Suszony i starty miąższ kokosa to popularny przysmak i dodatek do deserów. Wiórki kokosowe są bardzo smaczne, ale przede wszystkim zdrowe!

Wiórki kokosowe suszone na słońcu

Wykorzystuje się je jako dodatek do lodów, ciast, ciasteczek, a także dań kuchni azjatyckiej. Wiórki produkuje się z miąższu kokosa. Początkowo kokos zostaje poddany suszeniu, a następnie ściera się go i rozdrabnia. Do wiórek kokosowych mają słabość nawet najmłodsi!

Główne obszary produkcji wiórków na dużą skalę to Indonezja, Filipiny, Indie, Sri Lanka, a także Meksyk. Mówi się o nich, że są zdrowe i pożywne. Ile w tym prawdy? Dowiedzmy się.

Właściwości wiórek kokosowych

Częste spożywane suszonego kokosa wpływa na naszą odporność i zdrowy wygląd skóry. W wiórkach znajdziemy witamy C, E i te z grupy B, które uważa się ze najcenniejsze. Przyczyniają się do regulowania układu nerwowego. Kokos i jego miąższ to także doskonałe źródło potasu i magnezu.

Zobacz także:

Wiórki są bogate także w minerały takie jak wapń, cynk, fosfor i sód. Jeśli stwierdzono u was niedobory tych pierwiastków, bez zastanowienia sięgnijcie po wiórki. Dzięki ich cennemu działaniu na organizm, wzmocnicie również kości i zęby.

Wyraża więcej niż tysiąc słów

Rafaello to jeden z ulubionych produktów Polaków, pochodzący z firmy Ferrero. Od lat trzyma wizualne standardy i nie zmienia się pod kątem smaku. To kulka obtoczona we wiórkach kokosowych, której wnętrze wypełnia chrupiący migdał. 

Jeśli przepadacie za tego typu słodyczami, ale wolicie domowe sposoby na desery, podpowiadamy łatwy przepis, który nie wymaga pieczenia. Banalnie prosty wykonanie. A jak smakuje!

Ciasto Rafaello bez pieczenia

Składniki na krem

  • 2,5 szklanki mleka

  • 3 żółtka

  • 2 budynie waniliowe bez cukru

  • 4 łyżki cukru pudru

  • 15 dag wiórek kokosowych

  • pół szklanki ajerkoniaku

  • 25 dag margaryny

Dodatkowo

  • 5 dag wiórek kokosowych

  • 120 sztuk małych herbatników

Sposób przygotowania

  1. Żółtka dokładnie mieszamy z półową szklanki mleka i budyniami bez cukru. Pozostałe mleko zagotowujemy, wlewamy żółtka z budyniami przez gęste sitko.

  2. Mieszamy energicznie i gotujemy do zgęstnienia kremu. Krem studzimy.

  3. Margarynę ucieramy na puszystą masę. Dodajemy do niej cukier puder i ponownie ucieramy.

  4. Następnie wsypujemy po łyżce kremu i cały czas mieszamy, dodając stopniowo ajerkoniak i wiórki kokosowe. Całość powinna mieć konsystencję puszystego kremu.

  5. Na tacy układamy warstwę herbatników i smarujemy kremem. Przekładamy dalej herbatniki i krem. Ostatnią warstwą naszego deseru powinien być krem. Wystarczy 5 warstw herbatników.

  6. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi i odstawiamy do lodówki na całą noc.

Po tym czasie ciasto kroimy na mniejsze kawałki i podajemy ze świeżo zaparzoną kawą. Pycha!

Źródło: Gotujmy.pl