Oto, co wychodzi z truskawek. Nie zobaczycie tego gołym okiem, od razu mija apetyt
AdobeStock, thatnatchats/TikTok
Newsy

Oto, co może wyjść z truskawek. Nie zobaczycie tego gołym okiem, od razu mija apetyt

Czy samo umycie truskawek przed zjedzeniem wystarczy, by były czyste i pozbawione „nieproszonych gości”? Wystarczy obejrzeć je z bliska by przekonać się, że niekoniecznie. Zobaczcie, co czai się nawet w najładniejszych truskawkach.

Już niebawem rozpocznie się sezon na truskawki i jak co roku będziemy się nimi zajadać w najlepsze. I to w każdej formie - z cukrem, miodem, ze śmietaną lub bez żadnych dodatków. Truskawki posłużą do zrobienia pysznego sernika na zimno z galaretką, owocowego ciasta drożdżowego, przetworów czy owocowego koktajlu.

Pałaszując te słodkie owoce nie zaprzątamy sobie głowy takimi rzeczami, jak na przykład robaki, które mogłyby się ukrywać w tych czerwonych jagodach. W końcu prędzej znajdziemy je w czereśniach albo malinach, więc po co martwić się akurat truskawkami? Jak się okazuje, wystarczy bliżej przyjrzeć się tym owocom, by stracić apetyt. 

Po co myć truskawki?

W internecie rosnącą popularność zdobywają filmiki, na których prezentowane są truskawki w naprawdę dużym powiększeniu. To, co można wtedy zobaczyć sprawia, że włos się jeży na głowie. Użytkowniczka TikToka o pseudonimie thatnatchats na swoim profilu udostępnia filmy, gdzie pokazuje, jak różne rzeczy wyglądają pod mikroskopem. Gdy przyszła kolej na truskawki, nawet autorka filmiku była nieźle zdziwiona. 

W powiększeniu okazało się, że po powierzchni umytych i zdrowo wyglądających owoców spacerują różne, maleńkie robaczki, które bardzo trudno byłoby zobaczyć gołym okiem. Autorka przestrzegła oglądających, by dokładnie umyli truskawki, zanim zdecydują się je zjeść.  

@thatnatchats y’all better WASH your strawberries ‼️😳😭 Comment what I should look at next! ✨🔬 #fyp #foryou #science ♬ Don't Start Now - Dua Lipa

W większości przypadków nie ma się jednak czym martwić. Takie mikroskopijne robaczki to często muszki owocówki i inne owady, których spożycie nie stanowi dla nas zagrożenia - choć pewnie lepiej o nich nie myśleć w trakcie jedzenia. 

Zobacz także
Czy jedzenie owoców z robakami może być niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie

Czy jedzenie owoców z robakami może być niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie

Jak sprawdzić czy owoce nie mają robaków? Zdradza je 1 szczegół

Jak sprawdzić czy owoce nie mają robaków? Zdradza je 1 szczegół

Jak sprawdzić, czy w truskawkach są robaki?

To, czy w waszych truskawkach czają się robaki, sami możecie łatwo sprawdzić. Należy wymieszać w misce wodę z kilkoma łyżkami soli, a potem włożyć do niej truskawki. Jeżeli żyją w nich robaczki, to już po kilku chwilach zaczną wychodzić z owoców. Teraz wystarczy porządnie wypłukać truskawki ze słonej wody i już można się nimi zajadać bez obaw.

Kotlety mielone

Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy jak to sprawdzić
YouTube
Newsy
Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy, jak to sprawdzić
Robaczywe truskawki zdarzają się równie często, co robaczywe czereśnie lub wiśnie. Sprawdzacie to?

Robaki w truskawkach to bardzo powszechny problem. Słyszy się o tym rzadziej niż o robakach w czereśniach czy wiśniach, ponieważ robaki obecne w truskawkach są znacznie mniejsze i dość filigranowe. Czasem ciężko zauważyć je gołym okiem. W przeciwieństwie do czereśni, w których łatwo do się sprawdzić obecność nieproszonych lokatorów na przykład za pomocą obserwacji skórki i wyszukania na niej czarnej plamki , w przypadku truskawek nie jest to tak proste. Robaczywe truskawki Nawet po przekrojeniu robaczywej truskawki, możecie nie zauważyć obecności robaczków. Nie zostawiają one bowiem widzialnych odchodów, jak ma to miejsce w przypadku czereśni lub innych sezonowych owoców. Robaki w truskawkach są zazwyczaj bardzo małe i ledwo widoczne gołym okiem. Najczęściej są to larwy muszek owocówek, ale zdarzają się też inne rodzaj robaków. Jak sprawdzić czy truskawki są robaczywe? O tym, że w truskawkach znajdują się robaki przekonała się na przykład ta kobieta . Opublikowała ona wideo na TikToku, które zdobyło ogromną popularność. Wiele osób było zaskoczonym widokiem robaków na z pozoru idealnych truskawkach . Żeby sprawdzić czy truskawki są robaczywe, wystarczy przygotować miskę z letnią wodą i wsypać do niej łyżeczkę soli. W takiej miksturze trzeba zamoczyć truskawki i odczekać, aż robaki wyjdą na powierzchnię. Podobny eksperyment został przeprowadzony i nagrany w tym wideo: Zobaczcie, że na powierzchnie truskawki wychodzą mikroskopijne larwy. Są białe i wiją się. Niektórzy są tym widokiem obrzydzeni. Czy robaki w truskawkach szkodzą? Larwy i robaki nie są wcale w truskawkach rzadkością. Ich zjedzenie jednak nie szkodzi. Jeśli nie czujecie się nimi obrzydzeni, nie przejmujcie się ich obecnością w owocach. Jeśli chcecie jednak pozbyć się...

Oglądnęła truskawki pod mikroskopem i krzyknęła. Już nigdy ich nie zje
YouTube/Gloom
Newsy
Obejrzała truskawki pod mikroskopem i krzyknęła. Już nigdy ich nie zje!
Ta kobieta nabawiła się urazu na całe życie. Długo nie sięgnie po truskawki…

Obecność robaków w czereśniach lub wiśniach nikogo nie dziwi. Znacie pewnie sposoby na sprawdzenie czy w czereśniach są robaki, a może nawet wiecie  jak się ich pozbyć . Inaczej wygląda sprawa z truskawkami. To owoce, w których robaki raczej nie powinny się znaleźć. Możecie się mocno zdziwić… Robaki w truskawkach Okazuje się, że w truskawkach równie często znajdują się nieproszeni lokatorzy . Robaki z truskawek są jednak o wiele mniejsze niż robaki z innych owoców i warzyw. Boleśnie przekonała się o tym kobieta, która postanowiła sprawdzić, czy w jej truskawkach są robaki. Wyciągnęła truskawki z plastikowego pudełka w którym je kupiła. Kobieta włożyła truskawki do wody ze słoną wodą. Po pewnym czasie z truskawek zaczęły wypełzać mikroskopijne owady . Kobieta umieściła nagranie z relacją z eksperymentu na TikToku. Film szybko zyskał ogromną popularność i obiegł dosłownie cały Internet. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, że w truskawkach mogą znajdować się żyjątka. Niestety, obrzydziło to jedzenie truskawek wielu osobom. Podobny eksperyment możecie wykonać też w domu. Musicie wlać wodę do miski, posolić ją kilkoma łyżkami soli i włożyć tam truskawki. Po kilku minutach wszystkie obecne w owocach robaki powinny wyjść na powierzchnię. Test z mikroskopem Eksperyment kobiety z TikToka zapoczątkował nowy trend. Wiele innych YouTuberów, Instagramerów i osób działających prężnie w sieci, postanowiło sprawdzić działanie tej metody. Jedna kobieta poszła o krok dalej. Oprócz przetestowania truskawek za pomocą wody z solą, postanowiła obejrzeć je pod mikroskopem. Młoda kobieta zrobiła relację z tego eksperymentu i opublikowała ją na swoim kanale na YouTube. Pod mikroskopem widać nawet więcej żyjątek! Niejednokrotnie była ona obrzydzona i...

Kupiła truskawki i po umyciu przeżyła prawdziwy szok. Ohyda?
Pixabay
Newsy
Kupiła truskawki i po umyciu przeżyła prawdziwy szok. Ohyda?
Pewna internautka przeraziła się znaleziskiem, które... wyszło z jej truskawki! Czy na pewno wiecie jak dokładnie myć swoje owoce?

Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Są one dostępne już w coraz większej liczbie supermarketów – czasem nawet na targach. Szczyt sezonu przypada na początek wakacji i to właśnie wtedy Polacy sięgają po truskawki najczęściej – w formie samodzielnej, a także przerabiając je na koktajle, sosy do makaronu, ciasta czy dżemy.  Każdemu zdarza się sięgać po truskawki prosto z łubianki, a nawet z krzaka. Przeważnie jednak po przyjeździe do domu myjecie je pod bieżącą wodą. Okazuje się, że nie jest to wystarczające. Internauci posługujący się aplikacją TikTok byli przerażeni, kiedy zauważyli, co kryje się w truskawkach – nawet tych, które już umyli! Jak umyć truskawki? W truskawkach często mogą zdarzać się malutkie robaki. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, jeśli zdarzy wam się któregoś zjeść. Niektórzy jednak są wyjątkowo obrzydzeni taką perspektywą. Jak więc umyć truskawki, aby na pewno pozbyć się z nich wszystkich żyjątek?  Zanurzcie je w wodzie z rozpuszczoną solą, a także odrobiną octu. Wszystkie robaczki zamieszkujące owoc natychmiast wyjdą na zewnątrz, a wy będziecie mieli gwarancję, że truskawka jest czysta i gotowa do spożycia. Niektórzy twierdzą, że truskawkom wystarczy zaledwie 5 minut takiej kąpieli. Użytkowniczka TikToka, która ujawniła, jak pozbyć się wszelkich robaków z owoców, moczyła je aż 30 minut. Sama też kupiła truskawki w plastikowym opakowaniu, które może nie dostarczać owocom wystarczająco dużej ilości tlenu i sprawiać, że łatwiej się gniotą i są bardziej podatne na małe owady oraz psucie.  Poniżej znajdziecie wideo, w którym zobaczycie, jak internautka oczyściła truskawki i… co w nich znalazła! @callmekristatorres WAIT FOR IT... Still trying to think happy thoughts today....

Czy jedzenie owoców z robakami może być niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie
AdobeStock
Newsy
Czy jedzenie owoców z robakami może być niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie
Zjadacie owoce bez zajrzenia do ich środka? Sprawdźcie czy to bezpieczne dla waszego zdrowia.

Owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Niestety, bardzo często zawierają niechcianych lokatorów, którymi są robaki . Czy przypadkowe zjadanie owoców razem z robakami, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Czy może ono doprowadzić do zatrucia lub innych, groźnych dolegliwości? Czym grozi jedzenie owoców z robakami? Bytujące w owocach robaki to nic innego, jak źródło białka. Dla większości z nas są one jednak obrzydliwe i nikt nie chciałby się nimi zajadać. To, że w naszych owocach są robaki, jest oczywiście bardzo dobrym sygnałem. Mówi on nam o tym, że nasze owoce są naturalne, zdrowe i pozbawione chemicznych substancji. Na pewno widzieliście kiedyś robaka w zerwanej prosto z drzewa śliwce, wiśni czy czereśni. Stworzenia te wprost uwielbiają zagnieżdżać się też w gruszkach i jabłkach. Mimo iż jako dzieci wielu z nas zjadało owoce prosto z drzewa lub krzewu, bez większego zastanawiania się czy mają one w sobie robaki, jako dorośli jesteśmy już bardziej świadomi tego, że mogą się w nich kryć „niechciani lokatorzy". Pojawia się jednak pytanie - jeść takie owoce czy ich nie jeść? Mimo iż jedzenie owoców z robakami w żadnym stopniu wam nie zaszkodzi, na pewno nie chcielibyście tego robić z czystego obrzydzenia do tych pełzających stworzeń. Robaki są źródłem białka – nie zatrujemy się nimi, ani nie doprowadzą one do żadnych chorób. Co warto zaznaczyć – nie bytują w nich również pasożyty, więc ryzyko „złapania" czegokolwiek po zjedzeniu robaczywego owocu jest znikome. Jak rozpoznać robaczywe owoce? To bardzo proste. Żeby sprawdzić czy dany owoc zawiera „nieproszonego lokatora", trzeba obejrzeć z bliska jego skórkę. Jeśli widnieje na niej mała, ciemna...