badaniami szkodliwej chemii dodawanej do żywności. Których składników należy szczególnie unikać?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szkodliwa chemia w żywności

W produktach, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych czy w żywności gotowej, często znajdują się:

  • barwniki
  • konserwanty
  • wzmacniacze smaku

Te ostatnie oznacza się symbolem „E” i liczbą, np. (E 625). Znajdziecie je w bardzo wielu produktach takich jak parówki, konserwy rybne lub mięsne, chipsy, sosy oraz dania błyskawiczne. Jest ona jednak obecna także w popularnej przyprawie, którą bardzo często dodaje się do dań kuchni polskiej.

Zobacz także

Jarzynka niekorzystna dla zdrowia

Jarzynka, czyli popularna, bardzo słona przyprawa typu Kucharek czy Vegeta zawiera duże ilości glutaminianu sodu, który jest słynnym wzmacniaczem smaku. Składnik ten obecny jest również w kostkach bulionowych czy bazach rosołowych w formie płynu czy żelu. Czym tak naprawdę jest glutaminian sodu i co może powodować?

To aminokwas, który znajduje się w dużych ilościach zwłaszcza w gotowej, przetworzonej żywności. Glutaminian sodu to inaczej E621, czyli sól jednosodowa kwasu glutaminowego. W przemyśle żywnościowym wytwarza się go syntetycznie w procesie fermentacji białek. Częste spożywanie powoduje ryzyko występowania ataków astmy czy pokrzywki, czyli silnych reakcji alergicznych. Powiązany jest także z częstymi bólami głowy lub brzucha. 

Nie został on przebadany pod kątem wpływu na płód u kobiet w ciąży czy na małe dzieci karmione piersią, dlatego wzmacniacz ten jest szczególnie odradzany w okresie ciąży i laktacji.

Czytaj też:

Komentarze