Domowe konserwy są bardzo zdrowe. Jednak nieumiejętne przyrządzanie może sprawić, że staną się trujące! Dotyczy to między innymi lubianych przez Polaków ogórków konserwowych. Sprawdźcie, dlaczego czasami ogórki mogą wyjść trujące i jak temu zapobiec.

Czym jest jad kiełbasiany?

W produktach spożywczych można znaleźć czasami jad kiełbasiany, czyli toksynę botulinową.  To toksyna wytwarzana przez bakterie jadu kiełbasianego. Być może już kiedyś słyszeliście o nim w kontekście medycyny estetycznej, bo właśnie to tej toksyny używa się do usuwania zmarszczek! Zastrzyki z botoksu paraliżują mięśnie twarzy, dzięki czemu zmarszczki wygładzają się i cera wydaje się dużo młodsza.

Jad kiełbasiany w przetworach

Ale jad kiełbasiany nie znajduje się tylko w strzykawkach. Można się z nim spotkać również w jedzeniu! Pojawia się tam wówczas, gdy produkty spożywcze były niewłaściwie przechowywane lub zakonserwowane – do rozmnażania bakterii jadu kiełbasianego potrzebne są warunki beztlenowe, dlatego właśnie to konserwy są najczęstszym powodem zatrucia toksyną botulinową.

Słoik lub konserwa, w której znajduje się jad kiełbasiany, będzie miała wypukłe denko, a przy otwieraniu usłyszycie głośny syk. Toksyna botulinowa może się znaleźć nawet w miodzie!

Zobacz także:

By zminimalizować ryzyko pojawienia się jadu w konserwie, trzeba co najmniej 3 razy zagotować przyrządzane przetwory. Gotujcie je przez godzinę pierwszego i drugiego dnia, a na trzeci dzień gotujcie pół godziny.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

W przypadku spożycia jedzenia zatrutego jadem kiełbasianym, objawy występują bardzo szybko. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Światłowstręt
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia wzroku
  • Suchość w ustach
  • Osłabienie mięśni
  • Wzdęcia
  • Zaparcia (porażone mięśnie w jelitach nie pracują prawidłowo)

Ostatecznie porażone zostają mięśnie układu oddechowego i w konsekwencji osoba zatruta toksyną botulinową umiera.

Co robić w przypadku zatrucia jadem kiełbasianym

Jeżeli podejrzewacie, że wy lub ktoś z waszych bliskich zjadł jedzenie zatrute jadem kiełbasianym, to należy niezwłocznie udać się w takim wypadku do szpitala. Tam lekarz podaje antytoksynę i przeprowadza płukanie żołądka, by jak najszybciej pozbyć się toksyny z organizmu. Bardzo ważny jest czas, ponieważ rokowania zależą od tego jak długo toksyna oddziaływała na ciało.

Czytaj także: