Zupa chińska
Shutterstock.com
Newsy

Niewyobrażalna tragedia. Dziewięć osób nie żyje po zjedzeniu makaronu. Rodzina zjadła pechowy posiłek

To miało być zwykłe śniadanie w gronie najbliższych. Niestety, dla dwunastoosobowej rodziny z chińskiej prowincji Heilongjiang, okazało się tragiczne w skutkach. Dziewięć osób zmarło w wyniku zatrucia makaronem. Ten przez ponad rok leżał w zamrażalniku.
Weronika Kępa
listopad 03, 2020
Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Rodzinne śniadanie

Z początkiem października dwunastoosobowa rodzina z Chin spotkała się na wspólne śniadanie. Stół został syto zastawiony. Obok tradycyjnych azjatyckich przysmaków pojawiła się na nim między innymi „Suantangzi”, czyli zupa z domowej roboty grubym makaronem przygotowywanym z fermentowanej kukurydzy. Ten, jak się okazało, leżał w zamrażarce przez ponad rok. Można więc było się domyślać, że po takim czasie nie będzie nadawał się do spożycia. Gospodarz jednak zlekceważył ten fakt. Postanowił nie marnować przysmaku i poczęstować nim przybyłych gości. 

Dziewięć osób nie żyje

Potrawy spróbowało dziewięcioro członków rodziny. Po kilku godzinach każdy z nich zaczął odczuwać silne dolegliwości, jednak nikt nie spodziewał się tak tragicznego obrotu sprawy. Aż ośmiu krewnych zmarło w ciągu tygodnia od śniadania. Siedem dni później walkę o życie przegrała kolejna osoba. W tragedii ocalało tylko trzech członków rodziny, którzy nie skosztowały feralnej potrawy zwanej „Suantangzi”.

Makaron został przebadany

Jak poinformowała lokalna komisja zdrowia, wykonane badania laboratoryjne potrawy wykazały wysokie stężenie kwasu bongkrekowego w makaronie. Jest on wytwarzany przez bakterię zagrażającą życiu ludzi i zwierząt. Ta toksyczna substancja może powodować poważne uszkodzenia wielu narządów, w tym wątroby, nerek, serca, a nawet mózgu. 

Tragedia odbiła się szerokim echem. Komunikat na temat spożywania sfermentowanych i zepsutych produktów z tak popularnej w Chinach mąki kukurydzianej i białych grzybów zamieścił między innymi portal Asia One. Przestrzegał on przed spożywaniem produktów leżących w wilgoci, bądź długo mrożonych oraz tych, na których widoczna jest pleśń.

Źródło: haps.pl

Zdjęcie: Shutterstock

Komentarze
rosół, zupa, zupa z makaronem
rzelkazag
Zdrowie Tajny, prozdrowotny składnik nada zupełnie innego smaku twojemu rosołowi. Zyska magiczną moc
Każda dobra gospodyni domowa może pochwalić się swoją własną recepturą na rosół. Niektóre dodają na sam koniec dodają natkę pietruszki, inne wcześniej dorzucą do wywaru nieco lubczyku. Rzadziej spotykane jest dodawanie do rosołu bluszczyku kurdybanka. Ta mało znana roślina ma niezwykłe zdrowotne właściwości. Może okazać się waszą tajną bronią na jesienne choroby i infekcje!
Hubert Rój
listopad 04, 2020

Są w Polsce takie domy, w których bez rosołu nie obejdzie się żadna niedziela. Stałym elementem w naszych zupach jest makaron (najlepiej domowej roboty), nieodzowna mięsna podstawa do bulionu, a także warzywa (czyli marchew, seler, pietruszka). Co tu dużo mówić - przepis na rosół nie wydaje się specjalnie skomplikowany. Większość gospodyń, oprócz doprawienia rosołu solą i pieprzem, decyduje się także na poprawienie smaku wywaru poprzez dodanie różnego rodzaju ziół. Lubianym dodatkiem do złocistej zupy jest lubczyk. W sezonie króluje z kolei świeża pietruszka. Obecnie, w czasie jesiennej słoty, musimy sięgać do zieleniny suszonej. Tutaj nasza wskazówka - warto pamiętać o zamrożeniu świeżej natki pietruszki na zimę - taka z pewnością doda kolorytu naszemu rosołowi, choć poprzez mrożenie straci nieco na wartości. Tajna broń w rosole Jednak nie samym lubczykiem i pietruszką żyje człowiek! Możemy łatwym sposobem sprawić, by nasza zupa stała się jeszcze bardziej zdrowa. Tą czynnością będzie dodanie nieco suszonego bluszczyku kurdybanka do talerza z gorącą zupą. Zapytacie: a co to takiego? Już spieszymy z odpowiedzią. To mało znane zioło o nieco egzotycznej nazwie ma niezwykłe cechy - jest wręcz stworzone do spożywania w trakcie obecnego sezonu grypowego.  Uważajcie jednak, żeby z kurdybankiem nie przeholować: jest dość pikantny i gorzki w smaku! Znajdziecie go w sklepach zielarskich.  Oto krótka lista zalet kurdybanka: Wzmacnia nasz układ odpornościowy w walce z przeziębieniem - jest rośliną o właściwościach bakteriobójczych. Pomaga zwalczyć uporczywy kaszel, wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Rozrzedza wydzielinę w płucach, ułatwiając pozbycie się jej. Korzystnie działa na układ nerwowy, łagodząc...

Przeczytaj