Odchudzacie się? Lepiej nie stosujcie tych diet - zrujnują wasze zdrowie
AdobeStock
Newsy

Odchudzacie się? Lepiej nie stosujcie tych diet - zrujnują wasze zdrowie

W odchudzaniu warto zachować rozwagę, ponieważ nie wszystkie popularne diety są dobre dla zdrowia!

W pogoni za idealną sylwetką niektórzy ludzie decydują się na naprawdę drastyczne metody. Chętnie przechodzą na diety, których autorzy obiecują szybki spadek wagi i cudowne efekty. Na ile można im wierzyć? Niektóre z tych diet reklamuje się jako samo zdrowie dla organizmu, ale okazuje się, że niekoniecznie tak jest. Mogą wam nawet zaszkodzić! Poznajcie kilka bardzo popularnych obecnie diet, które wcale nie są takie zdrowe, jak się powszechnie sądzi.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dieta Paleo

Dieta paleo największą popularnością cieszyła się kilka lat temu. Reklamowano ją jako sposób żywienia naszych przodków i remedium na wszelkie choroby i dolegliwości powodowane przez żywność współczesnych ludzi.

W diecie paleo jada się głównie mięso, określone owoce i warzywa, orzechy, jajka i grzyby. Całkowicie zakazane są natomiast zboża, cukier, a czasami nawet rośliny strączkowe i nabiał. Autorzy diety paleo zakładają bowiem, że ludzie pierwotni nie jadali zbóż czy nabiału i żywili się tylko tym, co udało im się zebrać w lesie lub upolować. Niestety, usunięcie z diety pieczywa i zbóż oraz roślin strączkowych może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie – zwłaszcza na pracę układu trawiennego.  

Zobacz także
Dieta Ewy Szabatin na lato. Proste i smaczne posiłki, dzięki którym schudniecie

Dieta Ewy Szabatin na lato. Proste i smaczne posiłki, dzięki którym schudniecie

Jakie diety stosują gwiazdy? Nie wszystkie są zdrowe!

Jakie diety stosują gwiazdy? Nie wszystkie są zdrowe!

Dieta sokowa

Dietę sokową często poleca się jako „fenomenalny” sposób na szybkie schudnięcie. Na takiej diecie należy całkowicie zrezygnować na jakiś czas z normalnych posiłków i pić jedynie soki owocowe lub warzywne. Niestety, szybko można odczuć skutki ubocze diety sokowej, takie jak zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Wszystko to są objawy jedzenia zbyt małej ilości kalorii. Często tego typu diety kończą się przez to efektem jo-jo, czyli szybkim nabraniem kilogramów po zakończeniu diety.

Dieta ketogeniczna

Początkowo dieta ketogeniczna miała służyć osobom cierpiącym na epilepsję, ponieważ stosowanie tej diety łagodziło u nich objawy choroby. Szybko dietą ketogeniczną zainteresowały się osoby szukające metody na odchudzanie. Prawidłowo stosowana dieta „keto” pozwala wejść w stan ketozy – wówczas organizm zużywa własny tłuszcz jako paliwo do działania, co pozwala schudnąć. Jednak dieta ketogeniczna zakłada przyjmowanie dużej ilości tłuszczu i mięsa, a bardzo mało węglowodanów i przede wszystkim błonnika, co może się źle odbić na waszym zdrowiu.

Dieta kwasowo-zasadowa

Swego czasu modne były sposoby na „odkwaszenie organizmu”. Jednym z nich jest dieta kwasowo-zasadowa. Dziś jednak lekarze i dietetycy coraz częściej mówią o tym, że organizm sam reguluje poziom kwasów w organizmie i żadna dieta nie jest do tego potrzebna – co więcej, mogłaby ona zaszkodzić.

Czytaj także:

Starają się jeść jak w epoce kamienia łupanego. Ten trend ma coraz więcej wyznawców. Po co to robią?
AdobeStock
Newsy
Dieta paleo – dieta naszych przodków. Zasady, właściwości, wady i zalety
Paleo to dieta zwana dietą naszych przodków. Poznajcie jej zasady i właściwości. Dowiedzcie się, co można jeść na diecie paleo.

Wiele osób interesuje się dietą paleo. Co prawda szczyt popularności tej diety już chyba minął, ale w dalszym ciągu ma ona grono wiernych wyznawców, którzy próbują odżywiać się tak, jak robili to nasi przodkowie. Skusiła się na nią nawet Dominika Ostałowska . Zwolennicy diety paleo chcą zyskać siły, wyleczyć się z niektórych chorób i  poprawić stan zdrowia tarczycy . Niektórzy twierdzą, że dieta paleo to jedyny słuszny system odżywiania. Poznajcie jej zasady. Co to jest dieta paleo? Paleo jest znana też jako dieta człowieka pierwotnego. Jej propagatorzy twierdzą, że najlepsza dieta to ta, którą stosował człowiek w przeszłości, ponieważ organizm jest do niej najlepiej przystosowany. W diecie paleo unika się wszystkich produktów, które zostały przetworzone . Dieta paleo ma być w założeniu jak najmniej przetworzona i opierać się o proste potrawy. Zasady diety paleo Produkty, które są dozwolone na diecie paleo to: Warzywa i owoce Jajka Orzechy Grzyby Ryby Mięso (najlepiej z ekologicznej hodowli lub dziczyzna) Produkty, których unika się w diecie paleo: Zboża Cukier Rafinowane oleje Rośliny strączkowe Nabiał Zalety i wady diety paleo Do niewątpliwych zalet diety paleo należy fakt, iż bazuje ona na naturalnych produktach. Na pewno nie można jeść na niej fast foodów i konwencjonalnych słodyczy. W niektórych przypadkach będzie prowadzić do ograniczenia soli w diecie, co jest zdecydowanie korzystne. Dieta ta promuje też spożywanie warzyw i owoców. Do wad diety paleo na pewno należy to, że jest ona dietą eliminacyjną. O ile wykluczenie fast foodów i słodyczy posłuży każdemu, to już nie każdy odnajdzie się w diecie bez zbóż i nabiału. To one stanowią podstawę diety w...

Dentyści przestrzegają przed jedną z popularnych diet. Może poważnie uszkodzić szkliwo!
Adobe Stock
Newsy
Dentyści przestrzegają przed jedną z popularnych diet. Może poważnie uszkodzić szkliwo!
Słyszeliście o diecie sokowej? Tego typu kuracja odchudzająca może przynieść tyle korzyści, co i negatywnych skutków. Na przykład dla waszych zębów.

Podkręca metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, powoduje szybsze chudnięcie – tak oto właśnie powszechnie reklamowana jest dieta sokowa. Na czym polega? Można się tego domyślić – rezygnacja z normalnych posiłków na rzecz soków warzywnych lub owocowych. Na tego typu kurację odchudzającą zdecydowała się w ostatnim czasie m.in. popularna aktorka, Anna Powierza . Znana z pełnych kształtów serialowa Czesia z „Klanu” twierdzi, że dzięki niej osiągnęła niezłe rezultaty. Pytanie tylko, czy było warto? Przed tego typu detoksem ostrzegają dentyści! Jakie są minusy i przeciwskazania dla diety sokowej? Zanim przejdziemy do tego, co na temat diety sokowej uważają stomatolodzy, zastanówmy się raz jeszcze, czy tego typu odżywianie jest dla zdrowia każdego człowieka rzeczywiście zdrowe. Niestety dietetycy stawiają dietę sokową na półce z etykietką „niebezpieczne” zaraz obok diety kwasowo-zasadowej, diety ketogenicznej, czy diety paleo. Dlaczego? Dieta sokowa szybko może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Wśród nich można wymienić takie symptomy jak: Przemęczenie Rozdrażnienie Bóle głowy Kłopoty z koncentracją Tego typu problemy wiążą się oczywiście ze zbyt małą ilością kalorii dostarczaną w diecie sokowej do organizmu. Osłabienie i ewentualny efekt jo-jo to jednak nie jest jedyny minus diety sokowej. Jeżeli w nieodpowiedni sposób podejdziecie do diety sokowej i nie wprowadzicie odpowiedniej różnorodności surowców wykorzystywanych do wyciśnięcia zdrowotnych napojów, dieta może zrobić dużą krzywdę waszym zębom. W jaki sposób kwaśne soki uszkadzają szkliwo zębów? Dentyści ostrzegają przed zbyt kwaśnym odczynem soków owocowych i warzywnych. W skrajnych przypadkach...

Dieta keto czy jest zdrowa
pixabay.com
Zdrowie
Ta dieta może zrujnować twoje zdrowie! Uważaj, zanim przetestujesz!
W pogoni za smukłą sylwetką sięgamy po drastyczne rozwiązania, które mogą źle się odbić na naszym zdrowiu. Złe stosowanie tej popularnej diety może być katastrofalne w skutkach!

Wielu z nas w pogoni za smukłą sylwetką jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Zdesperowani sięgamy po drastyczne diety, które obiecują nam szybki spadek wagi. Ostatnio rosnącą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Jej zwolennicy twierdzą, że to idealny sposób odżywiania dla osób, które chcą schudnąć. Czy mają rację? Dieta keto – co to jest? Określenie „dieta” jest trochę mylące, ponieważ keto jest sposobem odżywiania. Polega on na tym, że całkowicie rezygnuje się z jedzenia węglowodanów i cała dieta opiera się na białkach i tłuszczach. Takie odżywianie ma doprowadzić do tego, że organizm przejdzie w stan ketozy. O ketozie mówimy wtedy, gdy nasze ciało do funkcjonowania nie zużywa już glukozy (bo jej nie ma, gdy nie jemy węglowodanów), tylko tłuszczu zgromadzonego w tkankach. Ryzyko związane z dietą keto Dieta ketogeniczna jest dużym wyzwaniem dla organizmu, dlatego trzeba o tym pamiętać przed jej rozpoczęciem i najlepiej skonsultować to najpierw z lekarzem. Katastrofalne skutki stosowania tej diety są najczęściej spowodowane niewiedzą dotyczącą dobierania zdrowych produktów. Przykładowo osoba cierpiąca na choroby układu krążenia może sobie zrobić dużą krzywdę, jeśli przejdzie na dietę ketogeniczną i zacznie jeść produkty bogate w tłuszcze nasycone – są one bardzo niezdrowe w chorobach serca. Inne niebezpieczne skutki stosowania diety keto to: Kamienie nerkowe, Zaparcia, Awitaminoza, Obniżone ciśnienie krwi. Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej Diety tej nie powinny stosować osoby cierpiące m.in. na cukrzycę, choroby wątroby, kamicę nerek i kobiety w ciąży.  

 Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka
Pixabay/Pixabay
Newsy
Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka
Czy słyszeliście kiedyś o czymś takim jak dieta Alleluja? Na czym ona polega i czy jest ona skuteczna w odchudzaniu?

Część z was być może słyszała kiedyś o diecie znanej jako biblijna dieta Alleluja. Jej pomysłodawcą jest pastor George M. Malkmus i jego żona Rhonda. Opracowali oni dietę w oparciu o to, co według nich „jest idealną dietą, którą Bóg przeznaczył dla nas do spożywania w Ogrodzie Eden". Jak zapewnia Malkmus, jego dieta składa się z naturalnych pokarmów Boga, które są „obfite w żywe enzymy, które odżywiają komórki i dostarczają naszemu organizmowi prawdziwej energii”. Pastor twierdzi, że dzięki tej diecie wyleczył się z raka. Niestety jednak nie dysponujemy dokumentacją medyczną na poparcie jego twierdzenia. Na czym polega dieta Alleluja? Dieta ta jest dietą wegańską. Jej wytyczne są bardzo proste: należy spożywać 85% surowej, nieprzetworzonej żywności pochodzenia roślinnego i 15% gotowanej żywności pochodzenia roślinnego. Ugotowana porcja jest zwykle spożywana pod koniec wieczornego posiłku. W diecie Alleluja zaleca się pomijanie śniadania i spożywanie tylko napojów z trawy jęczmiennej i soków ze świeżych warzyw, najlepiej zielonych. Na śniadanie poleca się przykładowo sałatkę ze świeżych owoców, pełnoziarnistą granolę, mleko migdałowe i tosty z kiełków z masłem migdałowym. Mięso, ryby, jajka, produkty mleczne, kofeina i alkohol są w tej diecie surowo zabronione. Dieta Alleluja obejmuje również stosowanie suplementów, które są sprzedawane na stronie internetowej Hallelujah Diet. Pokarmy polecane w diecie Alleluja: Porcja 85% Surowe i świeże soki warzywne Świeże owoce (ograniczone do nie więcej niż 15% dziennego spożycia) Surowe orzechy , masło orzechowe i nasiona Kiełkująca fasola Namoczone surowe płatki owsiane Oliwa z oliwek , olej lniany i awokado 15%...