Wiele osób z wiekiem zauważa, że beztroskie lata, gdy można było jeść bez opamiętania, szybko mijają. Nieubłaganie nadchodzi czas, gdy ciastko czy porcja frytek zostawiają ślady w postaci dodatkowych kilogramów. Dlaczego z biegiem lat metabolizm zwalnia i co zrobić, by go przyspieszyć?

Czym jest metabolizm i wiek metaboliczny?

Gdy mówimy o metabolizmie, mamy na myśli zmiany wynikające z przemiany materii w organizmie, które zachodzą w trakcie procesu trawienia. Metabolizm zmienia się w trakcie trwania życia. Wiek metaboliczny, to wskaźnik, który określa tempo starzenia się organizmu.

Podstawą jest określenie szybkości spalania kalorii i wzoru tempa przemiany materii przypisanej jako norma dla określonego wieku metrykalnego. Wiek metaboliczny można zbadać np. korzystając z pomocy dietetyków, którzy jednocześnie są w stanie wskazać co należy zmienić w stylu życia i diecie, aby go zmniejszyć.

Jeśli wasz wiek metaboliczny jest wyższy od metrykalnego, w konsekwencji nie tylko wolniej trawicie zjedzone pokarmy, ale też szybciej się starzejecie. Dlatego warto się nim zainteresować, określić jego poziom i podjąć odpowiednie działania zmniejszające go.

Zobacz także:

Produkty, które znacząco obniżają wiek metaboliczny

Metabolizm jest uwarunkowany genetycznie i, jak już ustaliliśmy, zmienia się z wiekiem. Można jednak do pewnego stopnia wpływać na jego działanie. Wystarczy włączyć do diety konkretne produkty, które przyspieszają przemianę materii, a także dbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Produkty, które potrafią obniżyć wiek metaboliczny nawet o wiele lat:

  • Czerwona papryka. Zawiera silny przeciwutleniacz w postaci witaminy C: wzmacnia organizm, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje zmiany miażdżycowe, obniża ryzyko nowotworów i opóźnia procesy starzenia się organizmu
  • Owies. Dzięki dużej zawartości rozpuszczalnego błonnika, ziarna owsa potrafią obniżyć wysokie stężenie złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
  • Jagody. Zawarte są w nich witaminy A i C oraz z grupy B, a także żelazo, wapń i fosfor. Pomagają pozbyć się toksycznych substancji z organizmu oraz usprawniają procesy metaboliczne. Jednocześnie wpływają pozytywnie na krążenie krwi i podnoszą odporność. Regularnie jedzone jagody poprawiają też florę bakteryjną jelit, prace układu immunologicznego i obniżają poziom cukru we krwi 
  • Wiśnie. Są bombą witaminowo-mineralną. Poprawiają przemianę materii, obniżają cholesterol, łagodzą objawy stanów zapalnych, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i pomagają w stanach bezsenności

Źródło: O2, e-zikoapteka.pl