Rosół to najbardziej klasyczna i najpopularniejsza zupa w Polsce. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tego dania. Jego sekret tkwi w szczegółach.

Tradycyjny wywar z włoszczyzny

Bulion przygotowuje się przede wszystkim z włoszczyzny, czyli do gotowania należy przygotować marchewkę, korzeń pietruszki oraz seler.  Do rosołu niezbędne jest również dobre jakościowo mięso. Większość osób przyrządza wywar jedynie na mięsie drobiowym, jednak część podczas gotowania dodaje również inny rodzaj, przykładowo wołowinę. Taki mix zapewnia zupie większą wartość odżywczą, a także bogatszy smak. Aby zupa miała wyjątkowy aromat, nie wolno oszczędzać na składnikach. W tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie, im więcej, tym lepiej. Dzięki sporej ilości warzyw oraz mięsa rosół będzie jeszcze bardziej intensywny w smaku. Nie należy również zapominać o ziołach, które podkręcają cały smak zupy. Pamiętajcie, że obowiązkowym składnikiem, bez którego bulion nie może się obejść to cebula przypalana nad ogniem. Tutaj pojawia się wiele sprzecznych opinii, w jakiej formie powinna być dodana do wywaru, w łupinie czy bez. 

Niezwykła zupa

Wywar mięsno-warzywny nie jest zwykłą zupą. Dzięki wielu wartościowym składnikom oraz odpowiedniemu przygotowaniu zawiera wiele cennych właściwości. Rosół pomaga przy:

Zobacz także:

  • przeziębieniu,
  • osłabieniu organizmu,
  • stanach zapalnych,
  • schorzeniach jelit,
  • słabych kościach,
  • działa odżywczo na skórę,
  • a także idealnie rozgrzewa w chłodniejsze dni.

Poprzez sporą zawartość warzyw jest bardzo odżywczy.

Złocisty kolor bulionu

Rosół swój piękny złocisty kolor zawdzięcza właśnie cebuli, która powinna być dodana do wywaru w łupinie. To właśnie ta skorupka zapewnia zupie intensywną barwę. Wówczas należy obrać jedynie wierzchnią barwę, która zazwyczaj jest zanieczyszczona. Prawda jest taka, że im więcej łupinek doda się do wywaru, tym jego kolor będzie bardziej złocisty. Pamiętajcie, że przed włożeniem jej do garnka, trzeba ją opalić na ogniu bądź podpiec w piekarniku. Wtedy wzbogaci smak rosołu i nada mu delikatnie dymnego aromatu.