Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy

Minister zdrowia przedłuża obostrzenia. Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe i restauracje?

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłosił przedłużenie lockdownu. Poznajcie szczegóły.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 07, 2021

Pod koniec marca, Ministerstwo Zdrowia zarządziło lockdown, który miał potrwać do 9 kwietnia. Dziś już wiadomo, że zostanie przedłużony. Sprawdźcie, na jak długo.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Lockdown w Polsce

Dziś, 7 kwietnia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że obostrzenia związanie z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do 18 kwietnia:

Z jednej strony widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. Jest on w dużej mierze spowodowany okresem świątecznym. Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności będą widoczne w przyszłym tygodniu. Z tych powodów podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zasad bezpieczeństwa.

Zobacz także

Trudna sytuacja w szpitalach

Minister na konferencji odniósł się także do tego, jak aktualnie radzą sobie szpitale. Przypomnijmy, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Do chorych wysyłane są często helikoptery i wozy straży pożarnej, ponieważ brakuje wolnych karetek. Te czekają wiele godzin na podjazdach do szpitali, bo w szpitalach często nie ma miejsc dla kolejnych pacjentów.

Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne.

Szczepienia na koronawirusa

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji mówił o szczepieniach na koronawirusa wyrażając nadzieję, że za kilka miesięcy sytuacja zacznie się stabilizować, gdy coraz więcej ludzi będzie zaszczepionych:

Pamiętajmy, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste(…)Mam nadzieję, że tu ta odpowiedź samorządów będzie tak duża, że ten program szczepień w najbliższych dwóch miesiącach, jego efekt, stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii.

Na konferencji minister nie wspomniał nic na temat otwierania restauracji i sklepów. Biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na koronawirusa i tragiczną sytuację w szpitalach, jeszcze długo sklepy i lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte.

Obostrzenia w trakcie lockdownu

Przypomnijmy, jakie zasady będą obowiązywały do 18 kwietnia:

  • Zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tysięcy m. kw.
  • Limit 1 osoby na 20 m kw. w miejscach kultu religijnego i sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw.
  • Zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
  • Zamknięcie żłobków i przedszkoli
  • Zamknięcie siłowni i innych obiektów sportowych

Oraz reszta obowiązujących już wcześniej obostrzeń.

 

Czytaj także:

Komentarze