Nowy sposób na ominięcie zakazu handlu. Pracownik choć jest, to go nie ma i was nie obsłuży
AdobeStock
Newsy

Nowy sposób na ominięcie zakazu handlu. Pracownik choć jest, to i tak was nie obsłuży

Sieć Żabka wymyśliła kolejny sposób na to, by pomimo zakazu otwierać swoje sklepy w niedzielę. Mogą się jednak niemiło zdziwić miłośnicy używek i mocnych trunków.

Odkąd wprowadzono w Polsce zakaz handlu, sieci sklepów spożywczych zaczęły obmyślać sposoby, które umożliwiłyby otwarcie placówek pomimo zakazu. Mieliśmy już więc sklepy działające jako restauracje czy punkty pocztowe, jednak przez zaostrzenie przepisów taka działalność jest już niemożliwa.

To jednak nie powstrzymuje handlowców, którzy realizują kolejne pomysły na obejście zakazu handlu. Najnowszy sposób Żabki jest dość zaskakujący, choć wydaje się, że póki co - działa. 

Zagadkowe zachowanie pracowników Żabki

Jeżeli w ostatnią niedzielę próbowaliście zrobić zakupy w Żabce, mogło was zaskoczyć dziwne zachowanie pracowników. Nie kasują oni w ogóle produktów przy kasie, a zamiast tego stoją za ladą i praktycznie nie odzywają się do klientów.

Z czego to wynika? Okazuje się, że od niedawna pracownicy sklepów sieci Żabka w tygodniu zajmują się wykładaniem towaru i kasowaniem produktów, a w niedziele są… ochroniarzami. To tłumaczy ich powściągliwość w kontaktach z klientami, jednak dlaczego Żabka zdecydowała się na taki krok? 

Zobacz także
Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi

Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi

Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? "To czas dla rodziny, na modlitwę"

Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? „To czas dla rodziny, na modlitwę"

Tak Żabka omija zakaz handlu w niedzielę

Jak wiadomo, ochroniarz w sklepie zajmuje się pilnowaniem porządku i wypatrywaniem złodziei, a nie podawaniem i kasowaniem produktów. Tak też dzieje się w Żabkach, które są otwarte w niedzielę. Portal Wirtualna Polska cytuje wypowiedź swojego czytelnika, który niemiło się zdziwił, gdy w niedzielę nie mógł kupić papierosów:

– Sprzedawca odmówił sprzedania papierosów, ale nie potrafił mi wyjaśnić, dlaczego nie może podać towaru, który leży przy kasie – napisał czytelnik WP. 

Odpowiedź jest prosta – pracownicy Żabki są w niedzielę ochroniarzami, a nie kasjerami. A ochroniarz nie może podać papierosów, alkoholu i innych produktów znajdujących się za kasą. Nie może też tych produktów sprzedawać, w związku z czym w niedzielę da się zrobić zakupy tylko w tych Żabkach, w których działają kasy samoobsługowe.

Ale ochroniarz może za to otworzyć sklep – i o to tutaj chodzi. W ustawie o zakazie handlu nie doprecyzowano bowiem, czy praca ochroniarza ma związek z handlem. Co nie zostało uściślone, nie jest zakazane – najwyraźniej z takiego założenia wyszła sieć Żabka. 

Stanowisko sieci Żabka w sprawie otwarcia sklepów w niedziele

Czy zalecenie o przemianie kasjerów w ochroniarzy jest odgórne? Prawdopodobnie nie. Jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Żabki dla portalu Wiadomości Handlowe, sieć jedynie rekomenduje franczyzobiorcom działania, które są zgodnie z prawem:

– Żabka Polska działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i tylko działania zgodne z prawem są przez spółkę rekomendowane. Na prośbę franczyzobiorców udzielamy odpowiedzi w kwestiach dla nich niejasnych, które w świetle nowej, skomplikowanej regulacji budzą wątpliwości małych przedsiębiorców. W ramach sieci Żabka funkcjonują sklepy o różnej wielkości i profilu, dlatego franczyzobiorcy mogą korzystać z odmiennych wyłączeń, o ile spełniają kryteria zapisane w przepisach

Źródło: finanse.wp.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Biedronki staną się... placówkami medycznymi? Zaskakujący pomysł na ominięcie przepisów
AdobeStock
Newsy
Biedronki staną się... placówkami medycznymi? Zaskakujący pomysł na ominięcie przepisów
Jedna z największych sieci handlowych w Polsce zacznie znów działać w niedzielę? Wiele na to wskazuje.

Zakaz handlu w niedzielę wzbudził (i wciąż wzbudza) w Polsce wielkie emocje, gdy tylko pojawiła się zapowiedź wprowadzenia takich przepisów. Zakaz obowiązuje już kilka lat, jednak trudno powiedzieć, czy pomysłodawcy osiągnęli nim to, co sobie założyli. Osoby pracujące w handlu mają co prawda wolne niedziele, ale za to w soboty pracują do późna rozkładając towar lub zaczynają w poniedziałek bardzo wcześnie rano, żeby przygotować sklep na rozpoczynający się tydzień.  Również sieci handlowe szukały sposobów na to, by sklepy były czynne w niedzielę pomimo zakazu. Większość ich placówek zaczęła funkcjonować jako punkty pocztowe, co umożliwiło legalne otwarcie sklepu w niedzielę. Ta „furtka” została już w przepisach zamknięta, ale handlowcy znaleźli kolejny sposób na obejście przepisów.  Po poradę lekarską do Biedronki? Wysiłku handlowców w wymyśleniu możliwości legalnego otwarcia sklepów w niedzielę nie ustają. Już chodzą słuchy, że Biedronka wpadła na taki pomysł i już od tego miesiąca część sklepów tej sieci będzie czynna w niedzielę. Jakiś czas temu między pracownikami sieci zaczęła krążyć informacja o tym, że sklepy Biedronki mają zostać przekształcone w placówki medyczne i tym samym otwarte w każdą niedzielę. Oficjalnie nie zostało to jeszcze potwierdzone, ale niektórzy pracownicy, którzy dostali grafiki pracy na lipiec mają w nich zaznaczone niedziele jako dni pracujące: – Do 25 dnia miesiąca otrzymujemy grafiki na przyszły miesiąc. Według kalendarza handlowca, w lipcu nie są przewidziane żadne niedziele handlowe. Tymczasem, w niektórych Biedronkach w Polsce zaplanowano grafiki na wszystkie niedziele lipca – relacjonuje „Głos Wielkopolski”, cytując pracownicę Biedronki.  Podobno ta niepotwierdzona jeszcze informacja zaczęła krążyć w zamkniętych grupach...

żabka catering dieta pudełkowa
Adobe Stock
Newsy
Żabka idzie „o krok dalej” i wprowadza zupełnie nową usługę. Zdębiejecie, gdy to przeczytacie
Sieć sklepów spożywczych Żabka, wyznacza ogólnopolskie trendy. Zaczęło się od placówek pocztowych, teraz będzie coś jeszcze bardziej innowacyjnego.

Jedna z największych firm cateringowych działających na polu tzw. diet pudełkowych, właśnie przechodzi pod kontrolę sieci sklepów Żabka. Odpowiedź na potrzeby milionów klientów – taki komunikat płynie z centrali Żabki w kontekście przejęcia przez sieć spółki cateringowej. Czy rzeczywiście Żabka spełnia tym ruchem najskrytsze marzenia i oczekiwania polskich konsumentów – nie nam to oceniać. W jaki sposób sieć sklepów Żabka osiągnęła swój sukces? Tak czy siak, z punktu widzenia biznesowego, to duży i odważny krok naprzód. Nie pierwszy w historii sieci. Żabka zyskała sporą popularność wśród Polaków za sprawą wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Sieci udało się ominąć ten zakaz. Żabki pozostają otwarte we wszystkie niedziele niehandlowe dzięki jednemu sprytnemu trikowi. Chodzi oczywiście o obecność tzw. placówek pocztowych na terenie wszystkich otwartych w niedziele sklepów sieci. W ten sposób Żabka stała się punktem zaopatrzeniowym milionów Polaków w niedziele i święta. Szczególnie bogatą ofertą sklepy mogą pochwalić się, jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe. Czy w Żabce będą do kupienia obiady w pudełkach? Po sukcesie Żabki w tym obszarze, sklep postawiła na rozwój w jeszcze innej płaszczyźnie. W Żabkach oprócz ekspresów do kawy, pojawiły się opiekacze, grille i inne piekarniki. Dzięki temu w niemal każdym sklepie oznaczonym charakterystycznym zielonym szyldem, możecie zakupić ciepłego hamburgera, hot-doga czy inne tego typu danie. Co zmieni przejęcie przez sieć Żabka spółki Maczfit? Z ust szefostwa Żabki dosięgają nas zapewnienia o tym, że sieć sklepów zadba o prozdrowotne wybory Polaków. Aż chciałoby się rzec: wreszcie. Na razie jednak...

Nieoficjalnie: Biedronki będą otwarte w każdą niedzielę. Wykorzystano lukę w prawie
AdobeStock
Newsy
Nieoficjalnie: Biedronki mają zostać otwarte w każdą niedzielę. Sieć odnalazła nową lukę w prawie?
Według nieoficjalnych informacji, już w tę niedzielę otworzy się kilkaset sklepów Biedronka. Wszystko dzięki nowemu pomysłowi na obejście przepisów.

Gdy kilka lat temu ogłoszono wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę w Polsce, informacja ta spotkała się z różnymi reakcjami. Niektórzy cieszyli się z nowych przepisów argumentując, że pracownicy sklepów powinni mieć prawo do odpoczynku w niedzielę. Przeciwnicy z kolei przekonywali, że osoby pracujące w handlu nie powinny być specjalnie wyróżnione. Ekonomiści zwracali też uwagę na to, że polska gospodarka jest zbyt młoda na to, by ograniczać handel.  Sieci handlowe zaczęły w końcu działać na własną rękę i szukać luk w przepisach, by móc otwierać swoje placówki w niedzielę. Okazało się bowiem, że jednak bardzo wielu Polaków chętnie robi zakupy w ostatni dzień tygodnia. Rząd starał się łatać przepisy, by uniemożliwić otwieranie sklepów, jednak te nie dają za wygraną. Według nieoficjalnej informacji, już niedługo Biedronki znów będą czynne w każdą niedzielę - zobaczcie, jak to zrobili.  Biedronki otwarte w każdą niedzielę? Już od kilku miesięcy krążą plotki na temat planów Biedronki dotyczących obchodzenia przepisów o zakazie handlu. Wygląda na to, że już w ten weekend staną się one rzeczywistością. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, przekazywanych sobie drogą pantoflową przez pracowników Biedronki, 600 sklepów tej sieci otworzy się dla klientów już w tę niedzielę. Portal money.pl uzyskał instrukcję, jaką dostali pracownicy Biedronki. Już dziś, w nocy z piątku na sobotę, do niektórych sklepów sieci mają zostać dostarczone książki - 140 sztuk na pojedynczy sklep. Będą one umieszczone na stojakach i dostępne do wypożyczenia przez każdego, kto jest posiadaczem karty Moja Biedronka. Podobno książki będzie można wypożyczyć na okres dwóch tygodni.  Pomysłodawcy zakazu handlu są wściekli  Nie dziwi fakt, że z działań Biedronki są niezadowoleni pomysłodawcy wprowadzenia zakazu...

Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Adobe Stock
Newsy
Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Po przykładzie jaki dały sklepy sieci Żabka, na kolejne otwarte sklepy w niedzielę nie trzeba było długo czekać. Do grona marketów otwartych w siódmy dzień tygodnia dołącza duża sieć spożywcza.

Niedziele niehandlowe podzieliły Polaków na dwa obozy. Jedni są za zakazem handlu w niedziele i święta, bo ich zdaniem kasjerom i kasjerkom należy się zasłużony odpoczynek. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią krótko – to ograniczenie wolności Polaków. Właściciele sieci spożywczych nie zamierzali patrzeć  z założonymi rękami na całe zamieszanie z niedzielami niehandlowymi, które trwa już ładnych kilka lat. Postanowili wykorzystać sprytny patent i uruchomić sklepy w niedziele. Jak sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę? Zaczęło się oczywiście od Żabki, która to masowo zaczęła wykorzystywać ustawowy zapis o zwolnieniu z zakazu w wypadku funkcjonowania danego sklepu jako placówki pocztowej. Oto niepełna lista sieci sklepów spożywczych, które w dużej części są czynne w niedziele handlowe: Żabka Delikatesy Centrum Lewiatan ABC Stokrotka Intermarché Carrefour Express Teraz do tego grona dołączają sklepy sieci Polomarket. Popularne delikatesy tej marki także wykorzystają „pocztową” lukę w prawie o zakazie handlu w niedzielę. W tej sieci będzie można odebrać i nadać „Paczkę w Ruchu”. Ile niedziel handlowych pozostało jeszcze w tym roku? Lista niedziel handlowych w tym roku nie wygląda już zbytnio okazale. Poza dwiema niedzielami w grudniu tuż przed Bożym Narodzeniem, ustawodawcy zapewnili klientom w drugiej połowie 2021 roku jeszcze zaledwie dwa terminy. Pozostałe niedziele handlowe w tym roku: 27 czerwca 29 sierpnia 12 grudnia 19 grudnia Jeżeli chcecie przeczytać, jak wyglądał proces obchodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę , przeczytajcie nasz inny tekst na ten temat. Kwestia niedziel handlowych stała się przedmiotem analizy nawet dla...