Jak uprać firanki, aby były białe – nie jest to wcale tak skomplikowane zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby wasze zasłony zachwycały śnieżnobiałym kolorem, który nie szarzeje.

Jak uprać firanki?

Zacznij od namoczenia tkaniny – powinno to zająć około godzinę. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30-40 stopni. Jeśli firanki nie są brudne, a jedynie przykurzone, wystarczy je namoczyć w samej wodzie przed faktycznym praniem. Jeśli jednak zostały czymś poplamione, warto dodać do wody specjalnego detergentu (także naturalnego!). Jakie metody można stosować, aby nadać firanom wyjątkowo białego, czystego koloru?

Pożółkłe ślady (np. od dymu papierosowego) warto namoczyć najpierw w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda jest jednym z najbardziej uniwersalnych, ekologicznych i ekonomicznych naturalnych detergentów, który doskonale sprawdza się w nawet najbardziej opornych zabrudzeniach (nie tylko na tkaninach, ale także na płytkach, fugach czy sprzęcie AGD). 

Pranie firanek z sodą oczyszczoną

Po namoczeniu firanek w wodzie z niewielkim dodatkiem sody, warto też dodać ten składnik do proszku do prania. Soda pozwoli tkaninie „uwolnić” nawet najbardziej głębokie zabrudzenia i pozwoli detergentom wniknąć znacznie głębiej. 

Zobacz także:

Czy firanki można prać w pralce? Tak, o ile wybierzecie odpowiedni tryb pracy urządzenia. Nowocześniejsze pralki posiadają często oddzielną opcję do prania firan – jeśli jednak wasza takiego nie ma, wystarczy, że skorzystacie z trybu prania ręcznego. Pralka działa wtedy w niższej temperaturze, a wirowanie jest zupełnie wyłączone i nie niszczy delikatnej tkaniny. Firanek nie należy prać w wyższych temperaturach niż 30-40 stopni. 

Po zakończeniu prania firanki należy na chwilę zostawić w pralce, aby nadmiar wody zdążył odpłynąć. Już po kilku minutach firanki trzeba wyjąć i rozwiesić na suszarce. Nie trzeba czekać, aż będą idealnie suche, aby powiesić je w oknach – w pozycji pionowej wyschną znacznie szybciej, dlatego można spokojnie umieścić je na docelowym miejscu już w momencie, kiedy będą tylko lekko wilgotne (ale nie mokre – ciężka woda może obciążyć materiał i wpłynąć na jego ukształtowanie).

Czytaj też: