Ogórki kiście tylko i wyłącznie o tej porze. Inaczej zmarnujecie tylko składniki i swój czas
Newsy

Ogórki kiście tylko i wyłącznie o tej porze. Inaczej zmarnujecie składniki i swój czas

Zabieracie się już za kiszenie ogórków? Lepiej sprawdźcie, czy robicie to prawidłowo, ponieważ odpowiednia pora ma tutaj ogromne znaczenie. W przeciwnym razie ogórki mogą wyjść niesmaczne.

Ogórki dojrzewają w ogródkach aż miło. Jedni robią z nich mizerię, inni małosolne, ale możemy się zgodzić, że zdecydowana większość zużyje ogórki do kiszenia na zimę.

Nie ma w końcu nic lepszego, niż takie kiszone ogórki z własnych zbiorów na kanapki, do sałatki czy na zupę. Każdy ma swój własny przepis na kiszonki, często przekazywany w rodzinie od pokoleń. Istotne są przyprawy i ich proporcje oraz jeszcze jedna rzecz, o której wielu nie ma pojęcia. Słyszeliście choćby o odpowiedniej porze do kiszenia ogórków? 

Kiedy należy kisić ogórki?

Najsmaczniejsze kiszone to oczywiście te sporządzone z niedawno zerwanych, dojrzałych ogórków. Jeśli robicie je z warzyw z własnej uprawy, to nie ma problemu - w końcu doskonale wiecie, kiedy je zebraliście. Sprawa się jednak komplikuje wtedy, gdy kupujecie ogórki w sklepie. 

Aby mieć pewność, że są one odpowiednio świeże, jędrne i sprężyste, najlepiej jest brać się za kiszenie teraz, na początku sierpnia. Dlaczego? W przeciwieństwie do wczesnych ogórków, te zebrane na przełomie lipca i sierpnia są znacznie mniej wodniste. Dzięki temu po ukiszeniu będą odpowiednio kruche i jędrne - gdybyście użyli bardzo młodych ogórków, wówczas mogłyby wyjść sflaczałe i miękkie. A przecież nikomu na takim efekcie nie zależy. 

Dlaczego czas kiszenia jest tak ważny? Drugi powód jest prozaiczny. Ogórki zrobione w połowie lata mogą wyjść smaczniejsze choćby dlatego, że mniej czasu spędzą w wysokich temperaturach. Przypomnijmy, że kiszonki dojrzewają w cieple znacznie szybciej, przez co takie ogórki mogą się „przekisić” i będą po prostu zbyt kwaśne. 

Zobacz także

Do ogórków dodaję przyprawę gyros. Lepsze niż kanapkowe i sałatka szwedzka razem wzięte

Tak kisili ogórki 100 lat temu. Wszystko jest rozpisane co do joty, nie ma miejsca na pomyłkę

Tak kisili ogórki 100 lat temu. Wszystko jest rozpisane co do joty, nie ma miejsca na pomyłkę

Jakie są najlepsze ogórki do kiszenia?

Wybierając ogórki do kiszenia na zimę, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Kształt - powinien być cylindryczny i wydłużony.

  • Wielkość - wybierajcie ogórki średniej wielkości i unikajcie wkładania do słoików sztuk, które różnią się od siebie rozmiarem. Efekt będzie taki, że małe ogórki się przekiszą i będą kwaśne, a duże mogą nie być odpowiednio ukiszone.

  • Skórka - najlepiej cienka, gęsto usiana brodawkami. 

Pytajcie w warzywniakach o odmiany ogórków typu Julina, Octopus, Śremski, Śremianin, Borus lub Andrus. To są właśnie „kwaszeniaki”, czyli najlepsze odmiany do kiszenia.