Onkolog ostrzega przed 1 konkretnym rodzajem alkoholem. To on najczęściej powoduje nowotwory
Pixabay
Newsy

Onkolog ostrzega przed 1 konkretnym rodzajem alkoholu. To on najczęściej powoduje nowotwory

Z alkoholem nie ma żartów. Używka ta jest jedną z najczęstszych przyczyn nowotworów. Który alkohol zbiera największe żniwo?

O tym, jak szkodliwe w skutkach jest picie alkoholu, nie trzeba nikomu przypominać. Wielu ekspertów twierdzi, że nawet alkohol pity z umiarem, może nam szkodzić. Dlatego lepiej z nim nie przesadzać. A może by tak całkowicie z niego zrezygnować?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zgubne skutki picia alkoholu

Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek świata. Niestety, Polska jest jednym z krajów, w których od lat notuje się bardzo wysokie spożycie alkoholu.

Wiele osób twierdzi, że wypicie od czasu do czasu piwa lub kieliszka wina do posiłku, nie stanowi żadnego zagrożenia. Niestety, jak pokazują badania, nawet picie niewielkich ilości alkoholu może potencjalnie prowadzić do niepożądanych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Długoterminowe skutki częstego picia alkoholu obejmują:

 • utrzymujące się zmiany nastroju, w tym lęk i drażliwość bezsenność i inne problemy ze snem
 • osłabiony układ odpornościowy
 • zmiany libido i funkcji seksualnych
 • zmiany apetytu i wagi
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • trudności w skupieniu się na zadaniach
 • zwiększone napięcie
 • konflikty rodzinne
 • depresję
 • samobójstwo

Jeżeli zaś chodzi o problemy czysto zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu, to mamy w tym przypadku do czynienia z takimi dolegliwościami jak:

 • wrzody żołądka
 • choroby wątroby
 • uszkodzenie mózgu
 • wysokie ciśnienie krwi i udar
 • nowotwory
 • choroby sercowo-naczyniowe
 • cukrzyca
Zobacz także
Wybralibyście się na wesele bez alkoholu, mięsa i dzieci? Nowy trend zdobywa popularność w miastach

Wybralibyście się na wesele bez alkoholu, mięsa i dzieci? Nowy trend zdobywa popularność w miastach

Co kradną złodzieje w sklepach

Złodzieje najchętniej kradną ze sklepów alkohol. Nie zgadniecie jaki!

Alkohol zwiększa ryzyko nowotworów. Wiemy jakich

Picie alkoholu zwiększa ryzyko kilkunastu różnych nowotworów. W wywiadzie dla Medonetu dr Dorota Kiprian, onkolog, zastępca kierownika oraz naczelny specjalista radioterapeuta Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi w Warszawie, powiedziała, jaki alkohol jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia:

- Jeśli chodzi o nowotwory rejonu głowy i szyi, to na pewno mocny alkohol jest najgorszy. Znajduje się on na czele czynników sprzyjającym rakom w tym obrębie. Zwłaszcza jeśli łączymy go z paleniem papierosów. Dlatego odradzam przede wszystkim ten rodzaj alkoholu. Osobiście zgadzam się z tą kardiologiczną lampką wina do obiadu, ale jako onkolog podkreślę, że najważniejszy jest umiar. Nie za często, nie za dużo. Picie jest dla ludzi rozsądnych i dorosłych. I tego powinniśmy się przede wszystkim trzymać - powiedziała ekspertka.

Do mocnych alkoholi należy zaliczyć m.in. wódkę, whisky, rum, gin, likiery, nalewki oraz spirytus. A oto inne twarde dane: nawet 4 proc. wszystkich diagnozowanych na świecie nowotworów, czyli aż 740 tys. przypadków, ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Są to takie nowotwory jak:

 • nowotwór wargi
 • jamy ustnej i gardła
 • krtani
 • przełyku
 • okrężnicy i odbytnicy
 • wątroby
 • raka piersi u kobiet
 • raka pęcherzyka żółciowego
 • raka gruczołu krokowego
 • raka żołądka
 • czerniaka

Co ważne - nawet umiarkowanie duże spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Źródło: medonet.pl

Lidl rozdaje za darmo piwo. Trzeba tylko spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Lidl rozdaje za darmo piwo. Trzeba tylko spełnić 1 warunek
Lidl po raz kolejny rusza z nietypową promocją na piwo. Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?

Zbliża się weekend. Z tej okazji Lidl przygotował dla swoich klientów świetną promocję na piwo. Co trzeba zrobić, żeby z niej skorzystać? Promocja na piwo w Lidlu Dziś, we wszystkich sklepach stacjonarnych sieci Lidl wystartowała wielka promocja na piwo. Co trzeba wiedzieć na temat akcji „3+3 gratis"? Akcja „3+3 gratis" to cykliczna akcja, która polega na tym, że kupując sześć piw w Lidlu, płacimy tylko za trzy, a trzy dostajemy gratis. Promocja na piwo potrwa od 3-5 lutego 2022 r. Jak skorzystać z tej oferty? Oferta jest ważna tylko w przypadku posiadania aplikacji Lidl Plus. Akcja „3+3 gratis” polega na tym, że klient dzięki kuponowi może sobie wybrać 6 piw, ale przy kasie musi zapłacić tylko za 3 z nich. Promocją zostały objęte butelkowe piwa takich marek, jak: Somersby, Desperados i Lech Free. Z jednego kuponu można skorzystać tylko raz. Należy aktywować go w aplikacji Lidl Plus i udać się z nim do kasy, gdzie zostanie nam naliczone gratisowe piwo. Nie musimy również kupować wszystkich piw tej samej marki – możemy je dowolnie mieszać. Uważajcie na spożycie alkoholu Zanim kupicie zapasy alkoholu na weekend, miejcie na uwadze, jak zgubne w skutkach może być jego spożywanie. Zwykło się uważać, że okazjonalne piwo lub kieliszek wina podczas posiłków lub na specjalne okazje, nie stanowią większego powodu do niepokoju. Ale tak naprawdę picie jakiejkolwiek ilości alkoholu może potencjalnie prowadzić do niepożądanych konsekwencji dla naszego zdrowia. Krótkoterminowe skutki picia alkoholu Krótkoterminowe objawy, które mogą się pojawić w trakcie picia alkoholu (lub wkrótce po nim), obejmują: uczucie odprężenia lub senności poczucie euforii zawroty głowy zmiany nastroju obniżone zahamowania impulsywne...

Ten popularny napój zwiększa ryzyko kilkunastu typów raka. Pijecie go? Lepiej przestańcie
Pixabay
Newsy
Ten popularny napój zwiększa ryzyko kilkunastu typów raka. Pijecie go? Lepiej przestańcie
Naukowcy nie mają wątpliwości. Picie alkoholu może być przyczyną wystąpienia choroby nowotworowej u człowieka.

Na pozór nic w tym szokującego, ale zdecydowana większość ludzi słyszała niemal wyłącznie o kancerogennym wpływie palenia papierosów czy nieodpowiedniej diety. Alkohol zdecydowanie częściej posądzany jest – i zresztą również całkiem słusznie – o wywoływanie chorób, m.in. wątroby. Tymczasem szacuje się, że alkohol może powodować, bezpośrednio lub pośrednio, od 2 do 4% wszystkich chorób nowotworowych. Jakie typy raka może wywołać spożywanie alkoholu? O jakich rodzajach raka mówimy? Sprawdźcie poniższą listę: Rak jamy ustnej Rak gardła Rak przełyku Rak krtani Rak żołądka Rak trzustki Rak wątroby Rak piersi Rak jelita grubego Rak głowy i szyi I inne Nie napawa optymizmem jeszcze jedno ustalenie lekarzy onkologów. Według nich, nie ma czegoś takiego jak bezpieczna ilość spożytego alkoholu. Co prawda, ilość spożywanych trunków zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, ale jednocześnie lekarze zastrzegają, że zależy to w dużej mierze od wieku, masy ciała, a także płci. Nie od dzisiaj wiadomo, że o wiele gorzej z przyswajaniem spożytego alkoholu, radzi sobie organizm kobiety. Skąd ta różnica? Eksperci wskazują, że wiąże się to z różnicą w zakresie gospodarki wodnej organizmu mężczyzny i kobiety. Panie po wypiciu jednego „głębszego”, mają w organizmie dużo wyższe stężenie alkoholu niż panowie. Z czym wiąże się łączenie palenia i picia? Co ciekawe, palenie papierosów potęguje negatywne efekty picia alkoholu. W tym wypadku następuje także tak zwane sprzężenie zwrotne. Pity alkohol sprawia, że ludzki organizm łatwiej wchłania dym papierosowy. Alkohol i papierosy to naprawdę zabójczy duet – mówi się, że zerwanie z oboma nałogami,...

Od czwartku Lidl rozdaje darmowe piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Od czwartku Lidl rozdaje darmowe piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
Tylko dziś i jutro Lidl rozdaje darmowe piwo. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, żeby je otrzymać.

Już od dziś w Lidlu czeka na was świetna promocja na piwo. Żeby z niej skorzystać musicie być użytkownikami aplikacji Lidl Plus. W ramach akcji do odebrania będziecie mieli aż cztery darmowe piwa. Na czym dokładnie polega ta promocja? Darmowe piwo butelkowe w Lidlu Tylko dziś i jutro w Lidlu możecie odebrać darmowe piwo w ramach promocji „4+4 gratis". Wystarczy, że otworzycie w swoim telefonie aplikację Lidl Plus i aktywujecie w niej specjalny kupon promocyjny. W ramach akcji w dniu promocji, zapłacicie przy kasie za 4 piwa, a kolejne 4 najtańsze spośród wybranych, dostaniecie za darmo (po zeskanowaniu specjalnego kodu). Promocja „4+4 gratis" trwa do wyczerpania zapasów i obowiązuje we wszystkich stacjonarnych sklepach sieci Lidl w całej Polsce. Lidl zastrzega jednak, że kupon na darmowe piwa można wykorzystać tylko raz. Które piwa zostały objęte promocją? Promocją „4+4 gratis" są objęte wszystkie piwa butelkowe takich marek, jak: Paulaner Namysłów Budweiser Desperados Heineken Wrężel Pinta Łomża Pilsner Urquell Zlatý Bažant Perlenbacher Corona Somersby Niebezpieczne skutki picia alkoholu Kupując alkohol nie zapominajcie o tym, żeby pić go z umiarem. Regularne picie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie i może się przyczyniać do wielu groźnych chorób, takich jak np. nowotwory jamy ustnej, gardła i piersi udar choroby serca choroby wątroby uszkodzenie mózgu uszkodzenie układu nerwowego Regularne picie alkoholu może również negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Badania wykazały także silne powiązania między nadużywaniem alkoholu a samookaleczaniem, w tym samobójstwem. Ponadto, niekontrolowane picie alkoholu zwiększa ryzyko wypadków powodujących...

Co zjeść, żeby mieć mniejszego kaca? Dietetyczka radzi
AdobeStock
Newsy
Co zjeść, żeby mieć mniejszego kaca? Dietetyczka radzi, by zrobić te 2 rzeczy
Dziś Sylwester a wy już teraz boicie się, że będziecie mieli jutro kaca? Poznajcie rady dietetyczki Marty Adamiuk a jutrzejszy dzień będzie wam niestraszny.

Sylwestrowe imprezy nieodłącznie kojarzą nam się ze spożywaniem alkoholu, często w nie do końca kontrolowanych ilościach. Skutki takiej zabawy mogą być bardzo dotkliwe. Czym jest kac i co warto zjeść przed zakrapianą imprezą, aby mieć mniejszego kaca? Czym jest kac? Kac odnosi się do zespołu objawów, które pojawiają się w wyniku nadmiernego picia alkoholu. Najczęstsze objawy kaca to: zmęczenie osłabienie pragnienie ból głowy bóle mięśni nudności ból brzucha zawroty głowy wrażliwość na światło i dźwięk niepokój drażliwość pocenie się podwyższone ciśnienie krwi Jakie substancje w alkoholu przyczyniają się do objawów kaca? Niekontrolowane picie alkoholu jest głównym winowajcą kaca. Należy również pamiętać, że pewne składniki napojów alkoholowych mogą przyczyniać się do objawów kaca lub go pogarszać. Są to: Kongenery - to związki, inne niż alkohol etylowy, które powstają podczas fermentacji. Substancje te wpływają na smak i zapach napojów alkoholowych. Im ciemniejszy alkohol, tym więcej zawiera on kongenerów, a co za tym idzie, po jego wypiciu dokuczają nam bardziej nasilone objawy kaca. Siarczyny - to związki dodawane do wina jako konserwanty. Osoby, które mają wrażliwość na siarczyny, mogą odczuwać ból głowy po wypiciu wina. Co powoduje objawy kaca? Wiecie już, że kac jest skutkiem picia zbyt dużych ilości alkoholu, ale jak to się dzieje, że odczuwamy objawy kaca? Wpływają na niego następujące czynniki: Odwodnienie organizmu. Alkohol hamuje uwalnianie wazopresyny. Jest to hormon wytwarzany przez mózg, który wysyła sygnały do nerek, powodując zatrzymanie płynów. Alkohol zwiększa oddawanie moczu i...