Galareta to przysmak pamiętający czasy PRL-u. Wówczas była częstym gościem na stołach podczas wielu uroczystości. Stanowiła idealną przekąskę. Do dziś cieszy się sporą popularnością, a wiele osób nie wyobraża sobie rodzinnych imprez bądź innych uroczystości bez tego dania.

Sekret przygotowania

Tajemnica pysznych nóżek w galarecie tkwi w powolnym oraz długim gotowaniu. Przez ten czas wygotowuje się z nich cały kolagen, który w następstwie pozwala na zastygnięcie potrawy bez konieczności dodawania do środka żelatyny, jako składnika ściągającego całą potrawę. Warto dodać, że kolagen jest nazywany również białkiem młodości. Jest bardzo korzystny dla skóry, włosów i paznokci. Oprócz właściwości, jakie wynikają z okresu przyrządzania tego dania to jej smak jest równie pyszny oraz często przywraca wspomnienia z dawnych czasów.

Niezbędne do gotowania 

Do przyrządzania zimnych nóżek konieczne jest przygotowanie oczywiście nóżek wieprzowych, golonki oraz warzyw, najlepiej marchewki, korzenia pietruszki i selera. Przyda się również cebula, którą przed gotowaniem należy opalić nad ogniem, aby nadała potrawie odpowiedniego aromatu. Podczas gotowania tego dania nie wolno zapomnieć o przyprawach, takich jak ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, sól czy pieprz. Zioła będą tutaj dopełnieniem całości. Mimo iż potrawa jest dość czasochłonna do przygotowania, to warto poświęcić jej więcej czasu, aby później móc bezkarnie delektować się jej smakiem. 

Sposób serwowania

Ta potrawa najlepiej smakuje podawana solo wraz ze świeżym pieczywem. Część osób lubi dodatek kilku kropli octu bądź soku z cytryny, co dodatkowo podkręci smak całego dania. Na różnych uroczystościach jako dodatek do potrawy można zaserwować coś pikantnego, co wzbogaci aromat zimnych nóżek. Praktykowanym uzupełnieniem może być przykładowo sos tatarski, ćwikła, chrzan, musztarda czy nawet marynowane grzybki, papryka bądź ogórki. Takie dodatki będą idealnym uzupełnieniem dania na wszelkiego rodzaju imprezach. Galareta z nóżek doskonale sprawdza się jako przekąska.

Zobacz także:

Patent na nóżki

Czasem zdarza się, że galareta nie chce wyjść z naczynia. Wówczas wystarczy delikatnie okrojenie jej po bokach tuż przy krawędziach, dzięki czemu powinny wyjść bez problemu. Jeśli jednak zależy Wam na nienagannym wyglądzie zimnych nóżek, możecie wykorzystać kuchenną ściereczkę. W owym czasie należy bawełniany materiał zamoczyć w gorącej wodzie, a później owinąć nim naczynie z galaretą i odstawić na chwilę. Po upływie już nawet minuty, wyjdzie w idealnym stanie.