W pogoni za idealną sylwetką niektórzy ludzie decydują się na naprawdę drastyczne metody. Chętnie przechodzą na diety, których autorzy obiecują szybki spadek wagi i cudowne efekty. Na ile można im wierzyć? Niektóre z tych diet reklamuje się jako samo zdrowie dla organizmu, ale okazuje się, że niekoniecznie tak jest. Mogą wam nawet zaszkodzić! Poznajcie kilka bardzo popularnych obecnie diet, które wcale nie są takie zdrowe, jak się powszechnie sądzi.

Dieta Paleo

Dieta paleo największą popularnością cieszyła się kilka lat temu. Reklamowano ją jako sposób żywienia naszych przodków i remedium na wszelkie choroby i dolegliwości powodowane przez żywność współczesnych ludzi.

W diecie paleo jada się głównie mięso, określone owoce i warzywa, orzechy, jajka i grzyby. Całkowicie zakazane są natomiast zboża, cukier, a czasami nawet rośliny strączkowe i nabiał. Autorzy diety paleo zakładają bowiem, że ludzie pierwotni nie jadali zbóż czy nabiału i żywili się tylko tym, co udało im się zebrać w lesie lub upolować. Niestety, usunięcie z diety pieczywa i zbóż oraz roślin strączkowych może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie – zwłaszcza na pracę układu trawiennego.  

Dieta sokowa

Dietę sokową często poleca się jako „fenomenalny” sposób na szybkie schudnięcie. Na takiej diecie należy całkowicie zrezygnować na jakiś czas z normalnych posiłków i pić jedynie soki owocowe lub warzywne. Niestety, szybko można odczuć skutki ubocze diety sokowej, takie jak zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Wszystko to są objawy jedzenia zbyt małej ilości kalorii. Często tego typu diety kończą się przez to efektem jo-jo, czyli szybkim nabraniem kilogramów po zakończeniu diety.

Zobacz także:

Dieta ketogeniczna

Początkowo dieta ketogeniczna miała służyć osobom cierpiącym na epilepsję, ponieważ stosowanie tej diety łagodziło u nich objawy choroby. Szybko dietą ketogeniczną zainteresowały się osoby szukające metody na odchudzanie. Prawidłowo stosowana dieta „keto” pozwala wejść w stan ketozy – wówczas organizm zużywa własny tłuszcz jako paliwo do działania, co pozwala schudnąć. Jednak dieta ketogeniczna zakłada przyjmowanie dużej ilości tłuszczu i mięsa, a bardzo mało węglowodanów i przede wszystkim błonnika, co może się źle odbić na waszym zdrowiu.

Dieta kwasowo-zasadowa

Swego czasu modne były sposoby na „odkwaszenie organizmu”. Jednym z nich jest dieta kwasowo-zasadowa. Dziś jednak lekarze i dietetycy coraz częściej mówią o tym, że organizm sam reguluje poziom kwasów w organizmie i żadna dieta nie jest do tego potrzebna – co więcej, mogłaby ona zaszkodzić.

Czytaj także: