Niezwykłe zastosowanie kuchennej gąbki do naczyń. Musicie ją wypróbować
Adobe Stock
Newsy

Niezwykłe zastosowanie kuchennej gąbki do naczyń. Musicie ją wypróbować

Gąbka do naczyń sprawdzi się nie tylko do mycia kuchennych artykułów. Niektórzy stosują ją w innym celu.

Poznajcie to ciekawe zastosowanie kuchennej gąbki do naczyń. Wpadlibyście na to? Można zastosować ją w zupełnie innej dziedzinie życia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kuchenna gąbka – niezbędny rekwizyt w kuchni

Na pewno macie w swoich domach gąbki do naczyń. Nawet jeśli codziennie korzystacie raczej ze zmywarki i to do niej wkładacie brudne naczynia, od czasu do czasu konieczne jest wyczyszczenie czegoś ręcznie. Zaschnięty tłuszcz, przypalony garnek lub zapomniany talerz, do którego jedzenie przywarło, nie zostaną umyte przez zmywarkę.

Wtedy powraca się do tradycyjnej metody ręcznego mycia naczyń. Kuchenna gąbka, którą wtedy stosujecie, ma jednak inną funkcję. Niektórzy kupują ją zupełnie w innym celu.

Zobacz także
Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego

Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego

Jak szybko wyczyścić przypalona blachę z piekarnika? Wystarczy użyć tego taniego składnika

Jak szybko wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika? Wystarczy użyć tego taniego składnika

Ukryta funkcja kuchennej gąbki do naczyń

Jeśli gąbka kuchenna jest już zabrudzona i użyliście jej do mycia naczyń, raczej nie przyda się wam w tym celu. Chodzi o wykorzystanie jej do oczyszczania ubrań z kłaczków. Niektóre materiały bardzo łatwo się mechacą. Jest jednak prosty sposób na pozbycie się nieestetycznych kulek z waszych ubrań. Wykorzystajcie właśnie gąbkę kuchenną. Chodzi szczególnie o jej szorstką część, która najczęściej jest zielona lub niebieska. To powierzchnia, którą wykorzystalibyście do mycia garnków i patelni.

Spróbujcie przetrzeć zmechacone ubrania gąbką. Kłaczki oderwą się i znikną. W ten sposób pozbędziecie się:

  • Nieestetycznych kulek z ubrań
  • Zmechaconych powierzchni
  • Włosów przyczepionych do powierzchni tkanin
  • Sierści zwierząt

Uważajcie, żeby nie robić tego jednak na mokro. Gąbka ma zazwyczaj zielony, ostry kolor i może barwić jasne tkaniny. Przyłóżcie po prostu suchą i koniecznie świeżą gąbkę do ubrania i „zetrzyjcie” z niej zmechacone elementy. Ten zabieg możecie powtarzać regularnie co jakiś czas. Ubrania będą odświeżone i zaczną wyglądać jak nowe. Jeśli gąbka się nie sprawdzi, możecie użyć też:

  • Jednorazowej żyletki do golenia
  • Specjalnego kamienia do tkanin
  • Elektrycznej maszynki do „golenia” ubrań

Wypróbujcie jednak ten sposób.

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do czyszczenia naczyń
Własne
Newsy
Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do naczyń. Nie uwierzycie, co stanie się ze zmywakiem
Słyszeliście kiedyś o tym prostym triku? Wykorzystajcie go, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Czy wiecie, że gąbka do mycia naczyń jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w całym waszym domu? Gąbka jest nie tylko wilgotna, co ułatwia rozwój bakterii chorobotwórczych, ale także jest pokryta cząstkami jedzenia. Te czynniki sprawiają, że bakterie otrzymują wszystko, czego potrzebują do rozwoju. A to prosta droga do zatrucia. Jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń? Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń? Przeczytajcie, jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń i co ile ją wymieniać, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów przenoszonych przez żywność. Używajcie gąbki z mikrofibry. Kiedy następnym razem będziecie chcieli kupić nową gąbkę do naczyń, która zastąpi zużytą, kupcie gąbkę wykonaną z tego właśnie materiału. Skład takiej gąbki umożliwia szybkie wysychanie. Oznacza to, że gąbka z mikrofibry może nie pozostawać wilgotna po użyciu tak długo, jak zwykła gąbka celulozowa. A to oznacza mniejszą podatność na rozwój groźnych bakterii. Czyśćcie gąbki każdego dnia. Dbanie o czystość gąbki to podstawa. Czysta gąbka do naczyń zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii w kuchni. Możecie w tym celu wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Mikrofale to jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia gąbek. Wystarczy, że umieścicie całkowicie mokrą gąbkę w kuchence mikrofalowej na jedną do dwóch minut. Pamiętajcie, by dać jej czas do ostygnięcia, zanim ją wyjmiecie. Ta prosta metoda pomaga skutecznie pozbyć się wirusów, pierwotniaków i bakterii. Po myciu naczyń gąbką, pamiętajcie, by wycisnąć z gąbki jak najwięcej wody. Następnie przechowujcie gąbkę w miejscu, w którym może ona całkowicie wyschnąć, na przykład w małym stojaku na gąbki -  nigdy nie trzymajcie jej na dnie zlewu....

Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? To duży błąd i nie chodzi o smugi na blacie.
Adobe Stock
Newsy
Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? Ten ogromny błąd popełnia większość Polaków
Gąbka kuchenna do naczyń powinna służyć tylko i wyłącznie do mycia naczyń. Sprzątanie w kuchni to zupełnie inna sprawa, wymagająca innych przyrządów. Oto co powinniście wiedzieć o gąbce.

Gąbka, która leży na zlewie służy wam do wszystkiego? Czasem umyjecie nią naczynia, a czasem wyszorujecie kuchenkę czy przetrzecie brudny blat? Nigdy już tak nie róbcie. To niebezpieczne dla zdrowia. Dlaczego nie można myć blatu gąbką do naczyń? Sprzątając kuchnie odruchowo sięgamy po gąbkę leżącą na zlewie i przecieramy nią wszystko: kuchenkę, piekarnik czy blat. Mamy wtedy wrażenie, że sprzątnęliśmy i rzeczywiście zebraliśmy okruszki i starliśmy większe plamy tłuszczu. Jednak zbieranie brudu z powierzchni, nie do końca czystym zmywakiem nie jest najlepszym sposobem sprzątania. Nawet na opłukanej gąbce pozostają drobiny tłuszczu i przecierając blat nie tylko rozprowadzamy po nim resztki tłuszczu, tworzymy smugi na powierzchni, ale możemy ją też zarysować i zniszczyć.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Zaklinaczka Smaku (@zaklinaczka_smaku) Żeby pozbyć się brudu z przedmiotów i mebli kuchennych, nie używajcie gąbki, która służy do mycia naczyń. Przygotujcie czystą, miękką ściereczkę oraz detergent przeznaczony do czyszczenia delikatnych powierzchni. Dopiero takie przetarcie blatów i innych powierzchni sprawi, że będą czyste, bez tłuszczu i bez smug. Ile bakterii jest na zmywaku do naczyń? Naukowcy z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie policzyli ilość bakterii mieszczących się na kuchennej gąbce. Żyje na niej 82 miliony bakterii z ponad 360 odmian. Jeden z nich powiedział nawet, że nie ma drugiego miejsca na ziemi, w którym żyłoby tak dużo mikroorganizmów. Z tego powodu gąbki nie należy używać do...

Wycieracie gąbką rozlane jedzenie? Lepiej tak nie róbcie
AdobeStock
Newsy
Wycieracie kuchenną gąbką plamy z rozlanego jedzenia? Lepiej tak nie róbcie
Rozlało wam się jedzenie i chcąc je szybko pozbierać sięgacie po gąbkę? To błąd. Dlaczego?

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś rozlać lub rozsypać w kuchni jedzenie. Zwykle sięgamy w takiej sytuacji po gąbkę. Niestety, mało kto wie, że to duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlaczego? Dlaczego lepiej nie zbierać rozlanego jedzenia gąbką? Gąbka do naczyń to najgorsza rzecz, jakiej możecie użyć do pozbierania wylanego na stół czy na podłogę jedzenia. Dlaczego? Ponieważ gąbki kuchenne to jedne z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w całej naszej kuchni. Na takich gąbkach żyją ogromne ilości bakterii a panująca w zlewie wilgoć jest idealnym środowiskiem do namnażania groźnych mikroorganizmów. To dlatego gąbki takie należy regularnie wymieniać a po każdym użyciu dobrze wyciskać a następnie osuszać na grzejniku (latem możemy wynieść je na słońce). W przeciwnym wypadku gąbki takie będą prawdziwą bombą bakteriologiczną i zamiast czyścić nasze naczynia, będą pozostawiać na nich patogeny i rozprowadzać je po całej ich powierzchni. Tym bardziej więc nie powinno się używać takiej gąbki do zbierania rozlanego jedzenia. Dlaczego? Jedzenie bardzo szybko dostaje się w głąb takiej gąbki i później bardzo trudno jest je z niej usunąć. Jeśli zbierzemy jedzenie gąbką zwykłe wypłukanie jej nie wystarczy. Taką gąbkę najlepiej jest od razu wyrzucić. O wiele lepiej jest użyć w tym celu kawałka ręcznika kuchennego, który wystarczy później wyrzucić do kosza. Co ile należy wyrzucić gąbkę? Nie wycierajcie gąbką jedzenia zwłaszcza wtedy, jeśli jest to mięso lub jajka, ponieważ są one ogromną pożywką dla bakterii. Tak naprawdę lepiej nie wycierać gąbką żadnego jedzenia. Pamiętajcie też, aby używać innej gąbki do czyszczenia blatów, a innej do mycia naczyń. Kuchenne gąbki to prawdziwe siedlisko bakterii. Ich...

Dlaczego kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie? Tę wiedzę posiadają nieliczni
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie? Mało kto o tym słyszał
Myśleliście, że kolory gąbek do mycia naczyń, służą tylko w celach ozdobnych i takie gąbki niczym się od siebie nie różnią? Przeczytajcie.

Większość osób kupując gąbkę do mycia naczyń, zupełnie nie zwraca uwagi na jej kolor. To błąd. Czy wiecie, że różne kolory gąbek nie powstały bez powodu? Mimo iż na początku popularny profil na Instagramie - Make Life Harder -  z pewną dozą ironii poddawał tę kwestię pod wątpliwość, okazało się, że coś jednak jest tu na rzeczy: - Jesteśmy już na czwartej stronie producenta gąbek i nigdzie słowem nie ma o tym, że kolory różnią się twardością. A to – zdaje się – istotna informacja dla kogoś, kto ma ulubiony talerzyk czy filiżankę, To wymaga śledztwa. Czy ktoś jest w posiadaniu gąbek, które potwierdzałyby tę teorie? - mogliśmy przeczytać w serwisie. Co oznaczają poszczególne kolory gąbek? Jeden z popularnych portali napisał, że różne kolory gąbek służą do mycia różnych powierzchni naczyń. I tak: najtwardsza gąbka, która zmywa największe zabrudzenia to ta, która ma zazwyczaj zielony kolor. Kiedy jej używacie, bądźcie delikatni, ponieważ może ona zarysować wasze delikatne naczynia mniejszą siłę ma gąbka czerwona, która ma średnią moc. Gąbka ta jest mniej twarda i istnieje mniejsze ryzyko, że porysuje powierzchnię waszych naczyń gąbki do mycia naczyń w żółtym i niebieskim kolorze, idealnie nadają się do czyszczenia szklanek, kieliszków wina i porcelany. Żółtej użyjcie do szklanek i kieliszków do wina, a niebieską, która jest uznawana za najbardziej delikatną ze wszystkich gąbek, wykorzystajcie do mycia porcelany a także patelni, aby nie zarysować jej powierzchni Czy wszystkie gąbki różnią się stopniem miękkości?  Jeden z internautów udzielił komentarza w sprawie gąbek i wyjaśnił, że czysto dekoracyjną funkcję gąbek możemy zauważyć w...