Godziny dla seniorów
Adobe Stock
Newsy

Nowe obostrzenia od 1 lutego. Godziny dla seniorów zostały zniesione. Co o tym sądzicie? 

Stało się to, na co wielu czekało. Godziny dla seniorów zniesione. Oprócz tego minister zdrowia ogłosił jeszcze kilka innych zmian.

Czwartkowa konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, przyniosła nam nowe zmiany w strategii walki rządu z pandemią koronawirusa.

Jak przyznał szef resortu zdrowia, powodem zmian była spadająca liczba zakażeń COVID-19, a także zgonów nim wywołanych.

Minister Niedzielski dodał również, że coraz mniej szpitalnych łóżek zajmują chorzy na COVID-19 pacjenci, a sytuacja powoli się normalizuje.

W związku z tym, rząd zdecydował się na bardzo ostrożne poluzowanie obostrzeń. Gdzie więc będzie można się udać od lutego?

Otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Dotyczy to zamkniętych dotąd sklepów odzieżowych itd.

Ponadto, minister zdrowia pozwolił na ponowne otwarcie galerii sztuki i muzeów.

Jak powiedział szef resortu zdrowia, wynika to z badań, jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych – podobno właśnie w sklepach i w muzeach transmisja koronawirusa nie jest zbyt wysoka.

Zobacz także
73-letnia Australijka ma twarz i ciało jak u nastolatki. Wyeliminowała z diety 1 składnik i wygląda olśniewająco

73-letnia Australijka ma twarz i ciało jak u nastolatki. Wyeliminowała z diety 1 składnik i wygląda olśniewająco

Magda Gessler odpowiada na pytania

W knajpach bez zmian

Nic nie zmieniło się jednak w kontekście restauracji. Tam stare obostrzenia będą obowiązywały przynajmniej do 14 lutego.

Nic sobie z tego nie robią niektórzy restauratorzy. Mimo wciąż obowiązujących obostrzeń w wielu lokalach w kraju prowadzona jest działalność.

Bunt części niezadowolonego społeczeństwa trwa. W tym temacie nie zmieni się prawdopodobnie nic do 14 lutego.

To właśnie dzień walentynek został wyznaczony na kolejną datę graniczną, przed którą podjęte zostaną dalsze kroki w walce z epidemią.

O tym, czy kolejne obostrzenia zostaną zniesione, czy też nastąpi powrót do dalszego lockdownu, zadecyduje dynamika zakażeń i statystyka zgonów.

Adam Niedzielski przyznał, że pewne zaniepokojenie, może budzić sytuacja w innych krajach związana z kolejnymi mutacjami wirusa.

Niezależnie od mutacji, a także od tempa prowadzenia akcji szczepionkowej, rząd przychylił się do próśb przedstawicieli handlu.

Zobacz także
Tomasz Sekielski dieta

Tomasz Sekielski jest lżejszy o 90 kg. Zdradził co jadł na śniadanie i obiad. Dania są tanie i łatwe do zrobienia

Kres godzin dla seniorów

Oprócz otwarcia zamkniętych dotąd sklepów, minister zdrowia ogłosił w czwartek także koniec tzw. godzin dla seniorów.

„Okienko” na zakupy od 10 do 12 od poniedziałku do piątku, wyłącznie dla osób od 60 roku życia, od początku budziło kontrowersje.

Zdania na jego temat były różne, ale ostatecznie wydaje się, że ruch ten mógł być chybiony. O nieskuteczności pomysłu przekonywali nawet sami seniorzy.

Od teraz koniec więc z niezliczonymi absurdami godzin dla seniorów, takimi jak przeróżne wyłączenia z działającego przepisu np. sklepów obsługiwanych przez właścicieli.

Co sądzicie o tych zmianach? Czy może jednak przepisy o godzinach dla seniorów powinny obowiązywać do końca trwania pandemii koronawirusa?

Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach spożywczych? Minister zdradził, kiedy mogą wrócić obostrzenia
AdobeStock
Newsy
Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach spożywczych? Minister zdradził, kiedy mogą wrócić obostrzenia
Liczba zakażeń koronawirusem znów zaczęła rosnąć. Czy to oznacza, że już wkrótce wrócą obostrzenia?

Choć liczba zakażeń koronawirusem bardzo w ostatnim czasie zmalała w stosunku do wyników choćby sprzed pół roku, eksperci do spraw zdrowia ostrzegają przed możliwością pojawienia się czwartej fali COVID-19. Głównym powodem dla którego pandemia znowu może przybrać na sile, jest niechęć Polaków do szczepień oraz nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących noszenia maseczek i organizowanie publicznych zgromadzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma złudzeń, że pandemia znów jest w natarciu. W lipcu polityk stwierdził, że kolejna fala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 może do nas dotrzeć już w drugiej połowie sierpnia. Wszystkiemu winny ma być chłodny stosunek dużej części Polaków do szczepień. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie Po wielotygodniowym spadku liczby zakażeń koronawirusem, dane dotyczące nowych przypadków zakażenia zaczynają być powoli coraz bardziej niepokojące. W środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych przypadkach zakażenia COVID-19. Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa - powiedział szef resortu zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Minister Niedzielski przyznał, że jeśli dzienna liczba zakażeń będzie wynosiła 1000, będzie zmuszony wprowadzić w Polsce obostrzenia. Liczba zakażonych zdecydowanie rośnie. Dynamika tydzień do tygodnia przekracza już 20 proc. W kolejnych tygodniach, pod koniec sierpnia, na początku września będziemy mieli przyspieszenie, a liczba zakażonych może zbliżać się do 1 tys., a nawet go przekraczać – powiedział. Kogo najpierw dotkną obostrzenia? Zostaną one wprowadzone w regionach z najniższą liczbą szczepień, takich jak m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna. Tereny, gdzie...

Zamknięta restauracja
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego galerie handlowe są otwarte a restauracje wciąż zamknięte? Senator PiS wyjaśnia. Padły mocne słowa
1 lutego otwarte ponownie w całości zostały galerie handlowe. Obostrzenia w restauracjach nie zostały jednak zniesione.

Powiedzmy to sobie szczerze. Wszyscy Polacy mają już po dziurki w nosie obostrzeń i pandemicznego reżimu. Sytuacja z wiosny zeszłego roku, powtórzyła się na jesieni. Rząd ponownie zdecydował o zamknięciu restauracji. Polacy znów musieli włożyć maski. Obostrzenia obowiązywały także w handlu. Zmieniło się to dopiero od 1 lutego. Jednak decyzja o zamknięciu knajp, barów i pubów, wciąż obowiązuje. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, tłumaczyli to na konferencjach prasowych. Członkom rządu wtóruje senator Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Karczewski. Jak powiedział w jednym z wywiadów były marszałek senatu, decyzja została gruntownie przemyślana. Utrzymanie zamknięcia restauracji, według Karczewskiego, wzięło się także z obserwacji trendów, które w tym zakresie panują w innych krajach. Wciąż zadajemy sobie pytania, jak wizyty Polaków w restauracji, wpływają na wyniki zakażeń i zgonów, zwłaszcza w obliczu otwarcia sklepów. Lepiej 300 niż 3 tysiące Senator PiS nie gryzł się w język. Jak stanowczo powiedział Karczewski, "lepiej żeby zbankrutować, niż na szali stawiać ludzkie życie". Według słów Karczewskiego, Polacy powinni zachowywać większą dyscyplinę i rozwagę. Jak chociażby Brytyjczycy, którzy przechodzą pandemię COVID-19 w jeszcze ostrzejszym reżimie sanitarnym. Na Wyspach Brytyjskich zanotowano więcej zachorowań i więcej zgonów. Z tych samych powodów, większe i bardziej dolegliwe są także i tamtejsze obostrzenia. W radiowym wywiadzie padły mocne słowa. Polityk Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że lepiej gdy umiera dziennie 300 osób, niż miałoby to być 3 tys. Członek rządzącej partii zwierzył się także, że sam chciałby na przykład wreszcie pojechać na narty, ale z...

Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Adobe Stock
Newsy
Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Sprawdźcie, jakie są prognozy dotyczące obostrzeń w Polsce.

Pandemia w Polsce wciąż przybiera na sile. Z dnia na dzień bite są kolejne rekordy w liczbie zakażeń. Nie ma wątpliwości, że sytuacja nie jest ciekawa. Szpitale są przepełnione. Nie wygląda na to, że szybko się to zmieni. Mamy do czynienia z trzecią falą pandemii. Czego możecie spodziewać się w najbliższych tygodniach? Minister zdrowia odpowiada na pytania. Szczyt trzeciej fali koronawirusa Prognozuje się, że szczyt trzeciej fali koronawirusa będzie miał miejsce w święta wielkanocne. Obchody Wielkanocy będą w tym roku zdecydowanie inne niż zazwyczaj. Adam Niedzielski, aktualny minister zdrowia ostrzega, że to nie jest czas na łamanie obostrzeń. Sytuacja jest zła, ale może być jeszcze gorsza.  Mamy obecnie 31757 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba ta dalej rośnie. To aż o 5 tysięcy więcej zachorowań niż tydzień temu. Minister podkreśla, że dynamika pandemii jest w calszym ciągu ogromna, choć dzienny przyrost jest mniejszy niż tydzień temu. Pozwala to ekspertom spekulować, że apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na okres okołoświąteczny. Oprócz apelów do społeczeństwa o przestrzeganie zasad, rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają motywować Polaków do ograniczania kontaktów społecznych i uniknąć tak szybkiego wzrostu tempa pandemii. Stan epidemii w Polsce Szef resortu zdrowia udzielił wywiadu na antenie jednej ze stacji radiowych. „Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne” – tak wypowiedział się w niedanym wywiadzie, odpowiadając na pytanie prowadzącego o ewentualność wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej lub stanu nadzwyczajnego. Adam Niedzielski podkreśla, że statystyki i regulacje jasno wskazują na to, że to nie jest czas na obchodzenie zakazów. To narażanie...

W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia
AdobeStock
Newsy
W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia
Już jutro wracają obostrzenia, które będą obowiązywały do piątku 17 grudnia. Sprawdźcie, co nas czeka.

W związku z coraz wyższą liczbą zakażeń koronawirusem, minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił wprowadzić nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w dniach 1-17 grudnia. Jakie zmiany czekają nas w ciągu najbliższych ponad dwóch tygodni? Drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce drastycznie wzrasta. Na dodatek pojawił się nowy wariant wirusa – zmutowany wariant Omikron. - Sytuacja od kilku dni jest alertowa. Game changerem jest nowa mutacja wirusa, który został nazwany Omikronem. Spodziewaliśmy się, że będą powstawały nowe warianty wirusa. Ten nowy wariant zawiera ok. 30 nowych mutacji. Taka modyfikacja może oznaczać większą zaraźliwość - powiedział dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk. Obostrzenia w sklepach wracają Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie już jutro: - We wszystkich obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia do 75 proc., limity zostaną ograniczone do 50 proc. - to m.in. kościoły, aquaparki, teatry. W wydarzeniach jak wesela, chrzciny mają być zmniejszane limity do 100 osób – poinformował podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. - Siłownie, centra fitness i inne obiekty sportowe w których obecnie może przebywać jedna osoba na 10 m2 - limit zostanie podniesiony do 1 osoby na 15 m2 - dodał. Co ze sklepami spożywczymi i marketami? W przypadku sklepów – będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 mkw. Na chwilę obecną to 1 osoba na 10 mkw. Minister dodał, że do limitów nie wliczają się osoby, które są zaszczepione: - Podstawową rekomendacją jest szczepienie, bo możemy zyskać tarczę przed działaniem nowego wirusa - dodał Adam Niedzielski, minister...