Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?
AdobeStock
Newsy

Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?

Do 9 kwietnia z powodu wzrostu zakażeń COVID-19 trwa w Polsce lockdown. Czy w związku z tym wrócą godziny dla seniorów?

Jest coraz więcej zakażeń koronawirusem. Niedawno padł rekord dziennych nowych przypadków COVID-19, a rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w całym kraju do 9 kwietnia. Wiele osób zastanawia się, czy w tej sytuacji wrócą godziny dla seniorów w supermarketach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Konferencja ministerstwa zdrowia

Wczoraj na konferencji ministerstwa zdrowia rzecznik Wojciech Andrusiewicz odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji w służbie zdrowia oraz szczegółów na temat przebiegającego lockdownu. Kwestią, która najbardziej nurtuje Polaków, są oczywiście święta wielkanocne. Niektórzy martwią się, że rząd mógłby się zdecydować na wprowadzenie godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się, by powstrzymać ludzi przed odwiedzaniem rodzin na święta. Rzecznik odniósł się do tych obaw i zaapelował o spędzenie świąt w gronie najbliższych:

Apelujemy do mieszkańców Polski, by ten najbliższy czas spędzili z dala od szeregu bliskich osób. Te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w dużym gronie rodzinnym.

Nie ustają kontrowersje wokół kwestii Kościoła, który pozostaje odporny na wszelkie rządowe obostrzenia. Podczas gdy zamknięte jest już wszystko poza supermarketami ze względu na dużą ilość zakażeń koronawirusem, nie zdecydowano się na zamknięcie kościołów – i to pomimo zbliżających się świąt wielkanocnych, gdy wiadomo, że wielu ludzi uda się w tym czasie do kościoła. Rzecznik podziękował jedynie duchownym za przestrzeganie reżimu sanitarnego:

Podziękowania dla Episkopatu i Kościoła, bo w większości miejsc Niedziela Palmowa przebiegła w reżimie sanitarnym.

Zobacz także
Testy na koronawirusa są tańsze w Lidlu? Już nie, bo Biedronka obniżyła cenę

Testy na koronawirusa są tańsze w Lidlu? Już nie, bo Biedronka obniżyła cenę

Dzieci medyków normalnie mogą chodzić do przedszkoli. Sprzedawczynie w sklepach spożywczych twierdzą, że to „nie fair”. Czy słusznie?

Dzieci medyków mogą normalnie chodzić do przedszkoli. Sprzedawczynie w sklepach spożywczych twierdzą, że to „nie fair”. Czy słusznie?

Godziny dla seniorów

A co z godzinami dla seniorów? W sytuacji, gdy tak wielu ludzi jest zarażonych, część osób zastanawia się, czy zakaz wchodzenia do sklepów w godzinach 10-12 dla osób poniżej 60. roku życia powróci. Jednak nic na to nie wskazuje. Stwierdzono, że godziny po pierwsze nie przyczyniły się szczególnie do ilości zakażeń, a po drugie bardzo denerwowały większość społeczeństwa – także seniorów.

pilne
Newsy
Czy w Sylwestra spotkamy się przy wspólnym stole? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia: „Nie spodziewajmy się, że...”
Jak spędzimy tegorocznego Sylwestra? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zabrał głos w tej sprawie.

Przez pandemię koronawirusa tegoroczne Święta spędzimy inaczej niż zwykle. Możemy zaprosić na Gwiazdkę maksymalnie 5 członków rodziny (oprócz domowników), a i tak prawdopodobnie większość Polaków będzie świętować w gronie najbliższych, dla własnego bezpieczeństwa. Jednak co z Sylwestrem? Jak będziemy witać Nowy Rok? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia.   Wiemy już, jak będziemy spędzać Boże Narodzenie. Skąd więc wątpliwości dotyczące Sylwestra? Otóż obowiązywanie obecnych obostrzeń minie z dniem 27 grudnia 2020. Po tym czasie ma wrócić poprzedni podział kraju na strefy: żółtą i czerwoną, zależnie od ilości zachorowań w danym województwie. Dlatego pojawia się wiele pytań dotyczących spędzania tegorocznego Sylwestra. Czy zostaną wprowadzone ogólne obostrzenia tego dnia, obowiązujące cały kraj? Co w sytuacji, gdy zaplanowaliśmy przyjęcie, ale akurat 31 grudnia nasze województwo znajdzie się w strefie czerwonej? Czy policja będzie kontrolować, ile osób znajduje się w mieszkaniu? Polacy mają wiele wątpliwości i trudno im się dziwić, ponieważ sytuacja jest bardzo niepewna i dynamiczna. Odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia Głos zabrał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ. Zapytany o to, jakich obostrzeń możemy się spodziewać w Nowy Rok odpowiedział, żebyśmy się nie spodziewali, iż tegorocznego Sylwestra spędzimy wystrzałowo. Radzi, aby świętowanie Nowego Roku spędzić w gronie najbliższych i zachowywać się odpowiedzialnie. Jednakże, wciąż bez odpowiedzi pozostają wątpliwości co do podziału na strefy, który ma wrócić po 27 grudnia. Na razie wiadomo, że strefy żółta i czerwona będą obowiązywać od określonego poziomu zachorowań: Strefa żółta: dziennie ponad 9,4 tys. zakażeń Strefa czerwona: dziennie ponad 19 tys....

Czy od soboty może nas czekać nas luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia
AdobeStock
Newsy
Czy od soboty może nas czekać luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia
Już za 3 dni koniec lockdownu. Czy to oznacza, że wszystkie sklepy ponownie się otworzą? Sprawdźcie.

Do 9 kwietnia 2021 trwa w Polsce kolejny lockdown. Jego wprowadzenie było konieczne ze względu na rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem. Szpitale są przepełnione i w wielu z nich nie ma już miejsca dla kolejnych chorych, którzy wymagają podawania tlenu albo nawet podłączenia do respiratora. Do tego dochodzą ludzie chorzy na inne choroby, którzy również wymagają leczenia szpitalnego. W tej sytuacji rząd zdecydował się na lockdown, który niedługo się kończy. Czy sytuacja ustabilizowała się już na tyle, by wszystkie sklepy zostały ponownie otwarte? Sprawdźcie szczegóły. Zapowiedzi godziny policyjnej Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd przy wprowadzaniu obostrzeń, nie kieruje się tylko sytuacją epidemiczną w kraju, ale także nastrojami społecznymi. Przed świętami wielkanocnymi pojawiały się głosy, że minister zdrowia rozważa wprowadzenie na ten czas godziny policyjnej. Spotkało się to z gigantycznym sprzeciwem społeczeństwa i godziny policyjnej nie ogłoszono. Zalecano za to, by Wielkanoc spędzać w jak najwęższym gronie – najlepiej tylko z domownikami. Kiedy otwarcie sklepów? Skoro lockdown kończy się już za 3 dni, Polacy chcieliby wiedzieć czy to oznacza, że od poniedziałku będą już mogli normalnie zrobić zakupy w sklepach, które teraz zostały zamknięte. Mowa o galeriach handlowych, sklepach budowlanych, meblowych i ze sprzętem RTV. Profesor Andrzej Horban, jeden z ekspertów na których powołuje się rząd, szczerze powiedział, że nie wie czy sklepy zostaną otwarte po zakończeniu lockdownu. Dziwi fakt, że zostało tak mało czasu, a nadal nic nie wiadomo – z pewnością niecierpliwią się zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy są właścicielami zamkniętych placówek. Niepewna majówka Niestety, podobno sytuacja w Polsce jest bardzo nieciekawa. Podczas, gdy w...

Czy kościoły zostaną zamknięte?
Adobe Stock
Newsy
Polacy cały czas przyjmują w kościele komunię do ust. Lekarze są tym przerażeni
Kościoły to jedne z niewielu miejsc, które mimo pandemii wciąż pozostają otwarte. Lekarze biją na alarm i krytykują decyzje rządu. W końcu tam również można zarazić się koronawirusem.

Otwarte kościoły to kwestia, która od wielu miesięcy rodzi ogromne emocje społeczne. Większość osób jest zniesmaczona faktem, że wciąż nie można zjeść obiadu w restauracji czy wybrać się do teatru, natomiast bez obaw można udać się do kościoła. Decyzja rządu jest niezrozumiała również dla lekarzy, wirusologów i ekspertów. Kościoły to ogniska koronawirusa? Niestety, w kościołach również można się zarazić koronawirusem. Nawet jeśli ksiądz podaje opłatek na dłoni (co dzieje się rzadko, bo raczej podaje prosto do ust), to przecież nie zakłada rękawiczek. Nie wiadomo czego wcześniej dotykał i czy sam nie jest zakażony.  Lądujący w ustach biały krążek to niezbyt higieniczna sprawa. Nie mówiąc już o spowiedziach, które często odbywają się bez zachowania odpowiedniego odstępu i maseczki. Miejsca kultu były ogniskami zakażeń w pierwszej fali pandemii. Wiemy to na 100%. (…) Moim zdaniem robienie wyjątku dla kościołów jest podyktowane sprawami niemerytorycznymi. Uważam, że należy spytać polityków, dlaczego udają, że jest jakaś nadprzyrodzona siła, która ma chronić starszych ludzi w kościołach – twierdzi dr Paweł Grzesiowski. Epidemiolog uważa również, że konieczność odprawiania mszy naraża nie tylko zdrowie wiernych, ale również duchownych, szczególnie tych, którzy mają już swoje lata. Widzimy, ile jest zakażeń wśród duchownych. To często również są osoby z grup ryzyka. Księża, zakonnice też są zagrożeni i uważam, że to ryzyko jest zupełnie niepotrzebne. Powinniśmy stosować dokładnie tę samą zasadę do wszystkich miejsc, niezależnie od ich przeznaczenia czy kultu religijnego. (…) grupa ludzi w kościele jest taką samą grupą jak w galerii czy na uczelni. Czy kościoły zostaną...

„Część z nas po prostu umrze” - prof. Simon ostrzega przed świątecznym śniadaniem w dużym gronie
Adobe Stock
Newsy
„Część z nas po prostu umrze” - prof. Simon ostrzega przed świątecznym śniadaniem w dużym gronie
Ze względu na dynamicznie rozwijającą się pandemię, a także zbliżające się święta wielkanocne, rząd wprowadził twarde obostrzenia. Eksperci ostrzegają, że ich nieprzestrzeganie może skończyć się dla społeczeństwa tragicznie.

Święta to czas, kiedy można spotkać się z rodziną i wspólnie celebrować te chwile. Co roku Wielkanoc wiąże się z pewnymi obchodami, bez których wiele osób nie wyobraża sobie tego okresu. Jednak tegoroczne świętowanie, będzie musiało się odbyć w nieco innych warunkach.  Dynamiczny wzrost zakażeń Walka z nieustępliwym koronawirusem, trwa już ponad rok. Mimo wielu obostrzeń, pandemia trwa w najlepsze. Na okres świąteczny prognozowany jest szczyt trzeciej fali wirusa. Obecnie można obserwować dynamiczne mutacje, które niosą o wiele gorsze konsekwencje niż wcześniej. W celu ograniczenia liczby osób zakażonych, rząd, w porozumieniu z ekspertami, wprowadził nowe zasady funkcjonowania społeczności. Obowiązują one od 27 marca do 9 kwietnia włącznie. Wśród nowych obostrzeń znajdują się takie jak: zamknięte żłobki i przedszkola z wyłączeniem służb porządkowych oraz medycznych, zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe,  ograniczony limit osób na powierzchni sklepów spożywczych oraz w kościołach,  zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie.  Ponadto rządzący apelują do Polaków do spędzenia Wielkanocy w kameralnym, rodzinnym gronie bez przemieszczania się. Wszelkie łamanie podanych przepisów może skutkować drastycznym wzrostem zakażeń, co spowoduje niewydolność służb medycznych.  Tradycja wielkanocna Zgodnie z wiekowymi obyczajami, co roku wielkanocne śniadanie zjada się w dużym, rodzinnym gronie. To czas, by spotkać się z dawno niewidzianymi krewnymi. Na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnych pysznych potraw jak żurek, babka, faszerowane jajka czy mazurek. Wiele osób wyczekuje tego okresu, aby pobiesiadować wspólnie z bliskimi.  Eksperci apelują o zachowanie rozsądku Najnowsze...