Liście kalafiora
Pixabay
Newsy

Obrywacie liście kalafiora? To fatalny błąd. Więcej tak nie róbcie

Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się obierać kalafiora.
Anna Urbańska
marzec 17, 2021

Kalafior to typowo polskie warzywo, które można dostać w sklepach praktycznie przez cały rok. Świetnie nadaje się do robienia różnego rodzaju zup i jako dodatek do obiadu. Na pewno kochacie też kalafiora gotowanego i podawanego z bułką tartą i masłem. Dowiedzcie się, jak powinno się go przygotowywać do jedzenia. Już nigdy nie oderwiecie z niego liści!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Przechowywanie kalafiora

Temperatura przechowywania kalafiora

By kalafior zachował świeżość przez długi czas, dobrze przechowywać go w temperaturze bliskiej zera stopni. Możecie wsadzić go więc do lodówki albo przechowywać większą ilość kalafiorów w piwnicy. Najlepszym miejscem na przetrzymywanie kalafiora w lodówce jest dolna półka. 

Nie trzymajcie kalafiora w folii

Ważne jest, żeby kalafior był w suchym, ale przewiewnym miejscu. Powinien mieć dostęp do świeżego powietrza. Nie trzymajcie go więc w folii, bo odcina ona dostęp powietrza!

Nie odrywajcie liści od kalafiora

Żeby kalafior był świeży przez dłuższy czas, nie odrywajcie od niego liści! Jeśli je zostawicie, kalafior zachowa świeżość nawet przez 2 tygodnie. Jeśli wyłamiecie liście, wytrzyma on niestety tylko kilka dni. Pamiętajcie, żeby zawsze zachowywać liście kalafiora i odłamać je dopiero przed gotowaniem lub jedzeniem.

Obróbka kalafiora przed jedzeniem

Kalafiora można jadać na surowo, upieczonego lub ugotowanego. Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się go podać, kalafiora trzeba przed zjedzeniem odpowiednio obrobić. Na pewno musicie go umyć. Liście kalafiora są jadalne, jeśli chcecie, możecie dodać je więc do zupy albo przerobić na pesto. 

Ciekawe dania z kalafiora

Kalafior jest bardzo niskokaloryczny. Zyskał więc szczególne uznanie dietetyków i osób odchudzających się. Z kalafiora można zrobić wiele naprawdę ciekawych, odchudzonych dań. Niektórzy przygotowują z kalafiora naprawdę zaskakujące dania:

  • Lody – powstałe ze zblendowania mrożonych owoców z mrożonymi różyczkami kalafiora. Nie jest on wyczuwalny w smaku!
  • Pizza z kalafiora – kalafior zmiksowany z jajkiem i przyprawami stanowi dobry spód do zdrowej pizzy
  • Ryż z kalafiora – surowy kalafior rozdrobniony w mikserze na cząsteczki przypominające ziarenka ryżu może być stosowany do wielu potraw

Właściwości odżywcze kalafiora

100 g surowego kalafiora dostarcza:

  • 23 kcal
  • 1,8 g białka
  • 0,5 g tłuszczu
  • 4 g węglowodanów
  • 2,3 g błonnika

 

Komentarze