Niektórzy planują święta z wyprzedzeniem, inni podchodzą to tego czasu w roku bardziej żywiołowo. Nie zajmują się myśleniem o świętach tak długo, zanim te nie nadejdą.

I oczywiście jeśli nie macie na głowie dużej rodziny, która przyjeżdża z całego kraju i nie musicie przygotowywać dla niej całej wigilijnej wieczerzy, to możecie potraktować temat nieco lżej. Jednak i w tym przypadku może się zdarzyć, że brak planu podjętego z wyprzedzeniem spowoduje, że na pewne rzeczy już będzie za późno.

Dlaczego planowanie świąt jest tak ważne?

Są takie przedświąteczne czynności, na które jest czas właśnie teraz. Jedną z nich jest zaplanowanie świątecznych dań i decyzja czy będziecie je przygotowywać sami, czy też kupicie gotowe. Dlaczego trzeba decydować już teraz?

Bo jeśli postanowicie, że wolicie zamówić świąteczny catering, zamówienie należy składać w ciągu najbliższych dni. Większość restauracji i firm cateringowych specjalizujących się w świątecznych przysmakach już z początkiem grudnia komunikuje klientom świąteczne menu, informuje do kiedy zbiera zamówienia, a czasem nawet zastrzega, że w przypadku dużej ilości zamówień, listy mogą być zamknięte wcześniej.

Zobacz także:

Jeśli więc nie zdążycie ze złożeniem zamówienia, może się okazać, że jedynym wyjściem będzie zakasanie rękawów, założenie kuchennego fartucha i samodzielne pieczenie czy gotowanie. Zamówienia z reguły przyjmowane są do 17 grudnia, a potrawy wydawane 22, 23 i 24 grudnia.

Druga czynność, która musi być poprzedzona planowaniem i wykonana właśnie teraz to nastawienie potraw, które wymagają czasu dojrzewania czy fermentowania. Jeśli nie nastawicie zakwasu na barszcz 3 tygodnie przed Wigilią, to wigilijny barszcz będziecie mogli zjeść dopiero na Nowy Rok. To samo dotyczy dojrzewającego piernika czy śledzi, które także warto zrobić z wyprzedzeniem.

Jakie potrawy jeszcze można przygotować wcześniej?

Jeśli tuż przed świętami, ilość potraw do przygotowania przez 1 osobę jest zbyt duża, także rozważcie rozciągnięcie w czasie pracy nad nimi i niekumulowanie gotowania w ciągu 1 czy 2 dni.

Wcześniej możecie przygotować te dania, które dobrze znoszą mrożenie. Są też takie, jak bigos, które nie tylko warto gotować przez parę dni, ale też zamrozić na kilka dni, bo ta potrawa, po rozmrożeniu jest jeszcze smaczniejsza.

Oto inne dania, które warto zrobić wcześniej i  zamrozić:

  • Pierogi
  • Uszka
  • Krokiety
  • Bigos

Źródło: ulapendula.pl,