Na pierwszy rzut oka każdy przyrządza go tak samo. Jednak, kiedy skupicie się na szczegółach dostrzeżecie, że sposób w jaki robi go wasza babcia różni się nieco od tego, który praktykują wasi rodzice, rodzeństwo czy znajomi. 

Niektórzy z pewnością popełniają niewielkie błędy, z kolei inni znają sekrety, które niesamowicie korzystnie wpływają na smak rosołu. Postanowiliśmy wam zdradzić jeden z nich. 

Tajemnica idealnego rosołu

Większość osób gotuje rosół w małym garnku i co kilkanaście minut dolewa do niego wody, która zdążyła odparować. Okazuje się, że to błąd. W ten sposób tylko rozcieńczacie zupę, która stopniowo traci swój smak i aromat.

Najlepiej będzie jeśli wstawicie rosół w naprawdę dużym garnku (co najmniej sześciolitrowym) i podczas gotowania nie będziecie dolewać do niego żadnej wody. 

Zobacz także:

Płyny oczywiście nieco odparują, a po wyjęciu z wywaru mięsa i warzyw okaże się, że została wam tylko połowa zupy. Jednak, zaufajcie nam - lepiej to tak zostawić niż cokolwiek dolewać.

Przepis na prawdziwy polski rosół

Będziecie potrzebować:

  • Mięsa: 6 skrzydełek i kilku serduszek z kurczaka, 1 udka z indyka, 700 gramów pręgi wołowej
  • Warzyw: 3 marchewek, 2 pietruszek, 1 cebuli, 1 pora, kawałka selera, kawałka włoskiej kapusty
  • Przypraw i ziół: kurkumy, soli, 10 ziarenek pieprzu, 6 ziarenek ziela angielskiego, 4 liści laurowych, 3 goździków, 2 gałązek lubczyku, 2 gałązek natki pietruszki

Przygotowanie:

  1. Mięso dokładnie opłuczcie pod ciepłą wodą, umieśćcie w dużym garnku, a następnie zalejcie lodowatą wodą do ¾ wysokości. Naczynie postawcie na kuchence i zagotujcie jego zawartość, a następnie zmniejszcie ogień.
  2. Marchewki, pietruszki oraz selera obierzcie. Z pora zdejmijcie wierzchnią warstwę. Cebulę opalcie na gazie, patelni lub w piekarniku. Tak przygotowane warzywa wraz z włoską kapustą umieśćcie w garnku z mięsem. Całość gotujcie przez około 1 godzinę.
  3. Następnie do wywaru dodajcie przyprawy – sól, pieprz, kurkumę, ziele angielskie, liście laurowe, goździki oraz lubczyk. Całość zamieszajcie i gotujcie na bardzo małym ogniu przez ok. 2 godziny.
  4. Po upływie tego czasu wyjmijcie z zupy warzywa i mięso. Te pierwsze pokrójcie, z kolei te drugie oddzielcie od kości.
  5. Na koniec przecedźcie rosół przez sitko. Serwujcie z makaronem, marchewką i mięskiem (chyba, że nie lubicie to wykorzystajcie je do czegoś innego). Wierzch zupy posypcie posiekaną natką pietruszki.

Smacznego!