
Dziś, gdy o naturalnie uprawiane i pełne smaku warzywa coraz trudniej, wiele osób przekonuje się do tego, by samodzielnie hodować je na działce lub przydomowym ogródku. Tyczy się to zwłaszcza pomidorów - kto choć raz spróbował tych warzyw z własnej uprawy, ten już nigdy nie kupi ich w supermarkecie.
Niestety, pomidory nie są odporne na choroby i szkodniki, które szybko mogą sprawić, że pielęgnowane przez was warzywa będą się nadwały tylko do wyrzucenia. W zwalczaniu chorób pomoże oprysk z chwastu, którego pewnie zawsze się pozbywacie przy okazji pielenia grządek - a to duży błąd! Zobaczcie, jak można go wykorzystać w ogrodzie.
Jak zrobić gnojówkę ze skrzypu?
Tak docenianym przez ogrodników chwastem jest skrzyp polny. Zioło to zawiera duże ilości krzemu, który działa dobroczynnie na rośliny. Ma działanie antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze. Z tego powodu poleca się robić ze skrzypu gnojówkę, z której następnie przyrządza się oprysk, chroniący rośliny przed szkodnikami.
Do przygotowania gnojówki będziecie potrzebowali około 1 kilograma skrzypu i 10 litrów wody. Sprawdźcie, jak ją zrobić:
-
zebrany skrzyp zalejcie wodą - najlepiej wodą z bagna lub deszczówką. Taka “żywa” woda będzie najlepsza dla roślin
-
przykryjcie pojemnik (wiadro lub beczkę) siatką lub pokrywą, ale nie zamykajcie do końca - zostawcie niewielki otwór
-
pojemnik odstawcie w zacienione miejsce w ogrodzie na około 3-4 tygodnie
Już po 3 dniach, po wstępnej fermentacji, wyciąg ze skrzypu będzie się nadawał do walki z ogrodowymi szkodnikami, takimi jak przędziorki czy mszyce. Kiedy roztwór ze skrzypu stanie się klarowny (zniknie piana z powierzchni wody) oznacza to, że jest on już gotowy do użycia.
Oprysk ze skrzypu na pomidory
Gnojówki nie można bezpośrednio wylewać na rośliny - zawsze należy ją rozcieńczać. Jeżeli chcecie zastosować gnojówkę ze skrzypu jako oprysk na choroby grzybowe pomidorów, należy rozcieńczyć ją z wodą w stosunku 1:5, czyli litr gnojówki na 5 litrów wody. W razie, gdyby choroba grzybowa była bardzo rozprzestrzeniona, stężenie gnojówki można zwiększyć. Oprysk należy wtedy wykonywać zarówno na roślinach, jak i glebie, co 4 dni.
Źródło: zielonyogrodek.pl, Zielone Pogotowie/YouTube