jezyk
Adobe Stock
Newsy

Tak wygląda wasz język? To znak, że nie jesteście odporni na choroby i infekcje. Jecie za mało...

Nie musicie biegać do lekarza przy każdej, nawet najmniejszej dolegliwości. Obserwacja znaków, jakie pojawiają się na waszym ciele może dużo powiedzieć o stanie waszego zdrowia.
Aleksandra Jaworska
styczeń 13, 2021

Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" ma dużo wspólnego z rzeczywistością. Jeśli dbacie o jakość spożywanych posiłków, daleki od symbolicznego ruch i odpowiednie nawilżenie skóry, wasz organizm będzie wdzięczny. Zdrowie można zachować na długie lata. Wystarczy, że wiecie, jak funkcjonuje.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Ciało daje objawy chorobowe jeszcze przed chorobą

Uważność wobec własnego ciała to podstawa w dbaniu o zdrowie i jakość życia. Ciało zresztą reaguje na wszystko, co w nim zachodzi. Od razu rozpoznacie niestrawność, przejedzenie, efekty imprezy zakrapianej alkoholem czy zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej.

Ciało to prawdziwy barometr waszego zdrowia, który sprawia, że w porę możecie się zorientować, kiedy coś jest nie tak. Obserwacja zmian na skórze może wam przynieść sporo korzyści, m.in. uniknięcie wizyty lekarskiej lub przepuszczenie sporej sumy na drogie, apteczne specyfiki. 

Warto czasem obejrzeć swój język

Podczas wizyty lekarskiej pierwszym co robi lekarz, jest oglądanie stanu jamy ustnej. Wy możecie zrobić to samo. Wygląd jamy ustnej dostarcza wielu ważnych informacji. Każda zmiana w tej przestrzeni - nadmiernie popękanie, zmieniona struktura albo spuchnięcie, mogą świadczyć o zmianie w stanie zdrowia. 

Wygląd języka, a choroby

Blady język będzie oznaczał, że wasz organizm został poddany niskiej temperaturze. Może być to efekt nadmiernego ochłodzenia ciała. Bladoszary może mówić o braku żelaza i początku anemii. Natomiast sinawy dotyczy osób z zaburzeniami krążenia. Każdy z tych objawów to większa podatność na infekcje. 

Niewielkie spękania wyglądające jak rowki mogą być objawem nieprawidłowego przyswajania składników odżywczych. Taki stan języka dotyczy głównie problemów z witaminami z grupy B. To niezwykle ważna grupa, która bierze udział w produkcji nie tylko komórek odpornościowych, ale także hormonów i enzymów. 

Problemy ze śledzioną objawią się nieco powiększonym językiem. Może też wyglądać na spuchnięty. Jego zmniejszenie zaobserwujecie natomiast przy niedoborach witaminowych i mineralnych. Co z białym nalotem? To także sygnał, który powinien obudzić w was czujność.

Biały język na całej powierzchni może oznaczać kandydozę. Gruby nalot o żółtym zabarwieniu towarzyszy zwykle schorzeniom dróg moczowych. Identyczny symptom występuje w przypadku zapalenia jamy ustnej oraz zaburzeń mikroflory jelitowej. Niezwykle ważnej w okresie jesienno-zimowym.

Popękany język też coś mówi o zdrowiu. Najczęściej pęknięcia świadczą o odwodnieniu organizmu. Popękanie oznacza, że błony śluzowe dróg oddechowych są wysuszone i stają się łatwym celem dla zarazków. W razie kontaktu z wirusem mogą okazać się bezbronne. Taki efekt możecie zaobserwować np. na kacu.

Komentarze
biedna kobieta
Adobe Stock
Newsy Polacy na starość nie będą mieli na chleb. Rozwiązanie? Szokujący pomysł ekspertów
Sytuacja przeciętnego Polaka od lat nie napawa optymizmem. Jak się okazuje, może być jeszcze gorzej. Jakie zmiany czekają Polaków w nadchodzącej przyszłości?
Aleksandra Jaworska
styczeń 13, 2021

Szybko starzejące się społeczeństwo to nie najlepszy znak dla gospodarki kraju. Oznacza to, że przybywa osób starszych, a coraz mniej rodzi się młodych.  Polska jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Taka sytuacja musi odbić się na rynku pracy, ale nie tylko. Jak wynika z raportu Instytutu Emerytalnego, do 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym osiągnie niewiele ponad 14 mln osób, a osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy 15 mln osób. Za kilkadziesiąt lat osób w wieku po aktywności zawodowej będzie więcej niż tych, którzy dopiero zamierzają wejść na rynek pracy. Dane są na tyle niepojące, że ich uwzględnienie będzie wręcz konieczne. Pracujący będą mieli na sobie większy ciężar, by utrzymać osoby już niepracujące. Najprawdopodobniej odbędzie się to za pomocą podatków, które będą jedynie wzrastać. Już teraz wiele osób narzeka na podatek cukrowy czy handlowy. Jak się okazuje, może być to jedynie wierzchołek góry lodowej, która może okazać się znacznie bardziej ponura i przykra dla kieszeni. Na skutek starzenia się społeczeństwa zniknie około 2,3 mln osób. Dane dotyczą okresu 20 lat naprzód. Na znaczeniu może wówczas zyskiwać grupa, która będzie w wieku produkcyjnym. Właśnie od nich zależeć będzie tempo rozwoju gospodarki oraz bezpieczeństwo socjalne osób starszych. Ile osób jest w wieku emerytalnym? W 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353,8 tys. osób, podczas gdy w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. Oznacza to, że osób, które mają szansę wejść na rynek pracy, jest coraz mniej. W perspektywie 20 lat naprzód to tak jakby wszyscy mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy zniknęli z rynku pracy. Ten bardzo wyrazisty przykład doskonale pokazuje, że sytuacja...

Przeczytaj