Wielu Polaków nie wyobraża sobie rosołu bez dodatku lubczyku. Bulion z dodatkiem tego zioła nabiera głębokiego i wyrazistego smaku. Jest też o wiele zdrowszy niż zupa z dodatkiem naszpikowanej szkodliwymi substancjami Maggi.

Lubczyk doskonale też pasuje do dań z dziczyzny, królika i jagnięciny, a także do owoców morza i grzybów. A czy wiecie, że według niektórych źródeł jest on uznawany za afrodyzjak? To jednak nie jedyne jego zalety, ponieważ roślina ta doskonale również odtruwa organizm i ma wiele innych korzystnych właściwości.

Właściwości zdrowotne lubczyku

Lubczyk to zioło, które wykazuje ogromne korzyści zwłaszcza dla przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Z uwagi na bogactwo składników odżywczych, może przyczynić się do lepszej odporności, a także wzmacniać organizm.

  • Ze względu na swój przeciwzapalny charakter, lubczyk jest idealny do łagodzenia rozstroju żołądka i przywracania układu pokarmowego do stanu neutralnego. Może pomóc zmniejszyć wzdęcia i nadmiar gazów, zmniejszając podrażnienie jelit i promując zdrowy, normalny ruch w okrężnicy.
  • Zioło to jest idealnym lekarstwem dla osób cierpiących na takie schorzenia jak dna moczanowa, zapalenie stawów i hemoroidy
  • Jeśli cierpicie na dolegliwości układu oddechowego, lubczyk może działać jako środek wykrztuśny, usuwając nadmiar flegmy i śluzu z dróg oddechowych. Dodatkowo, eukaliptol, jeden z głównych środków łagodzących w nim zawartych, może zmniejszyć podrażnienie i stan zapalny w płucach.
  • Maść z lubczyku jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu objawów łuszczycy i trądziku. Znajdujące się w nim przeciwutleniacze mogą również pomóc w niektórych przypadkach zapobiegać powstawaniu zmarszczek i zwiększać przepływ krwi na powierzchnię skóry, poprawiając jej koloryt i wygląd.
  • Regularne stosowanie lubczyku może pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów.

  • Lubczyk ma łagodne właściwości przeciwbólowe i może pomóc złagodzić bóle stawów, skurcze brzucha, bóle głowy i inne typy bólów.

  • Liście lubczyku zapewniają świeży oddech.

  • Spożywanie liści lubczyku może pomóc złagodzić objawy przeziębienia

  • Lubczyk to środek moczopędny, który zwiększa oddawanie moczu bez utraty elektrolitów.

Kto nie powinien jeść lubczyku?

Istnieją trzy grupy osób, które nie powinny jeść lubczyku. Są to alergicy, kobiety w ciąży i kobiety, które są w trakcie menstruacji.

Zobacz także:

  1. Alergicy powinni szczególnie uważać na lubczyk, ponieważ roślina ta jest fotouczulająca. Co to dokładnie oznacza? A mianowicie to, że po ekspozycji na słońce osoba taka może doznać oparzeń i przebarwień na skórze.
  2. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Takie osoby bezwzględnie powinny zrezygnować z lubczyku, ponieważ ma on działanie poronne.
  3. Kobiety w trakcie menstruacji także powinny zrezygnować z lubczyku, ponieważ zioło to zwiększa krwawienie.

Źródło: medonet.pl, healthbenefotstime.com