Od tej strony mniszka nie zna prawie nikt. Ta część rośliny jest równie cenna jak kwiaty
Getty/iStock
Newsy

Od tej strony mniszka nie zna prawie nikt. Ta część rośliny jest równie cenna jak kwiaty

Co roku w maju łąki i trawniki obsypane są żółtymi kwiatami mniszka lekarskiego. Wiedza o tym, że można je wykorzystać w kuchni jest dość powszechna, jednak niewiele osób ma świadomość, że jadalne są również inne części tej rośliny.

Mniszek lekarski, nazywany mylnie mleczem, to bardzo pożyteczna roślina. Przez ogrodników jest traktowana jak chwast, jednak w medycynie naturalnej stosuje się ją od wieków. Popularne jest zbieranie kwiatów mniszka, jednak mało kto wie, że inne części tej rośliny również są cenne i można je wykorzystać. Sprawdźcie, co można z nich zrobić i jakie mają właściwości. 

Wartości odżywcze korzenia mniszka lekarskiego

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystać można zarówno kwiaty, jak i inne części mniszka lekarskiego - na przykład łodygi i korzeń. Łodygi można spożywać na surowo i dodawać je do koktajli czy sałatek, a z korzenia zrobić herbatkę.

Zwłaszcza na ten drugi warto zwrócić uwagę ze względu na jego wartości odżywcze. W korzeniu mniszka lekarskiego kryje się witamina C, D, K i witaminy z grupy B, a także cholina, sterole, glikozydy czy sole mineralne. 

Zobacz także
Te kwiaty co roku kwitną w trakcie matur. Zróbcie z nich sok na obrzęki i pijcie po 1 łyżce dziennie

W szkołach matury, więc kwitną kasztany. Zróbcie z nich sok na obrzęki i pijcie po 1 łyżce dziennie

„Śmieć” z ogródka o niezwykłych właściwościach. Koi podrażnioną skórę i wzmacnia serce

„Śmieć” z ogródka o niezwykłych właściwościach. Koi podrażnioną skórę i wzmacnia serce

Właściwości korzenia mniszka lekarskiego

Stosowanie korzenia mniszka lekarskiego może wam przynieść wiele korzyści. W medycynie naturalnej jest on stosowany od bardzo dawna nie bez powodu. Przekonajcie się sami, na co może pomóc:

  • reguluje ciśnienie krwi

  • obniża poziom cholesterolu

  • wspiera pracę wątroby

  • pomaga na trawienie i zmniejsza dolegliwości związane z niestrawnością

  • ma działanie moczopędne i oczyszczające

Jak można wykorzystać korzeń mniszka lekarskiego?

Korzeń jest dość twardy, dlatego nie polecamy spożywać go na surowo jak łodygi. Zamiast tego, wystarczy go dobrze umyć, pokroić, a następnie wysuszyć. Suszony korzeń mniszka lekarskiego posłuży wam na przykład do zrobienia herbaty. 

Wsypcie 2 łyżki suszonego korzenia mniszka do rondelka i wlejcie pół litra wody. Zagotujcie, zmniejszcie ogień i gotujcie na małym ogniu przez 10 minut. Teraz wystarczy odcedzić napar, odstawić do ostudzenia i wypić. Ważne, by zebrać mniszek z dala od ruchliwych dróg i pól uprawnych. 

Uwaga - osoby, które przyjmują leki immunosupresyjne oraz moczopędne, powinny zachować szczególną ostrożność. Zawarty w korzeniu mniszka lekarskiego potas może wejść z nimi w reakcję. Jeżeli cierpicie na choroby przewlekłe i/lub stale przyjmujecie leki, zawsze najpierw skonsultujcie się z lekarzem, zanim będziecie stosować zioła i inne rośliny na własną rękę.