Od dzisiaj luźniejsze obostrzenia: dobre wiadomości dla łasuchów i rodzin. Zdejmujemy też maseczki!
Adobe Stock
Newsy

Ogródki kawiarniane otwarte i... będzie kolejny lockdown? Od północy tłumy bez maseczek i dystansu

W wielu miastach o północy tłumy ludzi wyszły na ulice. 15 maja to dzień luzowania obostrzeń i powrotu do restauracji (na razie tylko w ogródkach). Zarówno restauratorzy, jak i klienci czekali na ten moment z utęsknieniem!

15 maja to pierwszy dzień nowego reżimu sanitarnego, który dopuszcza nie tylko odwiedzanie ogródków restauracyjnych, ale także brak konieczności zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Chociaż restauratorzy muszą zadbać o przestrzeganie zasad takich jak odpowiednie odległości między stolikami, a także regularna dezynfekcja, możliwość podjęcia gości w lokalach jest wielką ulgą dla przedsiębiorców.

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Dzicz" bez maseczek w kawiarniach i na ulicach

Wielu restauratorów otworzyło swoje lokale już minutę po północy, a na ulicach miast w nocy z piątku na sobotę odbywało się odliczanie pierwszych klientów. Niestety w ferworze radości, wielu Polaków zapominało o zasadach bezpieczeństwa takich jak trzymanie dystansu. Imprezowicze w największych miastach Polski tłoczyli się tej nocy w kolejkach do kas i barów.

Jeden z użytkowników twittera (m/@mrsifaith) tak skomentował nocne otwarcie ogródków restauracyjnych:

ludzie są jak bydło. żeby przez płot przeskakiwać? stać w tłumie kilkuset osób bez maseczek? dzicz

O tym, że na ulicach polskich miast rzeczywiście było tłoczno, możecie się przekonać, spoglądając na te relacje:

Tłumy w kawiarniach w Katowicach

Tłumy na mieście w Warszawie 

Po północy w Łodzi: ogródki pełne klientów 

Kraków świętuje otwarcie ogródków 

Luzowanie obostrzeń od 15 maja

  • Restauracje i brak maseczek to nie jedyne zmiany, które zostają wprowadzone. Od dziś możliwe będzie także:
  • zajęcie 100 proc. miejsc siedzących w transporcie zbiorowym lub 50 proc. miejsc siedzących i 50 proc. miejsc stojących,
  • uczestniczenie w pokazach filmowych czy muzycznych na świeżym powietrzu (przy 50 proc. zajętych miejsc),
  • uczestniczenie w imprezach sportowych na świeżym powietrzu przy 25 proc. zajętych miejsc.

Zobacz także

😷 Od 1️⃣5️⃣ maja nie ma obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu❗️

Pamiętaj jednak o stosowaniu zasad bezpieczeństwa:
🧍↔️🧍dystans
🧴🤲 dezynfekcja
😷🚌 maseczka w pomieszczeniach zamkniętych pic.twitter.com/aXlZDEy1xt

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 15, 2021

Kolejne obostrzenia zostaną zniesione już 21 maja: otwarte zostaną sale kinowe (do 50 proc. obłożenia) czy parki rozrywki na świeżym powietrzu (do 50 proc. obłożenia), a już tydzień później, 28 maja, możliwe będzie zjedzenie posiłku we wnętrzu restauracji (również do 50 proc. obłożenia), a także zorganizowanie imprezy okolicznościowej (komunia, wesele, chrzciny) do 50 osób. W limit ten jednak nie wliczają się osoby, które otrzymają do tego czasu dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 (bądź jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson). 

Czytaj też:

Komentarze
koronawirus maseczka
AdobeStock
Zdrowie Natychmiast wyrzucisz papierową maseczkę do kosza! Sprawdź, czy na pewno cię chroni
Myślisz, że twoja maseczka jest skuteczna? Sprawdź, czy na pewno cię chroni!
Katarzyna Wyborska
listopad 14, 2020

Pewnie jeszcze rok temu nikt by nie pomyślał, że będziemy na co dzień nosić chirurgiczne maseczki na twarzy. Takie widoki znaliśmy jedynie ze zdjęć z azjatyckich krajów, gdzie kultura nakazuje nosić maseczkę gdy jesteśmy chorzy. Ale w Polsce? Jednak ten rok zmienił nasze życie o 180 stopni! Dziś każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka maseczek i zawsze jedną nosi w kieszeni. Bez maseczki nie wejdziemy do lekarza, apteki, do sklepu czy restauracji. Stale zmieniające się nakazy cały czas regulują to w jakich miejscach musimy zakrywać twarz, jednak wszystko wskazuje na jedno – na pewno przez najbliższy czas maseczka będzie nam wciąż niezbędna. Jaką maseczkę nosisz? Polacy noszą różne maseczki. Od profesjonalnych, przeciwpyłowych masek, przez maseczki stosowane przez lekarzy, aż po maski domowej roboty uszyte z bawełny. Ludzie w swoim wyborze kierują się bezpieczeństwem, wygodą i pieniędzmi. Maski przeciwpyłowe uważa się za najskuteczniejsze – są też niestety najdroższe. Maseczki chirurgiczne dość dobrze chronią przed wirusami, ale trzeba je szybko zmieniać. Na dodatek jesienią i zimą, gdy jest wysoka wilgotność w powietrzu lub pada deszcz szybko robią się wilgotne i nie da się przez nie oddychać. Sporo osób chętnie nosi maseczki bawełniane. Są miłe dla skóry, wygodne, dobrze się przez nie oddycha i są najtańsze – można ich używać wielokrotnie, wystarczy tylko wyprać je w wysokiej temperaturze. Jednak czy zastanawiałaś się jak bezpieczna jest maseczka, którą nosisz? Test maseczek Przeprowadzono test, który miał wykazać skuteczność najczęściej noszonych przez nas masek. Wyniki są zaskakujące! Maseczka chirurgiczna Wydawałoby się, że maski stosowane przez lekarzy będą doskonale chroniły przed wirusem. Jednak badanie wykazało, że to nie do końca prawda! Ten rodzaj maseczek jest stosowany...

Przeczytaj