Ogórki konserwowe mogą być trucizną. Wszystko przez 1 błąd przy ich przyrządzaniu
AdobeStock
Newsy

Ogórki konserwowe mogą być trucizną. Wszystko przez 1 błąd przy ich przyrządzaniu

Niepoprawnie przygotowane przetwory mogą być śmiertelnie trujące! Sprawdźcie co zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się jadu kiełbasianego w konserwach i jak postępować w razie zatrucia.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 11, 2021

Domowe konserwy są bardzo zdrowe. Jednak nieumiejętne przyrządzanie może sprawić, że staną się trujące! Dotyczy to między innymi lubianych przez Polaków ogórków konserwowych. Sprawdźcie, dlaczego czasami ogórki mogą wyjść trujące i jak temu zapobiec.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest jad kiełbasiany?

W produktach spożywczych można znaleźć czasami jad kiełbasiany, czyli toksynę botulinową.  To toksyna wytwarzana przez bakterie jadu kiełbasianego. Być może już kiedyś słyszeliście o nim w kontekście medycyny estetycznej, bo właśnie to tej toksyny używa się do usuwania zmarszczek! Zastrzyki z botoksu paraliżują mięśnie twarzy, dzięki czemu zmarszczki wygładzają się i cera wydaje się dużo młodsza.

Zobacz także

Jad kiełbasiany w przetworach

Ale jad kiełbasiany nie znajduje się tylko w strzykawkach. Można się z nim spotkać również w jedzeniu! Pojawia się tam wówczas, gdy produkty spożywcze były niewłaściwie przechowywane lub zakonserwowane – do rozmnażania bakterii jadu kiełbasianego potrzebne są warunki beztlenowe, dlatego właśnie to konserwy są najczęstszym powodem zatrucia toksyną botulinową.

Słoik lub konserwa, w której znajduje się jad kiełbasiany, będzie miała wypukłe denko, a przy otwieraniu usłyszycie głośny syk. Toksyna botulinowa może się znaleźć nawet w miodzie!

By zminimalizować ryzyko pojawienia się jadu w konserwie, trzeba co najmniej 3 razy zagotować przyrządzane przetwory. Gotujcie je przez godzinę pierwszego i drugiego dnia, a na trzeci dzień gotujcie pół godziny.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

W przypadku spożycia jedzenia zatrutego jadem kiełbasianym, objawy występują bardzo szybko. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Światłowstręt
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia wzroku
  • Suchość w ustach
  • Osłabienie mięśni
  • Wzdęcia
  • Zaparcia (porażone mięśnie w jelitach nie pracują prawidłowo)

Ostatecznie porażone zostają mięśnie układu oddechowego i w konsekwencji osoba zatruta toksyną botulinową umiera.

Co robić w przypadku zatrucia jadem kiełbasianym

Jeżeli podejrzewacie, że wy lub ktoś z waszych bliskich zjadł jedzenie zatrute jadem kiełbasianym, to należy niezwłocznie udać się w takim wypadku do szpitala. Tam lekarz podaje antytoksynę i przeprowadza płukanie żołądka, by jak najszybciej pozbyć się toksyny z organizmu. Bardzo ważny jest czas, ponieważ rokowania zależą od tego jak długo toksyna oddziaływała na ciało.

Czytaj także:

Komentarze