Nasiona lnu podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Nie tylko ze względu na ich ogromny potencjał dietetyczny. Można je wykorzystać w profilaktyce różnych schorzeń. Ich korzystny wpływ na zdrowie nie ma sobie równych.

Właściwości prozdrowotne ziaren lnu

Mało intersujący wygląd siemienia lnianego nie przeszkadza siemieniu lnianemu posiadać licznych właściwości leczniczych. Maleńkie ziarenka lnu mają ogromną moc. Zawierają bowiem bardzo dużo zdrowych tłuszczów, a także białko, kwasy organiczne, witaminę C, enzymy, sole mineralne oraz cynk, magnez i żelazo.

Badacze często sięgają po siemię lniane. Naukowcy przekonują, że trzy łyżki siemienia lnianego dziennie mogą wspomóc walkę z wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi. 

Siemię lniane w potwierdzony sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, endometrium, raka jajnika, raka prostaty i raka jelita grubego. Działanie przeciwnowotworowe nasiona lnu zawdzięczają obecności kwasu tłuszczowego ALA i ligan. Substancje mają działanie antyoksydacyjne i hamuje rozwój guzów, utrudniając wzrost komórek nowotworowych.

Zobacz także:

W badaniach wykazano także, że u osób chorujących na cukrzycę typu 2, które przez miesiąc przyjmowały 10-20 g mielonego siemienia, spadek poziomu glukozy wynosi od 8 do 20%. Siemię wpływa  w naturalny na regulowanie jej zawartości we krwi.

Zawarte w siemieniu lnianym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają również skórę głowy i zapewniają jej optymalne nawilżenie.

Same czarne ziarenka lnu to jednak nie wszystko. Olej uzyskiwany z tych nasion również jest niezwykle zdrowy. Zawiera  kwasy tłuszczowe omega-6, sterole roślinne i witaminę E. Olej lniany może być wykorzystywany choćby do olejowania włosów. 

Czy nasiona lnu pomagają w zbijaniu wagi?

Spadek wagi dzięki stosowaniu siemienia lnianego, racjonalnej diecie odchudzającej oraz ćwiczeniom fizycznym jest niemalże gwarantowany. Nasiona lnu to niezastąpiony pomocnik w walce z niechcianymi kilogramami, głównie przez pozytywny wpływ na układ pokarmowy.

Nasiona zawierają elementy rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Błonnik rozpuszczalny wykazuje właściwości żelujące, sprawia, że po posiłku dłużej odczuwamy sytość. Błonnik nierozpuszczalny wiąże wodę. Usprawnia w ten sposób perystaltykę jelit i reguluje cykl wypróżnień.

W jaki sposób spożywać nasiona lnu? 

Zalejcie 2 łyżki świeżo zmielonych nasion zalać ciepłą wodą – powinno wystarczyć ćwierć szklanki. Potem pozostaje odczekać około 1,5 - 2 godziny. Pamiętajcie tylko, by nie zalewać mielonych ziaren lnu wrzącą wodą prosto z czajnika.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z dobrodziejstwa lnu w postaci całych ziarenek. Zalejcie je w podobny sposób i odstawcie na podobny czas jak w przypadku nasion mielonych do napęcznienia.

Taką mieszankę warto spożywać nawet kilka razy dziennie. Można dodawać je do jogurtu, owsianki, mleka czy innych przekąsek.