W niemal każdej kuchni używane są grube rękawice z materiału, służące do przenoszenia gorących naczyń. Też takie macie? Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie przeprowadzili badanie i ogłosili co nam grozi gdy używamy takich rękawic, przy jakiej temperaturze oraz które części rękawicy są najbardziej niebezpieczne.

Kuchenne rękawice nie zawsze chronią ręce

Jeśli wydawało wam się, że skoro używacie kuchennych rękawic to unikniecie poparzenia podczas gotowania lub pieczenia, to błąd. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie zbadali że jeśli włożycie dłonie w mokrą rękawicę, to bardzo łatwo doznacie poparzenia.

Dzieje się tak z powodu wody, którą nasiąkła rękawica. Przy zetknięciu z gorącą powierzchnią woda paruje, a powstała para wodna parzy naszą dłoń. Przy temperaturze 180 st. Celsjusza, już po 1 sekundzie grozi nam miejscowe poparzenie III stopnia.

Podczas badań potwierdzono wcześniejsze przypuszczenia, że najbardziej niebezpiecznym miejscem na rękawicach są szwy. Szew staje się prawdziwą pułapką, bo chwytając gorący garnek lub brytfankę, dotykamy palcami właśnie szwów.

Zobacz także:

Stają się one bardzo narażone na bolesne poparzenia. Jedna z badaczek z Oklahomy, dr Aditya Jayadas zdradziła jakie zalecenia naukowcy mogą wydać producentom tych akcesoriów kuchennych:

- Moglibyśmy zasugerować przeprojektowanie rękawic kuchennych, tak, by umieścić szwy z dala od palców oraz zawrzeć etykietę, naszywkę z ostrzeżeniem, jakie ryzyko sprawia wilgotny materiał.

Jak unikać poparzenia w kuchni?

Chcąc uniknąć poparzeń podczas gotowania i pieczenia weźcie pod uwagę następujące zalecania:

  • Używajcie rękawic z materiału lub tworzyw sztucznych, nie chwytajcie gorących naczyń nieosłoniętą dłonią 
  • Używajcie garnków i przykrywek z nienagrzewającymi się uchwytami
  • Nie zostawiajcie w garnku z gotującą się potrawą metalowych łyżek do mieszania. Łyżkę odłóżcie na talerzyk obok kuchenki lub korzystajcie z łyżek drewnianych.
  • Nie chwytajcie nagrzanej brytfanki ściereczka kuchenną. Cienki materiał może nie uchronić przed poparzeniem.
  • Nie używajcie wilgotnych rękawic, które poparzą wam dłonie parą wodną. Utrzymujcie w kuchni czystość i porządek, odkładajcie rękawice na miejsce, np. na wieszak, nie trzymajcie ich przy zlewie, żeby się nie moczyły
  • Używajcie luźnych rękawic, nieprzylegających do dłoni. Takie rękawice można bardzo szybko zrzucić gdy poczujecie, że cos was parzy

Źródło: Haps.pl