mandaryna choroba
ONS
Newsy

Nieuleczalna choroba Mandaryny. Żeby przeżyć musi być na specjalnej diecie

Choroby dotykają także znanych i lubianych. Piosenkarka Mandaryna zdradziła, że od wielu lat zmaga się z nieuleczalną chorobą.
Katarzyna Wyborska
styczeń 02, 2021

Mandaryna była prawdziwym fenomenem polskiej sceny muzycznej początku XXI wieku. Młoda, piękna i zgrabna śpiewała wpadające w ucho piosenki, a do tego świetnie tańczyła w teledyskach. Jej karierze z pewnością pomogło małżeństwo z bardzo popularnym wówczas Michałem Wiśniewskim. Para miała status prawdziwych gwiazd i nie schodziła z okładek kolorowych magazynów. Niewiele osób wie jednak, że już wtedy Mandaryna chorowała na nieuleczalną chorobę, z którą będzie się zmagać do końca życia.

 

W 2003 roku na świat przyszło drugie dziecko piosenkarki – córka Fabienne. To właśnie wtedy, pod koniec ciąży piosenkarka dowiedziała się, że cierpi na cukrzycę typu pierwszego. Natychmiast rozpoczęła leczenie dietą, by ratować własne zdrowie i swojego dziecka. Po porodzie objawy ustąpiły, ale niestety po kilku miesiącach cukrzyca powróciła. Objawy były na tyle niepokojące, że bliscy poradzili jej konsultację z lekarzem. Piosenkarka po ciąży bardzo szybko schudła, ale nie zwracała na to szczególnej uwagi – była zadowolona, że prędko udało się jej wrócić do formy. Jednak to, co wzbudzało niepokój to fakt, że stale odczuwała silne pragnienie, a do tego zaczęła mieć problemy ze wzrokiem. Mama poradziła jej wizytę u lekarza, który zdiagnozował cukrzycę i zalecił całkowitą zmianę diety.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Dieta w cukrzycy typu 1

Przy cukrzycy typu 1 bardzo ważne jest rozważne planowanie posiłków i jedzenie o stałych porach. Trzeba pilnować, by spożywane produkty miały niski indeks glikemiczny, czyli żeby nie powodowały gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Powinno się jeść wiele razy w ciągu dnia, ale przyjmując małe porcje. Dla cukrzyka nie ma nic gorszego, niż długie przerwy pomiędzy posiłkami! Dieta powinna się składać przede wszystkim z chudego mięsa oraz warzyw, najlepiej gotowanych na parze (rozgotowane jedzenie ma wysoki indeks glikemiczny, w przeciwieństwie do tego gotowanego na parze). Owoce powinno się ograniczać ze względu na dużą zawartość cukru.

 

Mandaryna do końca życia musi przestrzegać ścisłych zasad żywienia, by nie doprowadzić do rozwinięcia się choroby.

Komentarze
agnieszka woźniak starak instagram
ONS
Newsy Agnieszka Woźniak-Starak na kolacji sylwestrowej nie była sama. Najgorsze ma już za sobą?
Dla dziennikarki rok 2020 na pewno był bardzo trudny. Na szczęście Nowego Roku nie witała całkiem sama!
Katarzyna Wyborska
styczeń 02, 2021

Los zdecydowanie nie był łaskawy dla Agnieszki Woźniak-Starak. Dziennikarka w 2019 straciła ukochanego męża, który zginął w tragicznym wypadku. Po jego śmierci na długo zniknęła z życia publicznego i mediów społecznościowych. Trudno jej się dziwić – żałoba dla każdego jest bardzo trudna. A w dodatku gwiazdę stale śledzili dziennikarze i relacjonowali jej każde wyjście z domu. Wszystkie gesty, uśmiechy lub chwile zadumy Agnieszki były chętnie komentowane przez media i internautów. Gwiazda wycofała się więc z życia publicznego – rzadko wychodziła z domu, nie udzielała wywiadów i bardzo ostrożnie dobierała to, co udostępniała w mediach społecznościowych.   Na szczęście w tym trudnym czasie dziennikarka nie była sama. W ubiegłym roku Sylwestra spędziła w górach, w towarzystwie bliskich przyjaciół, którzy byli dla niej oparciem. Dobrze, że ma na kogo liczyć! Jednak widać było wtedy, że nadal bardzo przeżywa śmierć ukochanego. Rok 2020 z pewnością był dla niej bardzo trudny, gdy z lękami towarzyszącymi pandemii koronawirusa musiała sobie radzić całkiem sama, do tego będąc cały czas w żałobie. Jednak wydaje się, że czas naprawdę leczy rany, ponieważ na zdjęciach z tegorocznego Sylwestra Agnieszka wygląda dużo radośniej. Na swoim profilu na Instagramie udostępniła zdjęcie, na którym siedzi przy kominku i roześmiana tuli swoje ukochane psy. Nie wiadomo w jakim gronie witała Nowy Rok, ponieważ pokazała tylko swoich psich towarzyszy. Ale na pewno nie była całkiem sama – w końcu ktoś musiał zrobić jej poniższe zdjęcie!         Wyświetl ten post na Instagramie.                    ...

Przeczytaj