Nornice podgryzają wasze plony w ogródku? Użyjcie 1 przyprawy, a uciekną w siną dal
Getty/iStock
Newsy

Nornice podgryzają wasze plony w ogródku? Użyjcie 1 przyprawy, a uciekną w siną dal

Sadzonki nie chcą wam rosnąć albo są suche i marnie wyglądają? Możliwe, że w ogródku zadomowiły się wam nornice. Te drobne gryzonie potrafią szybko zrobić niezłe spustoszenie na działce. Popularna przyprawa pomoże wam pozbyć się ich na dobre.

Zdarzyło się wam wyrywać spokojnie chwasty w ogródku, gdy nagle pod nogami przebiegła wam mysz? Bardzo prawdopodobne jest, że nie była to wcale mysz, a nornica - jeszcze bardziej pospolity gryzoń, który może przypominać nieco chomika.

Nornice powodują niezłe spustoszenia w ogródkach, a działkowicze nieustająco szukają metod na pozbycie się tych gryzoni. Nie róbcie nornicom krzywdy - można je zniechęcić do odwiedzin w ogrodzie w humanitarny sposób. 

Jak wyglądają nornice?

Nornice to małe gryzonie o brązowo-rudym futerku i stosunkowo dużych, czarnych i przypominających koraliki oczach. Są nieco większe od myszy polnej i z wyglądu mogą kojarzyć się z chomikiem.

Nornice mają niezwykle ostre zęby, którymi z łatwością przegryzają gałęzie, a także podgryzają korzenie uprawianych w ogrodzie warzyw. Najbardziej smakują im jednak nasiona roślin, a także ich łodygi, liście, a nawet kora drzew. Te gryzonie rozmnażają się niezwykle szybko, a im więcej pożywienia, tym liczniejszy miot. 

Zobacz także
Ten odpad pomoże wam rozprawić się z mrówkami raz na zawsze. Od razu zrobią w tył zwrot

Ten odpad pomoże wam rozprawić się z mrówkami raz na zawsze. Od razu zrobią w tył zwrot

Mszyce natychmiast uciekną, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy

Mszyce uciekną w try miga, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy

Szkody powodowane przez nornice

Usychające i marnie rozwijające się rośliny to znak, że w ogrodzie mogły zadomowić się nornice. Powodowane przez nie szkody są podobne do tych, jakie czynią krety - różnica polega jednak na tym, że nornice nie stawiają charakterystycznych kopców. Poza usychaniem roślin, gryzonie te powodują też uszkodzenia drzew (także młodych) przez podgryzanie kory.

Jak odstraszyć nornice?

Nie zalecamy stawiania na nornice pułapek i innych sposobów, które mogłyby skrzywdzić te zwierzęta. Można je łatwo odstraszyć i przegonić z ogródka, nie czyniąc im przy tym krzywdy.

Jedną ze sprawdzonych metod jest cynamon. Dla nas jego zapach jest przyjemny, jednak nornice (i inni nieproszeni goście w ogrodzie, jak np. mrówki) go nie znoszą. Gdy wytropicie więc norę, w której chowają się nornice, wsypcie tam trochę cynamonu. Gryzonie szybko zarządzą ewakuację i przeniosą się w inne miejsce. 

Najlepiej jest zapobiegać pojawieniu się nornic i zniechęcić je do przebywania w naszym ogrodzie jeszcze zanim się w nim dobrze rozgoszczą. Pomogą w tym poniższe metody:

  • sadzenie roślin, które odstraszają nornice (mięta, gorczyca, czosnek, czarna porzeczka, wilczomlecz)

  • stosowanie cienkiej ściółki

  • obkładanie drzew i roślin osłonkami