Od dzisiaj luźniejsze obostrzenia: dobre wiadomości dla łasuchów i rodzin. Zdejmujemy też maseczki!
Adobe Stock
Newsy

Ogródki kawiarniane otwarte i... będzie kolejny lockdown? Od północy tłumy bez maseczek i dystansu

W wielu miastach o północy tłumy ludzi wyszły na ulice. 15 maja to dzień luzowania obostrzeń i powrotu do restauracji (na razie tylko w ogródkach). Zarówno restauratorzy, jak i klienci czekali na ten moment z utęsknieniem!

15 maja to pierwszy dzień nowego reżimu sanitarnego, który dopuszcza nie tylko odwiedzanie ogródków restauracyjnych, ale także brak konieczności zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Chociaż restauratorzy muszą zadbać o przestrzeganie zasad takich jak odpowiednie odległości między stolikami, a także regularna dezynfekcja, możliwość podjęcia gości w lokalach jest wielką ulgą dla przedsiębiorców.

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Dzicz" bez maseczek w kawiarniach i na ulicach

Wielu restauratorów otworzyło swoje lokale już minutę po północy, a na ulicach miast w nocy z piątku na sobotę odbywało się odliczanie pierwszych klientów. Niestety w ferworze radości, wielu Polaków zapominało o zasadach bezpieczeństwa takich jak trzymanie dystansu. Imprezowicze w największych miastach Polski tłoczyli się tej nocy w kolejkach do kas i barów.

Jeden z użytkowników twittera (m/@mrsifaith) tak skomentował nocne otwarcie ogródków restauracyjnych:

ludzie są jak bydło. żeby przez płot przeskakiwać? stać w tłumie kilkuset osób bez maseczek? dzicz

O tym, że na ulicach polskich miast rzeczywiście było tłoczno, możecie się przekonać, spoglądając na te relacje:

Tłumy w kawiarniach w Katowicach

Tłumy na mieście w Warszawie 

Po północy w Łodzi: ogródki pełne klientów 

Kraków świętuje otwarcie ogródków 

Luzowanie obostrzeń od 15 maja

  • Restauracje i brak maseczek to nie jedyne zmiany, które zostają wprowadzone. Od dziś możliwe będzie także:
  • zajęcie 100 proc. miejsc siedzących w transporcie zbiorowym lub 50 proc. miejsc siedzących i 50 proc. miejsc stojących,
  • uczestniczenie w pokazach filmowych czy muzycznych na świeżym powietrzu (przy 50 proc. zajętych miejsc),
  • uczestniczenie w imprezach sportowych na świeżym powietrzu przy 25 proc. zajętych miejsc.
Zobacz także
15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!

15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!

Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?

Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?

😷 Od 1️⃣5️⃣ maja nie ma obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu❗️

Pamiętaj jednak o stosowaniu zasad bezpieczeństwa:
🧍↔️🧍dystans
🧴🤲 dezynfekcja
😷🚌 maseczka w pomieszczeniach zamkniętych pic.twitter.com/aXlZDEy1xt

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 15, 2021

Kolejne obostrzenia zostaną zniesione już 21 maja: otwarte zostaną sale kinowe (do 50 proc. obłożenia) czy parki rozrywki na świeżym powietrzu (do 50 proc. obłożenia), a już tydzień później, 28 maja, możliwe będzie zjedzenie posiłku we wnętrzu restauracji (również do 50 proc. obłożenia), a także zorganizowanie imprezy okolicznościowej (komunia, wesele, chrzciny) do 50 osób. W limit ten jednak nie wliczają się osoby, które otrzymają do tego czasu dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 (bądź jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson). 

Czytaj też:

kaufland
Adobe Stock
Newsy
Tylko dziś! W Kauflandzie 4 piwa za darmo dla każdego. Tak świętują zdjęcie maseczek
Od 15 maja znika obowiązek zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu. Kaufland wprowadził z tej okazji szczególną promocję.

15 maja to dzień wyczekiwany przez wszystkich Polaków. Od dzisiaj wprowadzone zostały luźniejsze obostrzenia , które obejmują otwarcie restauracji, a także zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Chociaż na razie klienci mogą gościć wyłącznie w ogródkach restauracyjnych, wielu przedsiębiorców czekało na ten dzień od dawna – niektórzy z nich hucznie świętowali luzowanie obostrzeń już od północy. W wielu miastach miało miejsce uroczyste odliczanie, a następnie nocne imprezy przed lokalami. Nastroje świętujących Polaków wyczuła także sieć Kaufland, która postanowiła dołączyć się do celebracji z wyjątkową promocją. Promocja w Kauflandzie: 4 piwa za darmo Przy zakupie 8 butelek piwa Carlsberg, sklep dorzuci kolejne 4 za darmo. Z rabatu można skorzystać wiele razy, jednak zniżka będzie obowiązywać jedynie w sobotę 15 maja . Specjalne oferty na piwa cieszą ogromnym powodzeniem: już wcześniej podobne obniżki wprowadziły sieci takie jak Lidl czy Biedronka. Promocja ma na celu nie tylko świętowanie stopniowego powrotu do normalności. Z racji na brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, już od dziś Polacy mogą także spożywać posiłki czy napoje na bulwarach, plażach czy w parkach. Jeśli jednak są to napoje alkoholowe, należy sprawdzić, czy na pewno miejsce, w którym się znajdujecie, nie zabrania ich spożywania. Świętowanie z głową Chociaż stopniowe luzowanie obostrzeń wprawia Polaków w imprezowy nastrój, warto pamiętać o zachowaniu rozsądku i dalszym stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa i higieny takich jak: Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i wspólnych takich jak sklepy, centra handlowe, transport zbiorowy czy też wszędzie tam, gdzie gromadzą się tłumy ludzi i nie jest możliwe zachowanie...

Zjecie posiłek w lokalu już od poniedziałku? Restauratorzy nie chcą czekać, ogródki to za mało
AdobeStock
Newsy
Zjecie posiłek w lokalu już od poniedziałku? Restauratorzy nie chcą czekać, ogródki to za mało
Przedstawiciele branży gastronomicznej są niezadowoleni z propozycji rządu i planują pozew – twierdzą bowiem, że nie mogą tak długo czekać na otwarcie swoich restauracji.

Niedługo nadejdzie długo wyczekiwana chwila – już od poniedziałku będzie można zjeść posiłek w restauracji na świeżym powietrzu, a od 28 maja wszystkie restauracje w końcu będą mogły zostać otwarte, choć pod pewnymi warunkami. Mimo to, część restauratorów jest niezadowolona z wprowadzonych rozwiązań i planują pozew! Poznajcie szczegóły. Kryzys w gastronomii Branża gastronomiczna mocno ucierpiała w trakcie lockdownu. Przez wiele miesięcy normalne funkcjonowanie restauracji było zabronione i pozwolono jedynie na serwowanie potraw na wynos. Takie rozwiązanie sprawdzało się tylko częściowo – przede wszystkim w miejscach, które już przed pandemią oferowały głównie sprzedaż z dowozem, takich jak na przykład pizzerie. W o wiele gorszej sytuacji znalazły się lokale, które wcześniej w ogóle nie sprzedawały jedzenia na wynos – dotyczy to głównie eleganckich restauracji na miejskich starówkach lub w miejscowościach turystycznych. Co prawda restauratorzy mogli liczyć na tarczę finansową od rządu, jednak zdaniem wielu z nich taka pomoc to za mało. Wiele restauracji nie przetrwało lockdownu i zbankrutowały. Apel o szybsze otwarcie restauracji Członkowie Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej apelują do rządzących, by zezwolili na wcześniejsze otwarcie restauracji. Ich zdaniem lokale gastronomiczne powinny już być czynne, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek zakażeń: Apelujemy do rządu, aby gastronomia tradycyjna, przy zachowaniu reżimu sanitarnego została otwarta od 17 maja. Nastąpił spadek zakażeń z ponad 21 tysięcy pozytywnych testów dziennie jeszcze miesiąc temu, do zaledwie 3 tysięcy dziś Niesprawiedliwe traktowanie Przedstawiciele Izby zwrócili uwagę na fakt, że obecnie restauracje bez tzw. ogródków są dyskryminowane – dotyczy to...

Obostrzenia poluzowane, w knajpach tłumy. Lekarz: "Życzę umiaru w tej zabawie"
Adobe Stock
Newsy
Obostrzenia poluzowane, w knajpach tłumy. Lekarz: "Życzę umiaru w tej zabawie"
Takich obrazków można było się spodziewać. Polacy tłumnie wylegli na ulice bez maseczek i w mig pozajmowali wszystkie wolne miejsca w restauracyjnych ogródkach. Lekarze podchodzą do tej sytuacji z dystansem.

15 maja to dzień, na który czekały miliony Polaków. Po wielu miesiącach surowych obostrzeń mających zapobiec przed rozwojem pandemii koronawirusa, wreszcie mogliśmy wszyscy zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. Jak wyglądał harmonogram otwierania restauracji? Oprócz tego jednym z elementów luzowania zapowiadanego już przed kilkoma tygodniami przez rząd Mateusz Morawieckiego było otwarcie tak zwanych ogródków restauracyjnych. Branża gastronomiczna wreszcie przyjęła restauracyjnych gości. Ostatni raz smakoszem mogli zasiąść w knajpach, barach i garkuchniach jeszcze zeszłej jesieni. W drugiej połowie maja 2021 roku gastronomia działa jednak „na pół gwizdka”. Pełne otwarcie nastąpi dopiero 29 maja. Na razie Polakom nie pozostało więc nic innego jak cieszyć się pierwszymi oznakami normalności w dobie pandemii Sars-COVID-19, która przyczyniła się do załamania polskiej służby zdrowia i „ponadprogramowej” liczby zgonów. Tak Polacy zareagowali na otwarcie restauracji i zniesienie obowiązku noszenia maseczek Tego można było się spodziewać. Polacy tłumnie wylegli na ulice miast i miasteczek, by wreszcie pełną piersią pooddychać świeżym powietrzem. W szwach pękały wspomniane ogródki restauracyjne.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Miasto Kraków (@krakow_pl) Polacy z utęsknieniem wyczekiwali tego momentu. Wreszcie nadszedł czas, by można było się spotkać ze znajomymi przy dobrym posiłku czy szklaneczce czegoś do picia. Nie ulega wątpliwości, że można było się...

Od jutra knajpy czynne także w środku. Polacy zlekceważą zagrożenie wirusem i tłumnie ruszą na kolacje?
Flickr
Newsy
Od jutra knajpy czynne także w środku. Polacy zlekceważą zagrożenie wirusem i tłumnie ruszą na kolacje?
Nadszedł dzień, na który czekało wielu Polaków. Od jutra, czyli od 28 maja, restauracje, puby, kawiarnie i wszelkiego rodzaju inne jadłodajnie zostaną otwarte dla klientów także w środku.

Od połowy maja można było korzystać już z bogactwa oferty gastronomicznej w naszym kraju tylko i wyłącznie w przestrzeni tak zwanych ogródków przyrestauracyjnych. Obłożenie knajp było tak duże , że można się spodziewać kolejnej „nawałnicy” klientów w ten weekend. Kończy się maj, za chwilę rozpocznie się czerwiec. Te dwa miesiące to dopiero początek wakacyjnego szału wśród polskiego społeczeństwa. To już tradycja, że wraz z letnimi wyjazdami wzmagał się zwykle ruch w barach i knajpach. Rząd podjął decyzję o otwarciu restauracji także wewnątrz Trzecia fala koronawirusa zdaje się powoli wygasać. Efekty tego procesu widać także w twardych liczbach. Z dnia na dzień maleje liczba stwierdzonych zakażeń Sars-Cov-19. Ponadto coraz mniej jest zajętych miejsc na oddziałach zakaźnych. Coraz mniejsza jest także liczba zgonów do których przyczyniał się COVID-19. Rządzący mogli więc ogłosić przed kilkoma tygodniami plan luzowania obostrzeń sanitarnych w gastronomii. Jak wiadomo, nie dotyczyło to części lokali, które postanowiły stanąć w opozycji do rządowych obostrzeń i już wcześniej zostały otwarte przez swoich właścicieli. Od 28 maja będą mogły zostać otwarte już wszystkie lokale gastronomiczne. Należy jednak pamiętać, że w pubach, restauracjach i garkuchniach nadal obowiązywać będą obostrzenia. Chodzi tutaj o kilka podstawowych zasad, takich jak: Obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych nie będzie mogło przekraczać 50% wszystkich stolików Zajęty będzie mógł być co drugi stolik Odległość między stolikami i poszczególnymi gośćmi restauracji będzie musiała wynosić przynajmniej 1,5 m Dlaczego nie wszyscy ruszą do restauracji 28 maja? Z zeszłorocznego luzowania obostrzeń w restauracjach płynie jednak nauka,...