Diety roślinne robią się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, mając na uwadze względy zdrowotne, ekologiczne, czy też empatię w stosunku do zwierząt. Dieta bez mięsa jest według ekspertów bezpieczna na każdym etapie życia, ale wiele osób zaczyna w to wątpić, kiedy pojawia się temat noworodków i dzieci. Kobiety w ciąży, które stosują dietę bez mięsa, są czasami krytykowane. Ekspertki postanowiły to sprawdzić.

Wegańska dieta – czy to jest zdrowe?

Według WHO dieta wegańska, czyli dieta wykluczająca całkowicie mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jest bezpieczna „na każdym etapie życia”. Mimo wszystko w Polsce nadal nie prezentuje się powszechnie takiego podejścia. Wiele młodych kobiet słyszy od lekarzy, że w okresie ciąży i karmienia piersią powinny one zmienić swój system odżywiania. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez uczone z Uniwersytetu Medycznego mogą być przełomem.

Noworodki na wegańskim mleku

Wśród środowiska medycznego panują naprawdę różne opinie dotyczące diety wegańskiej w okresie laktacji. Czy wegetarianki przekazują swoim noworodkom tyle samo cennych składników w diecie, ile kobiety jedzące mięso?

Specjalistki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadziły analizę mleka pochodzącego od kobiet będących na diecie:

Zobacz także:

  • Wegańskiej (wykluczające wszystkie produkty odzwierzęce, w tym mleko i nabiał)
  • Wegetariańskiej (bez mięsa)
  • Bez restrykcji żywieniowych

Od kilku lat mamy na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym bank mleka kobiecego, jest on jednak prowadzony według pewnych zasad, które eliminują pewne dawczynie. Przeglądając światowe zalecenia dotyczące donacji mleka kobiecego, Polska jest wciąż jednym z niewielu krajów, w których dieta roślinna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do oddania mleka – opowiada prof. Barbara Królak-Olejnik

Badaczki przeprowadziły dokładną analizę literatury medycznej w tym zakresie. Wybrały 13 publikacji z prawie 3 tysięcy i porównały je ze sobą. Uzyskały naprawdę ciekawe wyniki.

Nasz przegląd systematyczny wykazał, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej. Kilka różnic przypisuje się przede wszystkim profilowi kwasów tłuszczowych i stężeniom niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego – dodaje lek. Karolina Karcz.

Dzięki przeprowadzonej przez badaczki analizie wiadomo, że nie powinno być restrykcji w przyjmowaniu mleka kobiecego do banku mleka. Poza niedoborem witaminy B12, mleko weganek i wegetarianek jest tak samo wartościowe, co mleko kobiet jedzących produkty odzwierzęce.

Źródło: tuwroclaw.pl