Puszki na półkach
Unsplash/Claudio Schwarz
Newsy

Nigdy nie jedzcie pokarmów z takim wieczkiem. Chwila nieuwagi i możecie wylądować na SOR-ze

Jedzenie, jakkolwiek przyjemne i smaczne by nie było, może powodować różne skutki uboczne. Szczególnie takie, które przechowujecie w nieprawidłowy sposób.
Aleksandra Jaworska
styczeń 17, 2021

Powodów zatruć pokarmowych może być mnóstwo. Zatruwają nas produkty spożywcze, w których znajdują się bakterie lub ich toksyny, a także wirusy i pasożyty. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Ignorowanie wymogów i zaleceń producentów

Producenci żywności nie chcą dla was źle. Z tego powodu na opakowaniach swoich produktów bardzo często umieszczają zalecenia dotyczące sposobów przechowywania produktów spożywczych.

Etykiety powiedzą wam, kiedy kończy się termin ważności danego dania i jak postępować, kiedy produkt jest otwarty, ale niewykorzystany do końca. Traktowanie tych zaleceń w sposób niepoważny, może się skończyć ryzykiem wystąpienia zatrucia pokarmowego.

Skąd bierze się zatrucie?

Jest ono wynikiem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, pochodzących ze spożycia pokarmu zakażonego bakteriami i drobnoustrojami. Zatruciu pokarmowemu mogą towarzyszyć przykre objawy, w tym silny ból brzucha, wymioty, biegunka. Niekiedy, jedyne co wam zostanie, to wybranie się do pobliskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Przyczyny zatruć pokarmowych mogą brać się z bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów. Komórki bakteryjne i ich toksyny zawarte w pożywieniu, doprowadzają często do zatruć pokarmowych. Rozmnażaniu bakterii w pokarmie sprzyja nieodpowiednia higiena, złe przechowywanie produktów czy spożywanie przeterminowanych pokarmów.

Zatrucia pokarmowe wywołane przez wirusy, przybierają postać zapalenia żołądka i jelit oraz objawiają się wymiotami i biegunką. Leczenie tych zatruć pokarmowych polega głównie na ścisłej diecie i przyjmowaniu dużej ilości płynów, by uniknąć odwodnienia. Wirusowe zatrucia pokarmowe są szczególnie częste u małych dzieci.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Ponieważ większość czynników przyczynowych zatruć to patogeny pochodzące od człowieka, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas przygotowania i spożywania posiłków, ale nie tylko.

Ważne jest też prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych, np. w lodówce czy zamrażarce. Aby uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym, należy zwracać uwagę na na wydęcie denka puszki konserw, nakrętek lub wieczek. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przestrzegajcie podstawowych zasad higieny, dbajcie o czystość lodówki, stosujcie oddzielne deski do przygotowywania warzyw, mięs i ryb oraz każdorazowo patrzcie na wieczka. Powinny być wklęsłe. Ich nienaturalne wydęcie to sygnał, że produkt musi trafić do kosza w trybie natychmiastowym.

Komentarze