W kuchni funkcjonuje wiele mitów, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Powtarzamy sobie z ust do ust, że do gotowania makaronu trzeba dodać oleju to się nie sklei, choć w rzeczywistości olej i tak zostanie na powierzchni, a makaron opadnie.

Albo to, że jajka koniecznie trzeba trzymać w lodówce, choć poza lodówką nie psują się wcale szybciej. Do tych samych niepotwierdzonych porad należy ta, że obsmażanie mięsa zatrzyma w środku soki, dzięki czemu nie będzie ono suche. To nieprawda.

Czy smażenie mięsa zapobiega jego wysychaniu?

Smażenie nie wpływa w żaden sposób na utrzymanie wilgoci w środku kawałka, który po podsmażeniu będzie duszony lub pieczony. Jeśli po zdjęciu z patelni włożycie mięso do pieca i będziecie trzymać w temperaturze powyżej 65 st. Celsjusza, to ono i tak wyschnie. To dlatego coraz popularniejsze jest powolne pieczenie w niskich temperaturach. Dzięki takim zabiegom mięso staje się miękkie i kruche i nie wyschnie.

Chcąc uniknąć wysychania pieczcie mięso w folii aluminiowej, otoczcie je grubą skorupą ziół, np. majeranku, a do tego często podlewajcie zbierającym się na dnie sosem. Dzięki temu pieczeń będzie nie tylko wilgotna, ale też smaczniejsza. Z kolei mięso duszone przyrządzajcie w dużej ilości sosu i duście je pod przykryciem.

Zobacz także:

Niepotrzebne, dodatkowe obsmażanie mięsa przed duszeniem lub pieczeniem powoduje tylko to, że danie tak przygotowane będzie bardziej niezdrowe, bo podczas smażenia mogą powstawać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Kiedy mięso warto jednak usmażyć?

Skoro obsmażenie nie ma wpływu na utrzymanie soczystości, co potwierdzono eksperymentami, jedynym uzasadnieniem podsmażenia mięsa przed dalszym duszeniem jest dodanie mu dodatkowego smaku. Potrawy smażone poza tym, że są niezdrowe, to oczywiście są smaczne, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. 

Sytuacje, w których smażycie mięso ograniczcie więc do tych, w których podane ma być danie smażone, a nie duszone czy pieczone. Jeśli decydujecie się na zdrowsze pieczone, nie dodawajcie zbędnego i niezdrowego kroku polegającego na smażeniu.

W jakich daniach nie da się lub nie warto unikać smażenia?:

  • Kotlety schabowe 
  • Kotlety mielone, choć mielone można także upiec
  • Steki
  • Zrazy

Źródło: gotowanie.onet.pl