Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził co powinny jeść, by się udało
AdobeStock
Newsy

Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził, co powinny jeść by się udało

Jeżeli macie problemy ze schudnięciem, przeczytajcie porady eksperta na ten temat. Okazuje się, że dieta odchudzająca w przypadku niskich osób wygląda nieco inaczej!
Katarzyna Wyborska
kwiecień 10, 2021

Walka o szczupłą sylwetkę potrafi być bardzo trudna. Liczenie kalorii, ćwiczenia i wymyślanie niskokalorycznych przepisów mogą być męczące. Najlepiej wiedzą o tym niskie osoby, które często mają duże problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała i cały czas muszą sobie odmawiać słodyczy i innych pyszności. Z czego to wynika, że zwykle niski wzrost idzie w parze z ciągłą walką z nadmiarowymi kilogramami? Na to pytanie odpowiada ekspert ds. leczenia otyłości, dr Craig Primack.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

PPM, czyli podstawowa przemiana materii

Podstawą do zaplanowania diety odchudzającej jest obliczenie tego, ile kalorii powinien przyjmować wasz organizm. W tym celu należy użyć czterech podstawowych zmiennych: wzrostu, wagi oraz wieku i płci. Trzeba pamiętać, że są dwa sposoby liczenia zapotrzebowania kalorycznego!

Pierwszy z nich to PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Ta wartość mówi o tym, ile kalorii potrzebuje wasz organizm przez całą dobę do tego, by móc prawidłowo funkcjonować nie wykonując przy tym żadnych czynności. Najprościej rzecz ujmując, jest to ilość kalorii potrzebna do przetrwania i odpowiednia np. dla chorych osób, które leżą i prawie w ogóle się nie ruszają. Przykładowo, dla czterdziestoletniej kobiety o wzroście 160 cm i wadze 65 kilogramów, PPM wyniesie 1385 kalorii. Jednak dla kobiety ważącej nieco więcej i o wzroście 180 cm, zapotrzebowanie kaloryczne będzie wyższe!

Zobacz także

Ekspert podkreślił, że właśnie tutaj leży przyczyna problemów z wagą u niskich osób – mają one o wiele niższe zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na wzrost i proporcjonalnie mniejszą masę. W dodatku przypomina, że z uwagi na te różnice osoby bardzo wysokie i bardzo niskie nie powinny korzystać z „uniwersalnych” diet:

Miewam też pacjentki, które mają po 150 cm wzrostu i PPM o wartości 1200 kcal oraz takie o wzroście 180 cm, dla których ta wartość wynosi 1750 kcal i więcej

Jaka dieta i ćwiczenia dla niskiej osoby?

Co więc powinna zrobić osoba o niskim wzroście, by skutecznie schudnąć? Według ekspertki od żywienia, pani Marie Spano, ważne są ćwiczenia budujące mięśnie, ponieważ im więcej mięśni, tym więcej kalorii pali ludzkie ciało – nawet w spoczynku. A żeby mieć większe mięśnie, trzeba jeść dużo białka! Marie Spano zaleca, by zjadać dziennie od 0,4 do 0,55 g białka na każdy kilogram masy ciała. To znaczy, że osoba ważąca 60 kilogramów powinna zjeść od 24 do 33 g białka przez cały dzień.

Aby dieta budująca mięśnie była skuteczna, należy oczywiście odpowiednio ćwiczyć. Najlepiej wykonywać ćwiczenia siłowe, bo to właśnie one wzmacniają mięśnie. Na przykład przysiady, pompki oraz ćwiczenia z ciężarkami.

Czytaj także:

Komentarze