Lato kojarzy się wielu paniom domu z kiszeniem ogórków na zimę, które doskonale uzupełnią smak zrazów i innych dań mięsnych, a także klasycznej pajdy chleba ze smalcem.

Okazuje się jednak, że wielką rolę w kiszeniu warzyw odgrywa nie tylko przepis, ale także sposób przechowywania ogórków przed kiszeniem. Mamy kilka wskazówek, które pozwolą wam przygotować idealne warzywne weki na długą zimę.

Jak przechowywać ogórki do ukiszenia?

  • Nie wolno zostawiać ich na blacie kuchennym. Ogórki nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, a w temperaturze pokojowej mogą przebywać zaledwie kilka godzin. Należą one do dość „wybrednych” warzyw, ponieważ nie przepadają też za lodówkowym chłodem poniżej 10 stopni.

    Należy więc umieścić je w chłodnym miejscu, w którym temperatura wynosi kilkanaście stopni – najlepiej w piwnicy lub w garażu. Jeśli nie posiadacie w domu takiego miejsca, włóżcie ogórki do lodówki. Najlepiej jednak będzie, jeśli maksymalnie zwiększycie temperaturę w niej, a warzywa umieścicie w szufladzie lub na drzwiach – z dala od lodowatej tylnej ścianki. Przed włożeniem do lodówki ogórki trzeba też opłukać i dobrze (!) wytrzeć).
  • Ogórki nie powinny być przechowywane w bliskim otoczeniu innych warzyw i owoców – zwłaszcza tych, które wytwarzają gaz etylenowy, czyli jabłek, pomidorów czy bananów. Przyspieszy to psucie się ogórków.
     
  • Owijanie ogórków w torebki foliowe nie jest konieczne, więc tworzenie kolejnych plastikowych śmieci staje się zbędne. Ogórki mogą być przechowywane luzem. Jeśli wekujecie pokrojone ogórki, przed ukiszeniem przechowujcie je w plastikowym pudełku z wodą, w której będą „pływać”. Zachowają swoją jędrność i chrupkość i zapobiegnie to ich „więdnięciu”.

 

Stosując się do tych porad i korzystając z dobrego przepisu, będziecie mogli mieć pewność, że wasze ogórki kiszone wyjdą odpowiednio smaczne, nie będą gorzkie, rozmaślone ani puste w środku.

Zobacz także:

Źródło: MSN