Lebiodka pospolita to typowo polskie zioło rosnące samoistnie w świetlistych zaroślach i w lasach, na terenie nasłonecznionych polan. To roślina występująca także w Afryce Północnej, Azji i innych krajach europejskich. Popularnie zwana jest dzikim majerankiem, ale najlepiej znacie ją pod jeszcze inną nazwą – oregano.

Jak działa na organizm oregano?

Oregano nie tylko podnosi smak potraw, ale też zmniejsza rakotwórcza działanie mięs przyrządzanych w wysokich temperaturach oraz ułatwia ich trawienie, dlatego tak często dodaje się to je właśnie do mięs.

To zioło zawiera duże ilości związków fenolowych, które poprzez usuwanie wolnych rodników zapobiegają rozwojowi komórek nowotworowych. Dziki majeranek stosowany jest w medycynie naturalnej jako lek wykrztuśny, łagodzący nieżyt dróg oddechowych i choroby zatok.

Zapobiega cukrzycy i chorobom serca, a także wspomaga wątrobę, jelita i łagodzi objawy chorób wrzodowych. Odtruwa organizm, ma działanie dezynfekujące. Działa też uspokajająco, jest stosowany w leczeniu nerwic, migren i bezsenności.

Zobacz także:

Zawiera takie witaminy jak A, witaminy z grupy B, C, E i K, a także sole mineralne: cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.

Przepis na domowy olejek z oregano

Oregano można z powodzeniem hodować na doniczkach na balkonie czy kuchennym oknie. Olejek z tego zioła przygotowuje się z suszonych listków. Jeśli macie świeże, wystarczy je kilka dni wcześniej podsuszyć. 

Składniki:

  • 1/2 szklanki suszonych liści oregano (ok. 50 gr)
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron lub migdałów (200 ml)
  • Szklany pojemnik ze szczelną pokrywką

Przygotowanie:

  1. Rozetrzyjcie liście w dłoniach, żeby uwolnić olejki eteryczne, wsypcie do szklanego pojemnika, w którym olejek będzie przechowywany.
  2. Dodajcie wybrany olej w takiej ilości, aby całkowicie przykrył liście.
  3. Zagotujcie w garnku wodę, zdejmijcie z ognia i do kąpieli wodnej włóżcie słoik z mieszanką. Pozostawcie w kąpieli wodnej na 10 minut.
  4. Po tym czasie wyjmijcie słoik, mocno zakręćcie i odstawcie na 2 tygodnie w chłodne miejsce.
  5. Na koniec odcedźcie olej, przelejcie do czystej butelki i używajcie do celów zdrowotnych oraz kulinarnych.
  6. Olejek poza tym, że ma właściwości lecznicze, jest doskonałym, aromatyzowanym olejem do potraw.

Źródło: Wikipedia, aptekagemini.pl, medonet.pl