Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" ma dużo wspólnego z rzeczywistością. Jeśli dbacie o jakość spożywanych posiłków, daleki od symbolicznego ruch i odpowiednie nawilżenie skóry, wasz organizm będzie wdzięczny. Zdrowie można zachować na długie lata. Wystarczy, że wiecie, jak funkcjonuje.

Ciało daje objawy chorobowe jeszcze przed chorobą

Uważność wobec własnego ciała to podstawa w dbaniu o zdrowie i jakość życia. Ciało zresztą reaguje na wszystko, co w nim zachodzi. Od razu rozpoznacie niestrawność, przejedzenie, efekty imprezy zakrapianej alkoholem czy zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej.

Ciało to prawdziwy barometr waszego zdrowia, który sprawia, że w porę możecie się zorientować, kiedy coś jest nie tak. Obserwacja zmian na skórze może wam przynieść sporo korzyści, m.in. uniknięcie wizyty lekarskiej lub przepuszczenie sporej sumy na drogie, apteczne specyfiki. 

Warto czasem obejrzeć swój język

Podczas wizyty lekarskiej pierwszym co robi lekarz, jest oglądanie stanu jamy ustnej. Wy możecie zrobić to samo. Wygląd jamy ustnej dostarcza wielu ważnych informacji. Każda zmiana w tej przestrzeni - nadmiernie popękanie, zmieniona struktura albo spuchnięcie, mogą świadczyć o zmianie w stanie zdrowia. 

Zobacz także:

Wygląd języka, a choroby

Blady język będzie oznaczał, że wasz organizm został poddany niskiej temperaturze. Może być to efekt nadmiernego ochłodzenia ciała. Bladoszary może mówić o braku żelaza i początku anemii. Natomiast sinawy dotyczy osób z zaburzeniami krążenia. Każdy z tych objawów to większa podatność na infekcje. 

Niewielkie spękania wyglądające jak rowki mogą być objawem nieprawidłowego przyswajania składników odżywczych. Taki stan języka dotyczy głównie problemów z witaminami z grupy B. To niezwykle ważna grupa, która bierze udział w produkcji nie tylko komórek odpornościowych, ale także hormonów i enzymów. 

Problemy ze śledzioną objawią się nieco powiększonym językiem. Może też wyglądać na spuchnięty. Jego zmniejszenie zaobserwujecie natomiast przy niedoborach witaminowych i mineralnych. Co z białym nalotem? To także sygnał, który powinien obudzić w was czujność.

Biały język na całej powierzchni może oznaczać kandydozę. Gruby nalot o żółtym zabarwieniu towarzyszy zwykle schorzeniom dróg moczowych. Identyczny symptom występuje w przypadku zapalenia jamy ustnej oraz zaburzeń mikroflory jelitowej. Niezwykle ważnej w okresie jesienno-zimowym.

Popękany język też coś mówi o zdrowiu. Najczęściej pęknięcia świadczą o odwodnieniu organizmu. Popękanie oznacza, że błony śluzowe dróg oddechowych są wysuszone i stają się łatwym celem dla zarazków. W razie kontaktu z wirusem mogą okazać się bezbronne. Taki efekt możecie zaobserwować np. na kacu.