Jak powszechnie wiadomo, rogaliki raczej się piecze, a nie… topi. W przypadku tych wypieków różnica polega na tym, że przed zawinięciem rogalików, należy wcześniej zamoczyć ciasto w lodowatej wodzie. Dzięki temu zabiegowi są miękkie w środku i przyjemnie kruche na zewnątrz, a do tego szybko wyrastają. Wypróbujcie ten sprawdzony przepis. 

Przepis na rogaliki zatapiane

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej

  • pół szklanki mleka

  • 1 duża kostka masła (250 g)

  • 50 g świeżych drożdży

  • 2 żółtka

  • 2 łyżki cukru pudru

  • szczypta soli

  • powidła albo marmolada do nadziewania

Oraz szklanka cukru pudru i kilka łyżek gorącej wody do lukru. 

Przygotowanie:

  1. W miseczce wymieszajcie rozkruszone drożdże z ciepłym mlekiem i cukrem. Dodajcie też 3 łyżki mąki. Dokładnie mieszajcie, aż wszystkie składniki się połączą, przykryjcie i odstawcie naczynie do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 15 minut. 

  2. Roztopcie masło w kąpieli wodnej albo kuchence mikrofalowej. Odstawcie, by ostygło.

  3. Mąką przesypcie do miski. Dodajcie szczyptę soli i zamieszajcie.

  4. Oddzielcie żółtka od białek. Żółtka dodajcie do miski wraz z wyrośniętym zaczynem i masłem. Może być ciepłe, ale absolutnie nie gorące!

  5. Zacznijcie wyrabiać ciasto. Będzie tłuste i lepiące, dlatego zwracajcie głównie uwagę na to, by jego konsystencja stała się jednolita.

  6. Gotowe ciasto zawińcie w ściereczkę. Nie zawijajcie ciasno - powinno mieć trochę “luzu”. W końcu będzie jeszcze rosnąć.

  7. Wlejcie do pojemnego naczynia bardzo zimną wodę i włóżcie do niej ciasto. Wody powinno być tyle, by je przykryła w całości.

  8. Poczekajcie około 10-15 minut. Tyle wystarczy, by ciasto wyrosło. Im więcej drożdży, tym szybciej urośnie - nie przesadźcie jednak z ich ilością, bo będą zbyt wyraźne w smaku wypieku.

  9. Następnie wyciągnijcie ciasto i podzielcie na 4 kawałki. Każdy z nich zagniećcie i rozwałkujcie na stolnicy. Starajcie się uzyskać kształt koła, jak przy cieście na pizzę.

  10. Rozwałkowane ciasto podzielcie na 8 równych trójkątów. Na skraju każdego z nich połóżcie po łyżeczce powideł. Zawińcie, zaczynając od wąskiej krawędzi, formując rogalik.

  11. Wszystkie rogaliki ułóżcie na blasze, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia.

  12. Blaszkę wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 20 minut.

  13. Po upieczeniu, gdy rogaliki nieco ostygną, udekorujcie je lukrem. Wystarczy wymieszać cukier puder z kilkoma łyżkami gorącej wody i polać. Smacznego!

Wskazówka - zamiast robić lukier, możecie też po prostu posypać rogaliki cukrem pudrem. 

Zobacz także: