Obniżają cholesterol i normują cukier we krwi. Te grzyby są wyjątkowo zdrowe i tanie
Pixabay
Newsy

Obniżają cholesterol i normują cukier we krwi. Te grzyby są wyjątkowo zdrowe i tanie

Czy grzyby są zdrowe? To pytanie szczególnie często zadawane jest późnym latem i jesienią, gdy grzybiarze ruszają do lasów. Odpowiedź w dużej mierze zależy od ich gatunku. Z całą pewnością istnieją takie grzyby, które wyjątkowo korzystnie wpływają na ludzki organizm. 

Nawet nie wiecie jakie dobro macie tuż pod nosem. Nie tylko pełne smaku, lecz również wartości odżywczych. Te grzyby mogą być ważnym składnikiem wielu potraw, a także same mogą tworzyć wartościowe danie. Są lekkostrawne i łatwe w obróbce, a do tego wciąż tanie. 

Które grzyby są korzystne dla zdrowia? 

Istnieje kilka gatunków grzybów, o których mówi się, że są wartościowe dla zdrowia. Są wśród nich ulubione grzyby Japończyków – shiitake, Włochów – porcini, bogaczy – czarne trufle, jak również coraz bardziej popularne w naszym kraju boczniaki. 

Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę jednymi z najzdrowszych grzybów są znane i lubiane pieczarki. 

Zobacz także
Kiedy solicie pieczarki? Przed, w trakcie czy na końcu smażenia? Od dziś róbcie tylko tak

Kiedy solicie pieczarki? Przed, w trakcie czy na końcu smażenia? Od dziś róbcie tylko tak

Jak mrozić pieczarki? Koniecznie zróbcie 1 rzecz przed zamrożeniem, żeby nie straciły koloru

Jak mrozić pieczarki? Koniecznie zróbcie 1 rzecz przed zamrożeniem, żeby nie straciły koloru

Do czego można wykorzystywać pieczarki? 

Pieczarki mają szerokie zastosowanie w kuchni europejskiej. W polskich domach dodaje się je do różnego rodzaju dań.  Poczynając od śniadania w postaci jajecznicy z pieczarkami i natką pietruszki. Poprzez lekkie dania obiadowe jak choćby zupa pieczarkowa, risotto i makaron z pieczarkami.  

Są świetnym dodatkiem do kasz i sałatek, a także niezastąpionym składnikiem sosów i farszy. Nie mogą się obyć bez nich: pizza, bitki, gulasze, zrazy, a także duszony kurczak. 

Pieczarki obniżają poziom złego cholesterolu 

Pieczarki zna cały świat. W Wielkiej Brytanii, pod pojęciem grzyby funkcjonują w zasadzie tylko pieczarki. Najwidoczniej Brytyjczycy wiedzą co dobre dla ich zdrowia.  

  • Są lekkostrawne i niskokaloryczne. Jeżeli więc chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy, sięgajcie po nie jak najczęściej. 

  • Zawierają duże ilości witamin z grupy B, jak również witaminę D, C i ważne składniki mineralne. 

  • Związki zawarte w pieczarkach wykazują działanie antynowotworowe. Co więcej, wykorzystuje się je w leczeniu niektórych rodzajów raka.  

  • Popularne pieczarki pomagają również obniżyć tzw. zły cholesterol, który przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia. 

  • Te niepozorne grzyby mają również znaczenie w profilaktyce rozwoju cukrzycy, gdyż poprawiają gospodarkę glukozy. Warto je jeść nawet codziennie. 

Źródło: zywienie.medonet.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie
AdobeStock
Newsy
Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie
Grzyby pojawiły się już w lasach i na naszych talerzach. Wszyscy cenimy je za ich wyjątkowy aromat i tak ceniony w kuchni smak umami. Okazuje się jednak, że oprócz walorów smakowych, grzyby mają też cenne właściwości zdrowotne.

Grzyby od wieków są cenione za swój smak i zapach, jednak przy zwykło się o nich mówić, że mają niewiele wartości odżywczych. Ten mit warto jednak obalić, gdyż w rzeczywistości te leśne skarby mają wiele właściwości, wspierających nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.  Grzyby dla zdrowia ciała i ducha Naukowcy z Penn State College of Medicine w Hershey przeprowadzili aż trzy badania nad potencjalnymi zdrowotnymi korzyściami, płynącymi z jedzenia grzybów. Pierwsze badanie sugerowało, że jedzenie grzybów może obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Kolejne, wiązało spożywanie grzybów ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Ostatnie natomiast udowadniało, że włączając do diety umiarkowane dawki grzybów, zmniejszamy ryzyko zachorowania na depresję. Wyniki tych badań opublikowano w piśmie „Journal of Affective Disorders”. Czy jedzenie grzybów chroni przed depresją? W latach 2005-2016 zbierano dane od ponad 24 tysięcy dorosłych mieszkańców USA i pytano ich o dietę oraz zdrowie psychiczne. Naukowcy z Penn State College of Medicine zauważyli, że uczestnicy badania, którzy spożywali grzyby, wykazywali niższe ryzyko zachorowania na depresję. Średni wiek badanych wynosił 45 lat, a większość z nich (66 proc.) była rasy białej. Według badania, największe ilości grzybów w swojej diecie miały białe kobiety z wyższym wykształceniem. Choć badanie pokazało zależność między jedzeniem grzybów, a zmniejszeniem ryzyka chorowania na depresję, naukowcy stwierdzili także, że większe ilości grzybów wcale nie zapewniały lepszych rezultatów. Nie warto więc przesadzać i spożywać ich w nadmiarze, gdyż nie spowoduje to większej ochrony przed depresją. Zawsze należy też pamiętać, że kiedy widzimy u siebie objawy depresji, powinniśmy udać się do...

Mrozicie tak grzyby? Ta 1 czynność wpływa na smak i sprawia, że są lekkostrawne
Adobe Stock
Newsy
Mrozicie tak grzyby? Ta 1 czynność wpływa na smak i sprawia, że są lekkostrawne
Wrzesień to dobry moment na zadanie sobie pytania: jak powinno się mrozić grzyby, by zachowały smak i aromat? Wbrew pozorom, nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. A wystarczy jedno dodatkowe działanie. 

Mrożenie to, obok suszenia i marynowania, najbardziej powszechny sposób przechowywania grzybów. O ile marynowanie i suszenie nieco ograniczają możliwości spożytkowania ich później spożytkowania, o tyle mrożenie daje szerokie pole do popisu w tej kwestii. Ważne jednak, by zrobić to odpowiednio. Tylko w ten sposób zachowają smak, a co więcej – będą bardziej lekkostrawne.   Czy powinno się mrozić grzyby w całości, czy w kawałkach?  Ta kwestia zastanawia wiele osób. Z jednej strony całe kapelusze wyglądają naprawdę pięknie, z drugiej – może lepiej i bezpieczniej będzie je pokroić. My zdecydowanie przychylamy się do drugiego rozwiązania. Nie chodzi tu o to, by szatkować grzyby, jedynie by sprawdzić, czy nie są one robaczywe.  Zdrowa nóżka wcale nie oznacza zdrowego kapelusza. Lepiej przeciąć go i sprawdzić, czy są w nim dziurki i kanaliki po pasożytach. Mrożenie całych grzybów ma pewien sens w momencie, gdy są one młode lub bardzo młode. Ze względu na krótki czas wzrostu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zainfekowania robakami.   Po co obgotowuje się grzyby?  Przed mrożeniem obgotowuje się grzyby z dwóch powodów: dla zdrowia i dla smaku. Grzyby należą do pokarmów ciężkostrawnych, a ten zabieg powoduje, że stają się łatwiej przyswajalne przez organizm. Nie będziecie więc musieli po każdym grzybowym kęsie łykać proszków na wątrobę.  Niektóre gatunki, jak chociażby kanie i rydze wymagają absolutnego obgotowania przed mrożeniem. W przeciwnym razie staną się gorzkie i zepsują wam przyrządzane potrawy. Pozostałe grzyby również zyskają na smaku, jeżeli poddacie ich temu procesowi.  Jak poprawnie mrozić grzyby?  Dokładnie oczyśćcie grzyby ściereczką i krótko umyjcie pod bieżącą, zimną wodą.  Włóżcie je do garnka i...

To bardzo stara i szkodliwa tradycja wśród niektórych grzybiarzy. Może was wiele kosztować
AdobeStock
Newsy
To bardzo stara i szkodliwa tradycja wśród niektórych grzybiarzy. Może was wiele kosztować
Chodzenie na grzyby i cała otoczka z tym związana jest swego rodzaju rytuałem, który każdego roku znajduje wielu miłośników. Część z nich niestety praktykuje pewien zwyczaj, który ma niewiele wspólnego z bezpiecznym grzybobraniem.

Zdawałoby się, że grzybiarze dobrze wiedzą, które grzyby można zbierać, a których nie. I najczęściej tak jest, choć niektórzy amatorzy zbierania tych darów lasu wciąż trzymają się pewnej tradycji, która nie ma wiele wspólnego z odpowiedzialnym grzybobraniem. Sprawdźcie, jakie to może mieć konsekwencje.  Szkodliwy zwyczaj na grzybobraniu  Być może część z was jeszcze pamięta dawną tradycję, która wciąż, choć rzadko, jest przez niektórych praktykowana. Polega ona na tym, by na koniec grzybobrania zerwać kilka czerwonych muchomorów i „udekorować” nimi kosz pełen zebranych grzybów. Być może zbiory wyglądają dzięki temu ładniej, ale nie dajcie się zwieść - muchomory mogą wam zaszkodzić nawet, jeśli nie będziecie ich jeść. Znajdujące się na nich toksyny przejdą na resztę grzybów w koszyku, a to oznacza, że nawet te jadalne po spożyciu mogą spowodować bóle brzucha, wymioty i inne objawy zatrucia pokarmowego. Dlatego pamiętajcie - muchomory należy zawsze zostawić w lesie. Moda na jedzenie muchomorów Niestety, w tym roku nie brakuje nawet i takich „odważnych”, którzy postanawiają jeść muchomory. Uważają, że odpowiednia obróbka oraz dawkowanie sprawia, że muchomory wcale nie są trujące, a wręcz mogą mieć właściwości lecznicze. Nie jest to prawda - trujących grzybów absolutnie nie wolno spożywać pod żadnym pozorem. Mogą być one zagrożeniem dla waszego zdrowia, a nawet życia. Zawsze też upewnijcie się, czy aby na pewno zebrane przez was okazy są jadalne. Jakiś czas temu pewna influencerka zasłynęła w internecie filmem, na którym je jajecznicę z „kurkami”. Widzowie szybko wyprowadzili kobietę z błędu tłumacząc jej, że grzyby w jajecznicy to nie kurki, a lisówki, które są trujące. Na szczęście bohaterce filmu nic poważnego się nie stało.  @hanusiawielka...

GIS radzi, jak bezpiecznie zbierać grzyby. Nigdy nie róbcie tej 1 rzeczy
Adobe Stock
Newsy
GIS radzi, jak bezpiecznie zbierać grzyby. Nigdy nie róbcie tej 1 rzeczy
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował poradnik, w którym radzi, jak zbierać grzyby w sposób bezpieczny i co zrobić w razie zatrucia grzybami. Sprawdźcie, na co trzeba zwrócić uwagę i czego nie wolno robić na grzybobraniu.

W lasach trwa sezon na zbieranie grzybów, w związku z czym nawet mniej doświadczeni amatorzy grzybobrania chwycili za koszyki i ruszyli do lasów na łowy. Zbieranie grzybów jest bardzo odprężające i zdrowe - w końcu to okazja do spędzenia kilku godzin na świeżym powietrzu. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym i pomyśleć dwa razy, zanim się wrzuci znaleziony okaz do koszyka. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował krótki poradnik dotyczący bezpiecznego zbierania grzybów. Stosujecie już te zasady w praktyce?  Jak zbierać grzyby? Przy zbieraniu grzybów łatwo jest się pomylić, a taka pomyłka może kosztować zdrowie. W najgorszych przypadkach zagrożone jest nawet wasze życie, dlatego tak ważne jest, by ściśle stosować się do zasad wyznawanych przez doświadczonych grzybiarzy: zbierajcie tylko te grzyby, które dobrze znacie - to najważniejsza zasada, którą powinien do serca wziąć sobie każdy zbierający grzyby. Jeśli macie choć najdrobniejsze wątpliwości dotyczące znalezionego okazu, zostawcie go w lesie. Wiele grzybów niejadalnych, a nawet trujących można łatwo pomylić z jadalnymi. nie zbierajcie małych grzybów - bardzo młode okazy trujących grzybów można łatwo pomylić z jadalnymi nie warto także zbierać do koszyka wyraźnie przerośniętych grzybów. Takie okazy mogą kumulować w sobie nadmiar niekorzystnych dla ludzi związków i metali ciężkich grzyby należy wykręcać, a nie wycinać z podłoża - dzięki temu możecie dokładnie obejrzeć grzybnię, co pozwoli zidentyfikować gatunek zainstalujcie na smartfonie aplikację mobilną z atlasem grzybów, by móc upewnić się, czy zebrane przez was okazy na pewno są jadalne. Jeśli jesteście tradycjonalistami, weźcie ze sobą atlas w formie papierowej zebrane grzyby wrzucajcie do wiklinowego kosza lub łubianki. Jeśli wrzucicie je do wiadra lub...