Wiele osób nie przepada za naturalnym smakiem czosnku. Nic dziwnego, w końcu świeżo obrany jest bardzo ostry. Z kolei jego zapach odstrasza nie tylko wampiry, ludzie również za nim nie przepadają. Powiedzieć, że jest drażniący, to jak nic nie powiedzieć. 

Oba czynniki sprawiają, że choć czosnek wykazuje mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych, niewiele osób jada go na surowo. Na szczęście istnieje łatwy sposób na odczarowanie tego produktu. Wystarczy go ukisić – wtedy niesamowicie złagodnieje i jednocześnie nie straci swoich wartości.

Cenne właściwości kiszonego czosnku

Kiszony czosnek to produkt, który każdy powinien mieć w swojej spiżarce. Jego działanie jest nieocenione, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest szczególnie podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. 

Ten naturalny antybiotyk nie tylko wzmacnia odporność. Wykazuje również silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jego regularne spożywanie może także pomóc w walce z pasożytami takimi jak owsiki, tasiemce czy glisty. 

Zobacz także:

Produkt ten jest też szczególnie zalecany osobom zmagającym się z wzdęciami, problemami z trawieniem oraz nadciśnieniem. Ponadto kiszony czosnek wykazuje także działanie antynowotworowe, zwalcza miażdżycę, chroni przed zawałem i udarem oraz hamuje starzenie się organizmu. 

Do jego spożywania nie należy więc przekonywać. Właściwości kiszonego czosnku mówią same za siebie. Ponadto, jego przygotowanie jest naprawdę banalnie proste!

Przepis na kiszony czosnek

Będziesz potrzebować: 200 ml wody, 2 główki czosnku, korzeń chrzanu, łodygę kopru, sól, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i gorczycę.

Przygotowanie: Główki czosnku podziel na ząbki i obierz. Dno słoika wypełnij kawałkiem chrzanu, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim oraz gorczycą. W słoiku umieść obrany czosnek, a następnie koper. W niewielkim rondelku umieść 200 ml wody oraz szczyptę soli i gotuj przez ok. 10 minut. Tak przygotowaną solankę umieść w słoiku z czosnkiem. Naczynie zakręć i odstaw do piwnicy lub spiżarni na ok. 3 tygodnie. Po upływie tego czasu możesz go spożywać jako dodatek do dań, kanapek czy sosów.