co ugotować na obiad na piątek (bez mięsa)
Adobe Stock
Newsy

Obiad na piątek: pomysły na obiad bez mięsa (2 propozycje menu z rybą i bez)

Obiad na piątek tradycyjnie nie powinien zawierać mięsa. Mamy dla was dwa pomysły na dwudaniowy piątkowy obiad z deserem. W jednej wersji jecie rybę i warzywa sezonowe, w drugiej bez ryby, ale pysznie i sycąco.
Karolina Stępniewska
kwiecień 30, 2021

Jeśli znowu zastanawiacie się, co ugotować na obiad i wszystkiego wam się odechciewa, bo brakuje wam już pomysłów, trafiliście w dobre miejsce. Postanowiliśmy was wyręczyć i ułożyliśmy za was menu na piątkowy obiad bez mięsa. Proponujemy dwie wersje obiadu na piątek: z rybą i bez.

Magda Gessler odpowiada na pytania


Obiad na piątek bez ryby

Nie wszyscy lubią ryby, a bez nich też można przygotować pyszny obiad bez mięsa. Dzisiaj proponujemy:

Obiad na piątek z rybą

Jeśli jadacie ryby, to menu na piątkowy obiad jest idealne. Wybierając się na zakupy, sprawdźcie, jakich ryb nie kupować i na co zwracać uwagę przy zakupie ryb. Do zupy i dodatków wybierzcie produkty sezonowe.

 

 

Zobacz także

Czy w piątek można jeść mięso?

Zgodnie z tradycją katolicy nie jedzą w piątki mięsa. Czy jest to zakazane przez Kościół? Nie do końca. Wg kościelnych przepisów w piątki nie obowiązuje post, należy jednak zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Czwarte przykazanie kościelne mówi:

„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".

Czym jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Każdy katolik powyżej 14 roku życia aż do końca swojego życia powinien powstrzymać się od jedzenia mięsa (poza rybami) w każdy piątek, za wyjątkiem uroczystości liturgicznych najwyższej rangi (np. pierwszy piątek po Wielkanocy). Ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Należy się wtedy również powstrzymać od udziału w zabawach.


Kto może jeść mięso w piątek?


Katolicy zwolnieni z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od mięsa w piątki to:

  • dzieci do 14 roku życia
  • chorzy
  • osoby, które nie mają wpływu na wybór jedzenia (np. odżywiają się na stołówkach)

Czytaj także:

Komentarze