Do typowych objawów COVID-19 zalicza się wyraźną utratę smaku, wysoką gorączkę i ogólne osłabienie organizmu. Niektórym przypomina grypę, innych kładzie do łóżka na długie tygodnie. Obserwacja chorych pozwala ustalić z jakim wrogiem mamy do czynienia. Do bazy danych dochodzą coraz to nowsze informacje.

Kolejny objaw

Mimo iż z pandemią mamy do czynienia już od dobrych kilku miesięcy, nadal wiele zagadnień z nią związanych jest dla nas nowością. Objawy nie każdorazowo wyglądają identycznie. Zdarza się, że wirus bywa niezauważalny, a chory nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości.

Nasza czujność budzi się z uśpienia dopiero wtedy, kiedy kojarzymy oficjalne objawy z aktualnym stanem naszego organizmu. Jakkolwiek małe by nie były, jedno jest pewne - pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć. Najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem prowadzącym i pozostać na jakiś czas w domu.

Często zgłaszane objawy COVID-19 to m.in. ciągłe zmęczenie, duszność, kaszel, ból stawów czy niedogodności w klatce piersiowej. Ozdrowieńcy mogą być cennym źródłem dla badaczy. Zaczęli ostatnio zgłaszać zupełnie inny objaw. Dotyczy on problemów z dziąsłami, a nawet wypadania zębów.

Zobacz także:

Specjaliści alarmują

Dentyści nie mają wątpliwości, że COVID-19 może podrażniać dziąsła, a także może działać na tyle toksycznie, by powodować wypadanie zębów. Na razie to jedynie wnioski płynące w wywiadów z ozdrowieńcami, jednak specjaliści stawiają pewną hipotezę.

Zęby zazwyczaj nie wypadają bez konkretnej przyczyny. Ich ból także jest związany ze stanem zapalnym lub koniecznością pilnej interwencji dentystycznej. Przypadki pocovidowe zgodnie potwierdzają, że dziąsła pacjentów są nadwrażliwe. 

Dolegliwości jamy ustanej dotyczą w tym samym stopniu dorosłych, co nastolatków czy dzieci. Specjaliści twierdzą, że do podobnych objawów może dochodzić jedynie w sytuacji, kiedy COVID-19 przechodzimy  w sposób ostry i widoczny. Problem z wypadaniem zębów może być jednym ze skutków przejścia zakażenia.

Ciężkie powikłania

Ozdrowieńcy po ciężkim COVID-19 powinni zgłaszać się do specjalistów. Zdaniem lekarzy, wirus SARS-CoV-2 uszkadza naczynia krwionośne w miazdze zęba. Zęby stają się wówczas nadwrażliwe, również na spożywane pokarmy. Można być pewnym, że trudno takim osobom jeść i przeżuwać. W przypadku trudności z zębami należy zdecydować się na płynną dietę, z dużą ilością zup i podobnych płynów. W końcu konieczność wstawienia sztucznego zęba to nic przyjemnego.