Ogórki to zdrowie i kropka. Tym niemniej w zależności od stopnia ich sfermentowania – czyli ukiszenia różnią się one odrobinę swoim składem i składnikami odżywczymi. Głównej różnicy upatruje się w zawartości witaminy C.

W zależności od tego czy ogórki były kiszone przez 1 dzień, 2 dni, czy więcej – zmienia się stężenie witaminy w ich składzie. Tak czy siak, nie od dziś wiadomo, że jedzenie ogórków kiszonych w dowolnej postaci przynosi ludzkiemu organizmowi same korzyści.

Ogórki kiszone:

  • Są źródłem naturalnych probiotyków, czyli kultur bakterii pozytywnie oddziałujących na organizm w przewodzie pokarmowym
  • Są małokaloryczne i lekkostrawne dzięki dużej zawartości błonnika
  • Zawierają acetylocholinę, substancję pozytywnie wpływającą na perystaltykę jelit i właściwe ciśnienie krwi
  • Zawierają sporo witamin z grupy B, a także witaminy C,E,A i K
  • Zwiększają przyswajalność żelaza

Które ogórki zawierają więcej witaminy C?

Jak już wspomnieliśmy, przedmiotem dyskusji może być zawartość witaminy C w ogórkach kiszonych i ogórkach świeżych. Panują różne, często sprzeczne opinie na ten temat. Badania naukowe wykazały jednak, że świeże ogórki zawierają średnio 3,2 mg witaminy C na 100 g warzywa bez skórki.

Zobacz także:

Tymczasem ogórki kiszone mogą „pochwalić się” nieco większą zawartością tej witaminy. Szacuje się tę wartość na ok. 4 mg na 100 g. Jak widać, przedstawione wartości są na tyle małe, że trudno mówić, o tym że jedne ogórki są znacznie zdrowsze od drugich – przynajmniej jeśli chodzi o zawartość witaminy C.

Czy ogórki małosolne są mniej zdrowe od ogórków kiszonych?

Podobnie rzecz ma się w przypadku porównania ogórków małosolnych z tymi ukiszonymi w pełni. Logika wskazuje, że krótko kiszone ogórki małosolne mają w swoim składzie odżywczym nieco mniej witaminy niż ogórki kiszone, ale nie można mówić tu o miażdżącej przewadze.

Wniosek? Kiedy dysponujecie świeżymi ogórkami, jedzcie je w każdej postaci. Na surowo, w postaci małosolnej przekąski, a później także te ukiszone we właściwy już sposób. Wydaje się jednak, że w sezonie warto nasycić się smakiem ogórków małosolnych – na kiszone przyjdzie czas w okresie jesienno-zimowej witaminowej posuchy.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl