Odchudzacie się przy pomocy kawy? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi o 1 sytuację
Adobe Stock
Newsy

Odchudzacie się przy pomocy kawy? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi o 1 sytuację 

Kawa to naturalny spalacz tłuszczu - jednak musicie uważać! Przekraczanie zalecanej dawki, może spowodować poważne konsekwencje...
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 22, 2021

Wiele osób na restrykcyjnych dietach sięga po kawę, która ma zapobiec spadkom energii, a także przyspieszyć spalanie tłuszczu. Trzeba jednak bardzo uważać z jej dawkowaniem i zwracać uwagę na sposób, w który ją przyrządzacie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kawa na diecie - tak czy nie?

Kofeina ma działanie spalające tłuszcz, dlatego chętnie sięgają po nią osoby na diecie. Koniecznie musicie jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie należy spożywać dużych ilości kawy (tj. więcej niż 3-4 filiżanek), kiedy jesteście na diecie bardzo niskokalorycznej lub na detoksie. Niedostateczna ilość kalorii z posiłków sprawi, że kofeina znacznie szybciej przeniknie do waszego organizmu, gdzie może wywołać objawy przedawkowania oraz trwałe problemy z sercem.
  • Po napój ten najlepiej także sięgać bez dodatków, które mogą zawierać dużo tłuszczu czy cukru, a także znacząco zwiększać kaloryczność kawy (śmietanki, polewy, tłuste mleko).  Czarna kawa ma 0 kalorii - słodzone frappe z kawiarni może mieć już nawet 300...

Czy kofeina szkodzi?

Kofeina naturalnego pochodzenia dostępna jest jedynie w kawie czy herbacie. Ta, którą znajdziecie w napojach energetycznych jest wytwarzania syntetycznie, dlatego szybciej może spowodować objawy przedawkowania. Nigdy nie powinno się łączyć kawy z energetykami – może to znacząco zwiększyć ryzyko uzależnienia, a także doprowadzić do poważnych zaburzeń organizmu. 

Zobacz także

Jakie są objawy przedawkowania kofeiny?

  • Wzmożony niepokój
  • Problemy ze snem
  • Drżenie rąk
  • Rozkojarzenie i problemy z koncentracją
  • Problemy z sercem (w skrajnych przypadkach przedawkowanie kofeiny może doprowadzić nawet do zapaści)

Kawy w dużych ilościach nie powinny spożywać osoby z nadciśnieniem i problemami sercowo-naczyniowymi, a także mamy karmiące czy kobiety ciężarne. Warto także pamiętać, aby napoje z kofeiną ograniczać nastolatkom, którzy lubią po nie sięgać. Sporadyczna kawa z dużą ilością mleka nie będzie szkodliwa, jednak należy absolutnie przestrzec dziecko lub nastolatka przed szkodliwością spożywania napojów energetyzujących – zwłaszcza już w młodym wieku.

Czytaj też:

Komentarze