Stół wigilijny
Pexels/Nicole Michalou
Newsy

Obostrzenia na Wigilię. Policja może skontrolować liczbę gości? 

Tegoroczne święta różnią się od tych, które znaliście do tej pory. Na zmianę ich odbioru wpływa głównie pandemia i idące za nią obostrzenia.
Aleksandra Jaworska
grudzień 24, 2020

COVID-19 dał popalić całemu światu. Rok 2020 został zdominowany przez podporządkowanie się restrykcjom władzy i nadmierną troską o własne zdrowie.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Pandemia odbije się na Wigilii 2020 

Pewnie niektórzy z was przypuszczali, że już nic w tym roku nie jest w stanie zaskoczyć człowieka. Nic bardziej mylnego! Pandemia, która nie odpuszcza ani na chwilę, ma się dobrze i ucina ludziom kolejne możliwości swobodnego funkcjonowania. 

Do działalności, które przechodzą prawdziwy ekonomiczny kryzys zaliczyć można kulturę, gastronomię i szkolnictwo. Wiele obszarów gospodarki zostało zmuszonych do postoju na żądanie, ale i w gorszych przypadkach, całkowitego zawieszenia dotychczasowej działalności.

Obostrzenia dotyczące zgromadzeń mają również wpływ na przebieg Wigilii w tym roku. Zazwyczaj spotykaliście się całymi rodzinami, bez konieczności przeliczania osób. Dodatkowo ustawiało się przy stole jeden, symboliczny talerz, gdyby jakiś nieoczekiwany gość postanowił dołączyć do kolacji.

Taki scenariusz obecnie przypomina raczej fantastykę niż realność. Tegoroczna Wigilia różni się od poprzednich. Przez panującą pandemię wprowadzono zasadę, że oprócz domowników może na niej przebywać dodatkowo 5 osób. Każda następna osoba będzie na Wigilii nielegalnie. 

Co macie robić, gdy funkcjonariusze zapukają do drzwi?

To nie musi być koniecznie wasz przypadek. Zgodnie z obowiązującym prawem nie macie obowiązku wpuszczania kogokolwiek pod swój dach. Oznacza to, że policjant bez odpowiedniego nakazu nie może wejść na teren domu czy mieszkania.

Funkcjonariusze muszą okazać stosowny nakaz, jeśli zamierzają wejść do mieszkania w celu jego przeszukania. Taka czynność będzie możliwa tylko wtedy, gdy w danym miejscu znajduje się jeszcze świadek. Może być nim sąsiad.

Będą kontrole na Wigilię?

Policja zakłada, że obywatele będą postępowali zgodnie z narzuconymi z góry zasadami, również w ten wieczór, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie. Policja, jak donoszą portale internetowe, nie planuje w świątecznych dniach dodatkowych, specjalnych działań. 

Reakcja policjantów będzie wskazana jedynie w momencie, kiedy otrzymają zgłoszenie o tym, że w jakimś budynku przebywa więcej osób niż powinno. Policjanci muszą wówczas zareagować ze względu na obowiązujące przepisy epidemiologiczne.

Pamiętajcie o limitach na Wigilię. To w końcu tylko jeden dzień!

 

Komentarze
Krzysztof Jackowski, stół wigilijny
ONS/Pexels
Newsy Miał wizję na Wigilię, teraz powiedział co wydarzy się w Sylwestra. Jackowski przekazał niepokojącą wiadomość
Najsłynniejszy polski jasnowidz nie ma dla Polski optymistycznych wieści. Pierwsze incydenty wydarzą się jeszcze przed nowym rokiem.
Aleksandra Jaworska
grudzień 24, 2020

Krzysztof Jackowski dał się poznać jako skuteczny jasnowidz już kilka razy. Wszyscy z pewnością pamiętacie głośną sprawę mamy Madzi z Sosnowca.  Jasnowidz z Człuchowa ma wizję dotyczące najbliższej przyszłości Krzysztof Jackowski pod względem zawodowym działa legalnie. Oficjalnie prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną jako „usługi paranormalne”. W ofercie jego nietypowej działalności znajdziecie też kursy jasnowidzenia. Jego osobie poświęcono film dokumentalny  Jasnowidz w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który opowiada o początkach oryginalnej kariery Krzysztofa Jackowskiego. Zasłynął ze współpracy z polską policją i udziału w programie telewizyjnym Eksperyment Dwie dekady temu w japońskiej telewizji przeprowadzono turniej jasnowidzów, który Jackowski wygrał. Dał się również poznać szerszej publiczności jako jasnowidz w emitowanym od października 2003 programie w telewizji Polsat. W ciągu dwudziestu lat rozwiązał kilkaset spraw dotyczących zaginionych osób. na potwierdzenie swoich słów przedstawia setki policyjnych dokumentów, potwierdzających współpracę. Jackowski był gościem wielu polskich uczelni W toku swojej kariery prowadził wykłady na temat parapsychologii i możliwości jej wykorzystania w pracy organów ścigania. Niejednokrotnie podkreślano, że uzyskane od niego informacje były pomocne dla toczącego się postępowania. Najczęściej sprawy z udziałem Jackowskiego dotyczą osób zaginionych. W grudniu 2013 został Członkiem Honorowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W jednym z wywiadów stwierdził, że często zdarza mu się mylić, lecz trafionych wizji ma znacznie więcej niż błędnych. Jaki będzie Sylwester według jasnowidza Jackowskiego?...

Przeczytaj